Zeeland PZC Folder moet vluchteling verleiden Gemeente boekt positief resultaat SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 17 20 en 21 PROMOTIEOFFENSIEF Wethouder Gilles Houtekamer probeert meer statushouders naar Schouwen-Duiveland te krijgen Mooi weer voor bruine bonen almanak Naam Troost van magisch licht in 'voorkijk' van Theo Voorzaat Woensdag 28 september 2011 Ruimte voor groei bij kinderopvang Windekind Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Melita Lanting zierikzee - Schouwen-Duiveland gaat vluchtelingen met een ver blijfsstatus lokken met een folder en voorlichting. Deze statushou ders wonen niet graag op het Zeeuwse platteland. De voorkeur gaat uit naar de grote stad, waar landgenoten en familie wonen. Hierdoor kan Schouwen-Duive land niet aan de wettelijke ver plichting voldoen om dit jaar 38 mensen met een verblijfsstatus te huisvesten. Tot nu toe hebben zich maar vijf mensen gemeld. In een ultieme poging om toch aan de eisen van het Rijk te vol doen gaat de gemeente samen met woningbouwvereniging Zeeuw- land nu actie ondernemen bij het asielzoekerscentrum in Goes. „Maar ik ga niet persoonlijk met folders bij de deur staan", zegt Gil les Houtekamer. „Ze komen daar te liggen." Ook andere asielcentra in Nederlander krijgen de folder en er komt meer voorlichting. Houtekamer voelt zich gedwon gen tot deze opmerkelijke maatre gel. Hij zegt met de rug tegen de muur te staan door 'het rigide Rijksbeleid'. „Ik kreeg een telefoon tje van de provincie. 'U voldoet niet aan de aantallen' zei de ambte naar tegen mij. Als u niets doet, doen wij het. Op die toon gaat het." Daarom begint Houtekamer met dit promotieoffensief „Er was geen keus" Het is wat Houtekamer betreft wel de allerlaatste poging om status houders naar Schouwen-Duive land te lokken. „Lukt het niet, dan kan ik zeggen dat ik er alles aan ge daan heb, maar ik heb hier wel een heel dubbel gevoel over." In samenspraak met de gemeente houdt Zeeuwland woningen be schikbaar voor de statushouders. In de praktijk gaat dat om onge veer tien tot vijftien woningen per jaar. Het aantal is afhankelijk van de samenstelling van de gezinnen. Een aantal wat volgens directeur Antoine de Ceuster van Zeeuw- land haalbaar is, maar wel drukt op het totale aanbod van huurwo ningen. Deze woningen zijn niet beschikbaar voor de andere wo ningzoekenden. De Ceuster merkt dat de woningen in Zierikzee het meest populair zijn. „Maar je kan niet alleen woningen in Zierikzee beschikbaar stellen." De Ceuster constateert dat de men sen die wel op Schouwen-Duive land komen wonen vaak al snel weer vertrekken om alsnog naar de grote stad te gaan. KERKWERVE - Op een akker aan de Verseput- seweg bij Kerkwerve hangen bruine bonen te drogen aan ruiters. Het is nu de tijd om bo nen te oogsten. „Als het dit weer blijft, gaan ze over een paar dagen door de combine om te worden gedorst," legt voorzitter André Slootmaker van Agrarisch Schouwen-Duive land uit. Volgende week zijn alle Schouwse bo nen van het land af. Volgens de boekjes is Schouwen-Duiveland de noordgrens van waar dit gewas kan worden gekweekt. Maar in de praktijk komt 95 procent van alle bruine bo nen in Nederland van Zeeuws-Vlaanderen. Daar staat jaarlijks gemiddeld 1500 hectare. Het kweken van bruine bonen is arbeidsinten sief werk. foto Dirk-Jan Cjeltema door Melita Lanting zierikzee - Schouwen-Duiveland schrijft nog steeds ruim in de zwar te cijfers. Dat blijkt uit een tussen tijdse balans die de gemeente heeft opgemaakt. „We hebben een batig saldo van bijna 1,3 miljoen euro", zegt Ad Verseput, wethou der financiën. „Maar de ongerust heid over het landelijk beleid blijft." Op dit moment berekenen ambtenaren wat de gevolgen zijn van het pakket maatregelen dat er vanuit het Rijk aan zit te komen. De positieve cijfers van dit jaar zijn volgens Verseput wel wat ge flatteerd. Het overschot wordt vooral veroorzaakt door een een- maiige uitkering van ongeveer 900.000 euro die de gemeente heeft gekregen als aandeelhouder van Delta. Een bedrag wat is vrijge Tip? redactie@pzc.nl komen door de verkoop van aan delen Essent en RWE. Voor de ko mende jaren wordt telkens een po sitief saldo van rond de drie ton verwacht. Geld wat volgens Verse put zeer welkom is. Zeker als de raad komende donderdag instemt met de bouw van een nieuwe sporthal. Deze investering doet een stevig beroep op het jaarbud get van de gemeente. Bij dat Goese dagbehandelingscen trum is het gewoonte dat kinderen die wat verder weg wonen, met de taxi worden gebracht en gehaald. Meestal door vaste chauffeurs die het klappen van de zweep wel ken nen. Onlangs kwam er echter een nieuwe die de klok wel had horen lui den, maar nog niet helemaal wist waar de klepel hing. „Ik kom voor Marie", zei ze tegen een van de mede werksters. Marie? Nee, die naam kwam haar niet bekend voor. „Oh, Ken Talies dan?", probeerde de taxi- chauffeuse. Ook die naam deed geen belletje rinkelen. Toen snapte de me dewerkster opeens waar de verwar ring zat. Het centrum heette voor heen Sint Marie, maar gaat sinds een fusie door het leven als Kentalis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47