'Drugstest snel nodig in verkeer' Talitha van Zon vast wegens 41 binnenland Geldverspilling nekt topvrouw School Ede trekt plan in SWOV Duizenden bestuurders onder invloed Klokken testen in Martinitoren PAUL KUSTERS woensdag 28 september 2011 Veilig Verkeer Nederland wil snel drugstest voor automobi listen. Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid meldt dat dagelijks duizenden automobilisten rijden onder in vloed van drugs. DEN HAAG - Veilig Verkeer Neder land (WN) vindt dat er snel een drugstest voor automobilisten moet komen. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) is het daar van harte mee eens. „Dat kan met een simpele speekseltest", zegt directeur Fred Wegman. „Maar daarna moet er wel op het politiebureau een bloedproef worden afgenomen om te zien hoe strafbaar iemand is." Want de speekseltest heeft wel een foutmarge. Het apparaat geeft ook een positieve uitslag bij men sen die urenlang in een coffeeshop zitten maar zelf niet blowen, zo ontdekten Nederlandse en Ameri kaanse wetenschappers van het Universitair Medisch Centrum Groningen onlangs. De SWOV is niet voor een zogehe ten zero-tolerance op dit gebied, waarvoor GroenLinks en de Chris tenunie gisteren tijdens het vra genuurtje in de Tweede Kamer pleitten. Ze deden dat naar aanlei ding van een onderzoek van de SWOV waaruit blijkt dat duizen den bestuurders dagelijks onder in vloed van drugs achter het stuur zitten. Dat zijn er aanzienlijk meer dan in andere Europese landen. Wel drinken Nederlandse automo bilisten minder alcohol dan hun Europese medeweggebruikers. Ook hebben ze minder vaak slaap- en kalmeringsmiddelen ingeno men wanneer ze achter het stuur kruipen. Drugs vergroten de kans op ernstige ongelukken in het ver keer, aldus de SWOV. De combina tie van alcohol én drugs vergroot de kans op een ongeluk twintig tot tweehonderd keer. CDA en PvdA vinden het de hoog ste tijd dat er een wet komt waar door de politie tijdens alcoholcon troles ook op drugs kan testen. Mi nister Ivo Opstelten van Veiligheid ziet ook wel iets in een strengere controle, zo bleek gisteren. EDE - Openbare basisschool De Zuiderpoort zal geen allochtone leerlingen weigeren. Nadat de On derwijsinspectie had laten weten in te grijpen als dit zou doorgaan, heeft het bestuur, Proominent, be sloten de plannen in te trekken. De bedoeling was om de huidige leerlingen te verhuizen naar de Oranjeschool, waarna het pand verbouwd zou worden. Na renova tie zou er een nieuwe school ko men met maximaal 20 procent al lochtonen. Boze ouders stapten naar de poli tiek toe en er ontstond landelijke opschudding. Daarop liet het mi nisterie van Onderwijs weten in dien nodig in te grijpen. Het be stuur gaat zich nu bezinnen op 'an dere wegen' om zijn doel te berei ken. GRONINGEN - Een onderzoekster meet de trillingen in de Martinito ren in Groningen. Een onderzoek moet uitwijzen of de klokken scha de toebrengen aan de toren. De twaalf klokken werden gistermiddag uitgebreid getest. Voor het zeer spe cialistische onderzoek is een Duits bedrijf ingeschakeld. Volgens de ge- wwrsnwwR! miwi mui iiiiwssb AMSTERDAM - „Ik heb begrepen dat Talitha van Zon is aangehou den door de marechaussee." Dat heeft advocaat Bram Moszko- wicz gisteren gezegd naar aanlei ding van geruchten over de arresta tie van het fotomodel. „Ik heb ook begrepen dat ze wordt verdacht van betrokkenheid bij mensenhan del." Talitha van Zon kwam vorige maand in het nieuws, omdat ze in Libië van een balkon was gevallen. Ze bleek warme contacten te on derhouden met de familie Kadd- afi. Een vriendin die ze naar Libië had meegenomen, zou haar hebben be schuldigd van mensenhandel. De marechaussee en het Openbaar Mi nisterie wilden gisteren niets over de kwestie zeggen. Naar verluidt zou van zon zijn opgepakt op Schiphol. Moszkowicz is de advocaat van de 'vriendin' die aangifte tegen Van Zon heeft gedaan. Van Zon zou haar hebben meegelokt naar Libië waar de vrouw beweert te zijn ver kracht door een zoon van de ge vluchte Libanese ex-dictator Muammar Kaddafi. In een eerder interview met Radio 1 vertelde Van Zon: „Ik ben eigen lijk naar de slachtbank gebracht. Ik ben juist degene geweest die heeft gezegd dat ze aangifte moest doen. Ik weet niet waarom ik hierbij be trokken word. Ik vind het heel erg dat dit soort dingen worden ge zegd, vooral omdat ik altijd voor ie dereen klaarsta." Eind augustus kwam Van Zon in het nieuws, nadat ze in de Libi sche hoofdstad Tripoli van een bal kon zou zijn gevallen toen de op stand van de rebellen daar in alle hevigheid woedde. Ze vertelde dat ze uit angst voor de rebellen van het balkon was gesprongen. Talitha van Zon was in Tripoli op uitnodiging van Mutassim Kadd afi, een zoon van Muammar Kadd afi. In die periode was Van Zon door Dick Hofland DEN HAAG - Welkom in het topseg ment van de automarkt. De Audi A8, 'krachtig en zeer efficiënt, dy namisch en comfortabel, sportief en luxueus'. Prijs vanaf 94.975 eu ro, leaseprijs vanaf 1940 euro per maand. Nurten Albayrak vond dat ze recht heeft op deze auto, naast haar sala ris van 273.000 euro per jaar als be stuursvoorzitter van het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA). Voor de duidelijkheid: pre mier en mede-WD'er Mark Rutte verdient bijna negentigduizend eu ro minder. Diverse medewerkers en oud-medewerkers van het COA noemden haar eisen 'te gek voor woorden'. Vooral ook omdat ze haar een despoot vinden die de bedrijfscultuur bij het COA com pleet heeft verziekt. Het NOS-"journaal wijdde vorige week een uitzending aan Albay rak, waaruit het beeld oprijst van een regelrecht schrikbewind en geldverspilling. Albayrak liet via haar woordvoerder weten zich daar totaal niet in te herkennen. Minister Gerd Leers van Immigra tie en Asiel kondigde vorige week niettemin een onafhankelijk on derzoek aan. Hij verlaagde ook di rect haar salaris, dat ver boven de Balkenende-norm van ruim 187.000 euro lag. De raad van toezicht van het COA reageerde woedend op de aantij gingen 'die grote schade toebren gen aan onze organisatie en de mensen die daar werken'. De raad hield Abayrak de hand boven het hoofd, maar gisteren werd ze als nog op non-actief gesteld. Zo snel kan het gaan met iemand bij wie het blijkbaar in de bol is ge slagen, want daar komen de grie ven van medewerkers wel op neer. Vrijwel niemand houdt het uit on der Albayrak. Sinds haar aanstel ling als bestuursvoorzitter in 2004 is er met geld gesmeten en zijn vol gens de bronnen tal van directeu ren de laan uitgestuurd of uit on vrede weggegaan. Waar het met haar zelf is misge gaan, wordt niet duidelijk. Nurten Albayrak, een aangetrouwd nicht-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4