ag dan in 2010 sport 127 PSV houdt nog altijd rekening met terugkomst Jonathan Reis Dopingautoriteit hoopt op doorbraak met 'whereabouts app' iattrick Frei tegen Man United CHAMPIONS 5ifx&S-SXJg- v. --•?^fe"£jR3w<3fv.'^Sc§>^-•s-.'5-ï.vi'." woensdag 28 september 2011 jna kreeg Alexander Frei Manchester United op de knieën. De 32-jarige iiïvaller van FC Basel maakte een hattrick in de tweede helft van het duel groep C De Zwitser zorgde daarmee voor een 2-3-voorsprong na een Ó-achterstand bij rust. Pas in de negentigste minuut trok de thuisploeg de and nog gelijk. door Jop van Kempen MADRID - In een wedstrijd waarin het eigen gezicht tonen belangrij ker was dan winnen, verloor Ajax met 3-0 van Real Madrid. De Am sterdamse ploeg kwam echter be ter voor de dag dan een jaar gele den. De paleisrevolutie van [ohan Cruijff heeft bij Ajax op Europees niveau nog geen grote gevolgen ge had. Een jaar geleden werden de Amsterdammers overklast door Real Madrid, maar verder dan soms aardig spel kwam Ajax giste ren eigenlijk ook niet in Estadio Santiago Bernabéu. Het team van Frank de Boer pro beerde volgens de clubfilosofie te spelen, maar dat is niet eenvoudig als de tegenstander op bijna elke positie betere voetballers heeft. Ondanks de 3-0-nederlaag kwa men de Amsterdammers echter iets beter voor de dag dan een jaar geleden. Het eigen gezicht van de Amsterdamse club drukte lichtjes door de nederlaag heen. Na 49 seconden had Ajax al meer kansen gehad dan in de vorige edi tie. Op een voorzet van Gregory van der Wiel dwong Boerrigter Real-doelman Iker Casillas tot een redding. Een kwartier later moest de aanvoerder van de Konklijke zich opnieuw strekken op een lob je van Siem de Jong. Met wat meer geluk had Ajax in de beginfa se een doelpuntje gemaakt. Ajax toonde het lef en initiatief waarop De Boer voor aanvang zo nadruk kelijk had gehamerd. Lang duurde de Amsterdamse hoop op een stuntje echter niet. Een gemiste kans van Karim Ben- zema na zeventien minuten luid de een kentering van de wedstrijd in. Via een geweldige counter over zeven stations opende Real Madrid via Cristiano Ronaldo de score. Een droge knal van Kaka kort voor rust betekende het ein de van alle hoop. Toen Karim Ben- zema kort na rust 3-0 maakte greep De Boer in om te voorko men dat Ajax met grote cijfers zou verliezen. Hij haalde Theo Janssen naar de kant en bracht de verdedigend sterkere Eyong Enoh in. Madrid had de puf niet om door te drukken. De ploeg van de gister avond geschorste José Mourinho speelt min of meer het tegenover gestelde voetbal dan het speltype dat Ajax voor ogen heeft. Hoewel Mourinho vorig jaar bij aanvang van zijn aanstelling in Madrid zei dat hij aanvallend voetbal wilde spelen, heeft hij zijn team na de 5-0 nederlaag van vorig seizoen te gen Barcelona meer en meer op de counter laten spelen. Madrid vindt het eigenlijk wel best als de tegenstander (delen van de wed strijd) de bal heeft. Na de 3-0 liet Real het initiatief geregeld aan Ajax. De Amsterdammers kregen kansjes via Derk Boerrigter en Jan Vertonghen, maar door de laiss- ez-faire van Real was het balbezit van Ajax niet geheel de eigen ver dienste. Derk Boerrigter speelde vorig seizoen nog in de Jupiler League, maar in Bernabéu kwam hij de Spaanse international Sergio Ra mos een paar keer goed voorbij. Spits Kolbeinn Sigthórsson kende een beroerde avond. Tegen Ricardo Carvalho en Varane had hij niets in te brengen. Soms liep hij ook zijn teamgenoten in de weg. Door de zege van Olympique Lyon op Dinamo Zagreb (2-0) schemert de eindstand al lang zaam door. Real Madrid heeft zes punten, Lyon vier, Ajax één en Za greb nul. GROEP A Bayern München-Manchester City 2-0 (2-0). 37. Gomez 1 -0, 45+12-0. Scheidsrechter Kas- sai (Hon). Gele kaart: Agüero, Clichy, Yaya Touré, Kolo Habib Touré. (Manchester City). Aantal toeschouwers: 66.000. Napoli-Villarreal 2-0 (2-0). 14. Hamsik 1-0, 17. Cavani 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: De Bleeckere (Bel). Gele kaart: Aronica, Cannavar (Napoli), Rodriguez, Rossi, Cani (Villarreal). Bayern M. 2 2 0 0 6 4- 0 Napoli 2 1 1 0 4 3-1 Manchester City 2 0 11 1 1-3 Villarreal 2 0 0 2 0 0 - 4 GROEP B CSKA Moskou-lnternazionale 2-3 (1-2). 6. Lucio 0-1, 23. Pazzini 0-2, 45+3. Dzagoev 1-2, 77. Love 2-2, 78. Zarate 2-3. Scheidsrechter: Thomson (Sch). Gele kaart: Chukwuma Obi, Cambiasso (beiden Internazionale). Aantal toe schouwers: 35.000. Trabzonspor-Lille 1-1 (0-1). 30. Sow 0-1, 75. Colman 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: Kui pers (Ned). Gele kaart: Alanzinho, Balei (Trab- zonspor), Béria, Cole, Rozehnal (Lille). Aantal toeschouwers: 21.000. Trabzonspor 2 1 1 0 4 2-1 Internazionale 2101 3 3-3 Lille 2 0 2 0 2 3- 3 CSKA Moskou 2 0 11 14-5 GROEP C Manchester United-Basel 3-3 (2-0). 16. Wel- beck 1-0, 17. Welbeck 2-0, 58. Frei 2-1, 60. Frei 2-2, 76. Frei 2-3 (strafschop), 90. Young 3-3. Scheidsrechter: Tagliavento (Ita). Gele kaart: Frei, Xhaka (Basel). Aantal toeschou wers: 74.000. Otelul Galati-Benfica 0-1 (0-1). 40. César0-1 Scheidsrechter: Borbalan (Spa). Gele kaart: Pu- nosevac, Costin (Otelul Galati). Aantal toe schouwers: 5000. Basel 2 1 1 0 4 5-4 Benfica 2 1 1 0 4 2-1 Manchester United 2 0 2 0 2 4 - 4 Otelul Galati 1 0 0 2 0 1 - 3 GROEP D Real Madrid-Ajax 3-0 (2-0). 25. Ronaldo 1-0, 41. Kaka 2-0, 49. Benzema 3-0. Scheidsrech ter: Clattenburg (Eng). Gele kaart: Carvalho (Real Madrid). Aantal toeschouwers: 67.000. Olympique Lyon-Dinamo Zagreb 2-0 (2-0). 23. Gomis 1-0, 42. Koné 2-0. Scheidsrechter: Kralovec (Tsj). Gele kaart: Leko, Sammir (Dina mo Zagreb). Aantal toeschouwers: 36.000. Real Madrid 2 2 0 0 6 4- 0 Ol. Lyon 2 1 1 0 4 2-0 Ajax 2 0 1110-3 Dinamo Zagreb 2 00 2 0 0- 3 door Rik Elfrink EINDHOVEN - Na een overwonnen cocaïneverslaving speelde Jona than Reis bij PSV de sterren van de hemel. De derde Braziliaanse superspits van PSV na Romario en Ronaldo leek te zijn opgestaan. Tot eind vorig jaar het noodlot toe sloeg. Sindsdien verblijft hij in zijn geboorteland. De vraag is of hij nog terugkeert naar Nederland. Na een botsing met (toen nog Ro- da-)doelman Tyton lag de knie van Reis aan gruzelementen. Zijn pijnschreeuwen geselden het ge hoor van de toeschouwers. De Bra ziliaan scheurde zijn voorste en achterste knieband en werd geope reerd in de Verenigde Staten. Dok toren twijfelden over zijn herstel. Er was een kans, maar die kans is heel klein. Er werden percentages aan de kans op herstel gehangen, de werkelijkheid was dat de kans gewoon klein is. En dat het lange afwachten en revalideren was be gonnen. Zou Reis die in de knop gebroken lentebloem worden, of zou hij nog terug kunnen vech ten? Na een mentale, nu een fysie ke terugslag in zijn leven. „Als ie mand het kan, is hij het", roept de technische staf van PSV. Ruim negen maanden later maakt de spits in Eindhoven nog altijd de tongen los. Het lijkt een mythe te worden. Op de Herdgang is hij niet meer geweest, Reis verblijft in Brazilië. De botsing van Tyton met ploeggenoot Derijck riep vorige week herinneringen aan hem op. De week erna stond PSV-Roda JC op het programma, het duel waar in het misging voor Reis. Journalis ten krijgen maar met moeite infor matie los vanuit Brazilië. De mede door supporters gevoede nieuws gierigheid wordt met moeite bevre digd. Gesprekken met zijn zaakwaarne mer Renato verlopen moeizamer. In zijn laatste gesprek met het Eindhovens Dagblad (in augustus) verwees Renato naar een advocaat en wilde hij niets zeggen over Reis. Vanuit de club waren er zor gen. In juli stond Reis alweer op de loopband, misschien wel te vroeg, dacht de medische staf van PSV, dat nog steeds de revalidatie- kosten voor Reis betaalt. Het con tract van de Braziliaan was op dat moment al afgelopen. PSV wilde hem na 1 juli nog een jaar binden, maar op voorspraak van Renato besloot Reis niet op het aanbod van technisch manager Brands in te gaan. Brands vond het onverant woord om Reis langer te contracte ren, simpelweg omdat zijn herstel te onzeker is. De afgelopen weken ontstond een status quo. Reis heeft kennelijk een nieuw telefoonnumer, functio narissen van PSV kregen geen con tact met hem. Er werd volgens Voetbal International, gelet op het verleden, door een enkeling ge vreesd voor nieuwe problemen. Onterecht, zo lijkt het nu. Assis tent Carlos Lopez van teammana ger Mart van den Heuvel kreeg Reis gisteren bij zijn- eerste oproep aan de lijn en gaf de telefoon aan PSV-coach Rutten. Reis bleek op weg naar een revalidatie-afspraak. Voorlopig blijft het standpunt van de technische en medische staf van PSV hetzelfde. Er is nog steeds een kans dat Reis terugkeert, ook al zal dat moeilijk worden. Voor zijn revalidatie staat minstens een jaar en dat is eind december pas om. Daarnaast is niet duidelijk of Reis van zijn zaakwaarnemer wel bij PSV mag terugkomen, de club be taalt nog wel de medische rekenin gen omdat zijn misfortuin in een duel voor PSV ontstond. Het af wachten blijft. Komt Reis terug? De woorden van de technische staf bleven ook gisteren staan. „Als iemand het kan, is hij het." NIEUWEGEIN - De Dopingautoriteit rekent erop dat ongeveer dertig sporters meedoen aan de testfase voor de nieuwe 'whereabouts app'. Dat zei directeur Herman Ram gisteren. De Nederlandse sporters die de voorbije periode op hun compu ter inlogden om hun verblijf plaats op te geven, werd gevraagd mee te doen aan het experiment. In totaal meldden 43 sporters zich aan. „Daarvan zijn er acht inmid dels begonnen met de testfase", al dus Ram. „De anderen worden nu benaderd." Met de 'whereabouts app' kun nen sporters hun verblijfplaats met hun mobieltje doorgeven of wijzigen. Ram: „We willen het makkelijker en gebruiksvrien delijker voor sporters maken. Het einddoel is dat zij minder fouten maken. Zo willen we de zeker heid van het doorgeven verho gen." Tot dusver moesten de where abouts via de computer worden doorgegeven en veranderingen desgewenst ook door middel van een sms'je. Sporters bleken dat las tig te vinden omdat ze niet overal 'on-line' konden zijn en zich regel matig afvroegen of ze de gegevens wel op de juiste manier hadden ingevoerd. De testfase duurt twee weken. Daarna volgt een evaluatie. De Dopingautoriteit heeft voor het experiment toestemming van het mondiale dopingagentschap Wa- da. Huub Stevens praat tijdens zijn eerste training bij Schalke 04 met oud-PSV'er Jefferson Farfan. foto Martin Meissner/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27