21 zeeland Scholen gaan failliet zonder samenwerking Hl El® SSaiffil Zeeuwse Ombudsman heeft het drukker gehad ïlM Hoofdredacteur worden PZC wmmrn* woensdag De krant 6 weken voor 18 euro! MINDER LEERLINGEN Dalende leerlingaantallen zorgen voor financiële problemen bij scholen. Sa menwerking is noodzakelijk. woensdag 28 september 2011 9= door Guido van der Heijden In dezelfde week dat ik, na heel lang, mijn diploma aan de academie voor journalis tiek kreeg, stond er een vaca ture in het journalistenvakblad waarin het bisdom Den Bosch een verslaggever zocht En hoe wel ik als voormalig misdienaar goede papieren voor de functie had, heb ik tot mijn moeders ver driet niet gesolliciteerd. Helaas voor haar, geen glorie over de familie met een zoon die koos voor katholiek missiewerk. In plaats daarvan verhuisde ik naar Zeeland om daar voor de regiona le krant iets onduidelijks te gaan doen met internet. Ik heb mijn moeder teleurgesteld. Misschien dat ik het een beetje goedmaak door hoofdredacteur te worden. Dat is tenminste een baan waar ze over kan babbelen met de vriendinnen van het kerk koor. Daarnaast lijkt het mij ook wel een ontzettend relaxte baan. Als hoofdredacteur kun je het niet erg druk hebben. Dat zie ik wel aan collega's als Johan Derk- sen. Hoe je ook zapt op televisie, overal kom je de hoofdredacteur van Voetbal International tegen: in spelletjes, in panels en vooral heel vaak in kwaliteitsprogram ma's waar op niveau over voetbal, hamstringblessures en transfers wordt gesproken. De hoofdredacteur van Opzij, Mar griet van der Linden, heeft kenne lijk nog wel gaten in de agenda die opgevuld kunnen worden: met het presenteren van Zomer gasten, met meebabbelen in pa nels en op de radio en tv haar me ning over van alles en nog wat ge ven. Haar voorgangster Cisca Dres- selhuys was ook al niet van de buis te slaan, ondanks het feit dat zij gezegend was met een gezicht dat we met een journalistieke vak term een radiogezicht noemen. Die mensen hebben kennelijk niks te doen op de redactie. Zeeën van tijd over. En dat lijkt me dus wel wat. Alleen de hoofdredacteur van de PZC heeft het niet gemakkelijk. Die moet iedere dinsdag lezen of het wel door de beugel kan, wat Van der Heijden schrijft. Dat lijkt me een lastige klus. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T.0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee 1:0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 HS Hl Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.L) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegeneren zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van. uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (ma) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehadMre) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening □e PZC gaal rorg/uldig om met persoonsgegevens li iet colofon treft u nadere informatie aan. door Cornelleke Blok Het overgrote deel van de Zeeuwse middel bare scholen en mbo's kunnen het hoofd niet of met moeite boven water houden, als gevolg van dalende leerlingaantal len. Er is maar één manier om de kwaliteit van het onderwijs in stand te houden: verregaande sa menwerking. Dat concludeert ad viesbureau KPMG in een rapport dat gisteren gepubliceerd werd. Het Zeeuwse onderwijs kampt met grote problemen. De dalende leerlingaantallen zorgen straks voor minder inkomsten vanuit het Rijk: alleen al in het jaar 2025 krij gen de scholen 15 miljoen euro minder binnen. Sommige opleidingen hebben per school te weinig geïnteresseerde leerlingen en zijn daarom te duur om te blijven bestaan. Als deze stu dierichtingen verdwijnen, heeft dat in Zeeland extra grote gevol gen vanwege de grote afstanden in Zeeland: leerlingen moeten al snel een stuk reizen naar een andere school. De Zeeuwse vmbo- en mbo-oplei- dingen sluiten op dit moment niet goed op elkaar aan, omdat ze ver schillende studierichtingen aanbie den. Veel vmbo'ers vinden de over stap naar het mbo bovendien te groot, omdat ze veel zelfstandiger moeten werken. De beste manier om de proble men op te lossen, is volgens KPMG om scholen samen te voe gen tot twee grote Zeeuwse onder wijsinstellingen voor voortgezet onderwijs én mbo: een algemene en een reformatorische. Scholieren kunnen in die situatie de eerste ja ren van hun opleiding nog wel dicht bij huis volgen, maar voor de bovenbouw en specialistische op leidingen moeten ze verder reizen. Er wordt geld bespaard en er kan meer geïnvesteerd worden in het onderwijs. Ook kunnen betere af spraken gemaakt worden met be drijven. Maar dit toekomstscenario is een brug te ver, zo bleek gisteren tij dens een bijeenkomst van Zeeuw se schooldirecteuren in het ge bouw van het ROC Westerschelde in Terneuzen. „Iedereen ziet in dat samenwerking noodzakelijk is, maar er is verschil van inzicht in de manier waarop", zegt onder- wijsautoriteit Ed d'Hondt, die op dracht gaf voor het rapport van KPMG. „Sommige scholen zijn aar zelend om eigen belangen in te le veren ten opzichte van het grote geheel." De directeuren zien meer in regio nale samenwerking. Dat hoeft niet per se te leiden tot fusies. Hen drik-Jan van Arenthals, directeur van het Scheldemond College in Vlissingen, noemt het Vakcollege Walcheren als voorbeeld. Door de ze samenwerking tussen het ROC Zeeland en Walcherse middelbare scholen kunnen leerlingen in zes jaar zonder onderbreking een vm bo- én mbo-diploma in de tech niek halen. Van Arenthals: „Zo is er ook een idee voor een gezamenlijk techni sche havo-opleiding en samenwer king voor tweetalig onderwijs. Daarnaast kunnen scholen samen gebruikmaken van gebouwen en machines, en gezamenlijk perso neel aanstellen." De schooldirecteuren komen voor 1 november met concrete samen werkingsplannen. MIDDELBURG - De Zeeuwse Om budsman heeft vorig jaar 17 pro cent meer klachten over gemeen ten en gemeenschappelijke regelin gen behandeld. In totaal riepen 180 mensen de hulp van de com missie in. In 2009 waren dat er nog 154- Daarbij gaat het onder meer om beslissingen op een verzoek tot kwijtschelding van belastingen. In een aantal gevallen hebben bur gers na tussenkomst van de om budsman In de praktijk een com missie) alsnog kwijtschelding ge kregen. De commissie noemt het onterecht dat de gemeente de ver antwoordelijkheid van zelf ge- Ed d'Hondt, onderwijsautoriteit en opdrachtgever voor het rapport van KPMG: „Scholen moeten samen een Zeeuwse onderwijsagenda op stellen. Niet het belang van de school, maar het belang van het on derwijs in Zeeland moet in de be sluitvorming voorop staan." maakte fouten bij de burger legt. Geadviseerd wordt bij kwijtschel dingen een termijn van vijf jaar toe te passen, net als de Rijksbelas tingdienst doet. Nu hanteren ge meenten een coulanceperiode van drie jaar. In het jaarverslag krijgt de Sociale Dienst Walcheren een veeg uit de pan. De instantie dient de klach tenregeling aan te passen, zodat verzoekers beter worden gehoord, vindt de commissie. De meeste klachten (28) kwamen uit de gemeente Terneuzen. In de top vijf staan verder Goes (16), Schouwen- Duiveland (15), Hulst (13) en Sluis (11). BOEKENPRIJS Stem op je favoriete boek voor de pu blieksprijs van de Zeeuwse Boeken prijs 2011www.pzc.nl/boekenprijs Z2 Drie keer per dag het laatste nieuws van Zeeland op je computer, tele foon of tablet, www.z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2