in Polen Samen voelen turnclubs MTV en Astrow zich sterker sport 129 Volgend jaar eerste Zeeuwse trail Oranje-volleybalsters tonen net op tijd lef en veerkracht Chadli traint weer mee met FC Twente De Colden Girls wint kartrace De verwachting is dat Nacer Chadli op 15 oktober in het duel tegen RKC weer kan spelen. De aanvaller van FC Twente trainde gistermorgen na maanden van blessureleed weer met de groep mee. Chadli oogde fit en kon moeiteloos met zijn ploeggenoten mee komen. „Ik heb geen pijn meer, het gaat goed. Ik voel ook geen angst. Maar ik word nog bewust uit de duels gehouden." door Leon ten Voorde krakow - Zittend op de fiets van het stadion naar huis wil hij met een even het grauwe gordijn op trekken. Laat de zon maar binnen komen. „Bij Polen denkt iedereen aan grijs", zegt Robert Maaskant. I „Maar ik rij nu door een prachtig j park, de. binnenstad van Krakow is schitterend, het is 25 graden, de ter- rassen zitten vol en je kunt hier tot diep in de avond uit eten. Daarom is het zo opvallend dat de stad geen speelplek is tijdens het EK. 1 Daar zijn ze woedend over. Kra- J kow heeft een vliegveld, een mooi nieuw stadion en de ervaring met al die toeristen die er komen. De mensen houden het op een poli tiek spelletje, dat ze zijn genegeerd. Gelukkig wordt de stad wel de uit valsbasis van Oranje tijdens het EK." Een jaar geleden werd de oefen- meester door zijn landgenoot Stan Valckx naar de toeristische schatka mer van Polen gelokt om bij Wisla Krakow aan de slag te gaan. „Ik kan me voorstellen dat veel mensen in 1 eerste instantie dachten: 'wat moe- Iten die twee nou in Polen. Maar vergis je niet: het voetbal is hier sterk in opkomst", zegt Valckx. Maaskant: „In Nederland denken we vaak dat we het hebben uitge vonden. Maar in Polen wonen veer tig miljoen mensen en in Neder- Ij land zestien. Pas geleden werd een live-wedstrijd van ons op tv door zes miljoen mensen bekeken. De tv-gelden stijgen in Polen, terwijl ze in Nederland juist teruglopen. Mede door het EK hebben twaalf I van de zestien clubs een nieuw sta- dion. De wedstrijden worden goed bezocht, al zit het niet altijd vol, omdat veel Polen niet de draag kracht hebben om veel geld voor ii een seizoenkaart neer te leggen." woensdag 28 september 2011 Dat het Poolse voetbal de stap naar de moderne tijd heeft gemaakt, past wel een beetje bij de metamor fose van de sport in het oosten van Europa. Steeds meer voetballers we ten het geld in Rusland en Oekraï ne te waarderen. „Ook in Polen zijn veel clubs in handen van priva te eigenaars", zegt Valckx. „Maar ze zijn niet zo rijk als in Rusland of de Oekraïne." „Er zijn in Polen minder zeer rij ken, omdat er geen gas in de grond zit", weet Maaskant. „Ik vraag me daarom ook af of Polen ooit kan aanhaken bij bijvoorbeeld Rus land." Want de jubelverhalen van de Ne derlanders moeten wel in het juiste perspectief worden geplaatst, zo ge ven ze zelf ook meteen toe. „Legia Warschau, Lech Poznan en Wisla zijn de topclubs van Polen, maar wij werken met een begroting van twaalf miljoen euro. Daarmee zou den we in Nederland aan de onder kant van de eredivisie zitten", al dus Valckx. Dat er nog wel rek in zit, ziet Maas kant aan het eigen stadion van Wis la. „We hebben skyboxen, maar ze staan nog allemaal leeg, omdat de club nog niet is begonnen met de verkoop ervan. Op dit moment kunnen we de beste Poolse voetbal lers ook niet houden. Bijna alle in ternationals spelen in het bui tenland. Qua niveau zitten wij met Wisla iets onder de top in Ne derland, denk ik." Valckx: „Het zou financieel al sche len als we de transfergelden moch ten houden, maar in Polen is het zo dat de voetbalbond ook deelt in de opbrengsten. Een merkwaardige zaak." Maaskant: „Als dat geld nou besteed zou worden aan de jeugd, dan zou ik me er nog iets bij voor kunnen stellen. Maar nu verdwijnt het en niemand weet waar het te rechtkomt." door Roeland van Vliet middelburg - De Souburgse turn vereniging Astrow is deze maand haast geruisloos opgegaan in het Middelburgse MTV. „Het is alle maal zonder slag of stoot gegaan", vertelt Janny Vermeule, die voor zitter was van MTV en nu ook bij de nieuwe club de voorzittersha mer hanteert. „Alle partijen zijn nu al zeer te spreken over de sa menwerking." Voor de fusie had MTV (opge richt in 1969) zo'n 375 leden en Astrow (opgericht in 1946) circa 125. „Nu hebben we er ongeveer 500", vertelt Vermeule trots. „Bei de verenigingen functioneerden goed en er waren dus helemaal geen problemen, maar bij beide clubs vond men: samen staan we sterker." De besturen van beide turnvereni gingen zijn eenvoudigweg samen gevoegd, evenals de vele lesgroe- pen. Bij MTV had men een afde ling top- en wedstrijdsport en door Koen de Vries middelburg - In de Kop van Schouwen wordt volgend jaar op zondag 26 februari een zoge naamde trail gehouden. Het is een hardloopwedstrijd over onver hard terrein, met veel moeilijke trajecten. Het wordt de eerste trail op Zeeuwse bodem en krijgt de naam Trail by the Sea. De afstand zal ongeveer 33 kilometer bedra gen. De trail wordt georganiseerd door de stichting Sportpromotion Zee land, die dit jaar ook de halve ma rathon van Renesse het levens licht liet zien. Het is de bedoeling dat het traject onder mee over het strand, door de Meeuwenduinen en door de bossen van Westen- schouwen loopt. Start en finish zijn in Renesse. daar kunnen voormalige leden van Astrow zich nu ook bij aan sluiten. Astrow was meer gericht op het recreatieve turnen en daar kunnen de gymnasten van het oude MTV op hun beurt van pro fiteren. De turnlessen van het nieuwe MTV zijn in zowel Middelburg (sporthal De Zandkuil en gym zaal H. Smithlaan) als ook in Oost-Souburg (sporthal De Kroon juweel en gymzaal Van Duijeven- voorde). middelburg - De eerste race van het Zeeuws indoorkartkampioen- schap voor teams in de ereklasse is gewonnen door De Golden Girls. Dit vrouwenteam kwam in Mid delburg in twee uur tot 160 ron des. D.K.C. en A.T.S. Racing eindig den met 159 rondes respectievelijk als tweede en derde. Namens De Golden Girls had An- nelien Boutens ook al de snelste kwalificatieronde neergezet. Aan de competitie doen in totaal tien teams mee. Het team van bondscoach Avital Selinger (links) voorkomt een blamage te gen Azerbeidzjan. foto EPA door René Banierink monza - Een klein uur lang leek er gisteren volkomen onverwacht een voortijdig een eind te komen aan de Europese dromen van de Neder- landse volleybalsters. Ma'ar door te gen Azerbeidzjan op het juiste mo ment veerkracht en lef te tonen, mag de ploeg vanavond aantreden voor de kwartfinalekraker tegen Ita- 1 lië- I De achtste finale tegen Azerbeidz- j jan. Dat zou geen probleem moe- I ten zijn voor de Nederlandse vol leybalsters. De Oost-Europese ploeg was jarenlang gebouwd rond superaanvalster Natalja Mammado- va. Zij kon veel maar niet alles al leen. Maar zij heeft echter een handlangster gevonden die zo mo gelijk nog meer graniet in haar rechterarm heeft. Polina Rahimova heet dit 198 cm metende een- vrouws destructiebedrijf en met zijn tweeën dreven ze Nederland gisteren twee sets lang tot wan hoop. Alleen in de eerste set al kreeg dit duo samen 36 van de 44 aanvalsballen van Azerbeidzjan, een ongekend aantal. Rahimova voegde daar ook nog eens een ver nietigende sprongservice aan toe en daarmee was de verrassende set zege van 25-23 van Azerbeidzjan verklaard. Nederland, dat de wed strijd begonnen was met een aange paste opstelling wist niet goed wat haar overkwam. Wie dacht dat Oranje, dat passend en blokkerend onder de maat bleef, in de tweede set wel een ant woord zou hebben op het gebeuk van de twee hoogwerkers, kwam bedrogen uit. Azerbeidzjan, dat ook verrassend goed verdedigde, bleef de partij domineren en liep te gen het eind van de set zelfs uit naar 25-21. In die fase bleek ook op nieuw dat Chaine Staelens, die met haar lengte zowel blokkerend als aanvallend iets extra's had kunnen brengen, dermate veel last had van haar rug dat het onverantwoord is haar te laten spelen. De in het nauw gebrachte Selinger wisselde haar toch in, maar na een mislukte aanvalsbal lag ze meteen een mi nuut gestrekt en verdween voor goed naar de kant. Ook deze set leek verloren voor Ne derland maar op dat moment deed Manon Flier wat van haar ver wacht mocht worden. Ze gooide er een paar knalharde maar ook ge plaatste services tegenaan en bracht Nederland zo weer naast Azerbeidzjan. Dat stribbelde nog een keer tegen maar Maret Grot- hues en opnieuw Manon Flier brachten de voor Nederland verlos sende setzege binnen: 27-25. Dat knakte niet alleen het verzet van Azerbeidzjan en haar twee boomlange aanvalsters, het bracht Oranje ook het geloof en het ver trouwde spelletje terug. Vanaf dat moment was de tegenstander kans loos. Nederland begon te swingen, de pass kwam beter en ook blok kerend en verdedigend had Oranje het oog er beter in. Via 25-16 en 25-17 werd de wedstrijd over tuigend en bij vlagen zelfs koel en klinisch tot een goed eind ge bracht Het nieuwe MTV-bestuur met vlnr Christel Provoost (voorheen Astrow), Bianca Baas (voorheen Astrow), Nico Wil- lemse, Janny Vermeule, Cocky de Cast, Jaap Cappon, Frank Damen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29