Meer premie voor uitgekleed pakket I D II 'Bij marktwerking leven volstrekt verkeerde verwachtingen. Aanbod schept vraag, ook in de zorg.' Hoogleraar gezondheidseconomie Johan Polder woensdag 28 september 2011 betaalt door Monique Prins Wie ongezond leeft, moet meer betalen. Dat is de mening van een meerder heid van de Neder landers, zo blijkt uit een onderzoek dat het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) deze week bekendmaakte. Hoogleraar gezondheids economie Johan Polder voelt er niets voor verwijtbare risico's zwaarder te belas ten. „Het is een heilloze weg. Wie contro leert dat? Krijgen we dan een rookpolitie? En een overgewichtspolitie? Dat is niet een samenleving waar ik graag in zou wil len leven." „En wat is verwijtbaar? We gaan automo bilisten die bekend staan als brokkenpilo ten toch ook niet vragen om een groter deel van hun ziekenhuisrekening te beta len? En wat doen we met beoefenaars van gevaarlijke sporten? Bovendien is ro ken een verslaving waar je niet zo makke lijk vanaf bent. Verder is niet aangetoond dat rokers meer gebruik maken van de zorg, waarschijnlijk doen ze dat zelfs min der. Nog altijd krijgt 86 procent van de ro kers geen longkanker." En je zou kunnen zeggen da[ ze hun fi nanciële bijdrage geleverd hebben via de accijnzen, zegt Polder. „Dit jaar stroomt 1 er 2,5 miljard euro tabaksgeld in de schat- j kist. Je zou dat potje apart kunnen hou den en kunnen gebruiken om de preven tie te betalen. Dit kabinet heeft er juist voor gekozen de therapie om te stoppen met roken uit het basispakket te schrap pen. Echt een gemiste kans." Roken komt bovendien vaker voor bij mensen in de lagere sociale klasse, zo vult hoogleraar medische ethiek Guy Widders- hoven aan. „Het zou onrechtvaardig en stigmatiserend zijn om hen extra te straf fen. Dat je zware rokers en drinkers wilt stimuleren om te stoppen of te minde ren, mag best. Maar doe dat dan met bete re preventie en therapie of via een hogere prijs voor een pakje sigaretten of een fles sterke drank." Het Nederlandse zorgstelsel is gebaseerd op solidariteit: iedere volwassene betaalt dezelfde premie voor de basiszorgverzeke ring, ongeacht leeftijd, gezondheid of kans op ziekte. Maar meer dan de helft van de Nederlanders lijkt daar nu veran dering in te willen brengen. Volgens Wid- dershoven zal het zo'n vaart niet lopen. „Ik zie de neiging om anderen direct ver antwoordelijk te willen stellen voor hun gedrag. Maar ik betwijfel of in dit geval de solidariteit wordt uitgehold. De oproep om meer te betalen voor risicovol gedrag kan voortkomen uit de gedachte dat we de zorg anders niet betaalbaar kunnen houden voor de massa. En voor de echte zwakkeren zoals bejaarden en chronisch zieken. Want hen wordt niet gevraagd om de portemonnee te trekken." De zorgkosten drukken zwaar op de over heidsbegroting. En die kosten zullen blij ven stijgen door de vergrijzing, zo is de verwachting. Maar die kosten zijn volgens "gezondheidseconoom Polder te overzien. „Ouderenzorg is duur. Dat komt vooral omdat de totaalkosten van zorg- en woon lasten in het AWBZ terecht komen. Maar je kunt de woonlasten ook particulier re gelen. De nieuwe grijze golf bestaat uit babyboomers die geld hebben om zelf de Betalen voor ongezonde leefstijl Een meerderheid van de Nederlanders vindt dat rokers en mensen die veel alcohol drinken meer zorgpremie zouden moeten betalen. Bijna een kwart is voorstander van een hogere premie voor mensen die onvoldoende bewegen. Mensen die roken Mensen met een niet zo goede gezondheid De premie zou hoger moeten zijn voor... De premie zou ongewijzigd moeten blijven voor... De premie zou lager moeten zijn voor... infographic CRW bron CBS kosten voor een tehuis of appartement te betalen. Veel van hen hebben een koop huis en kunnen de waarde inzetten om hun eigen zorg betaalbaar te houden." En Polder heeft nog een andere oplos sing: schroef de pensioenleeftijd op. „Ik weet het, ik stoot tegen heilige huisjes als hypotheekrente en langer doorwerken. Toch zeg ik het. We moeten op korte ter mijn de discussie aangaan over doorwer ken tot je zeventigste. De vergrijzing vraagt erom, maar maakt het ook moge lijk. Mede door de goede gezondheids zorg, hebben we er de laatste veertig jaar circa acht doorgaans gezonde jaren bij ge kregen." Het is een lastig dilemma, erkent Polder. Als verzekerde wil je het liefst zo min mo gelijk geld betalen. Maar als je straks in het ziekenhuis belandt, wil je kunnen re kenen op de beste zorg. Dat gaat niet sa men. „Als je aan mensen vraagt: als je over 20 jaar ziek wordt, wil je dan de zorg van 2030 of van 2010. Iedereen wil dan ge bruik maken van de nieuwste zorg. Maar als je dat wilt, dan zal je daar langer voor moeten doorwerken." Bij marktwerking in de zorg leven vol strekt verkeerde verwachtingen, stelt Pol der. De markt kan er prima voor zorgen dat mensen waar voor hun geld krijgen. Maar de markt kan niets aan de volume groei doen. Integendeel, markten zoeken altijd naar uitbreiding, nooit naar krimp. Aanbod schept vraag, ook in de zorg. „Door nieuwe behandelmethoden en me dicijnen sterven minder mensen aan hart- en vaatziekten. Meer mensen overle ven een hartaanval. Dat is prachtig, maar dat betekent wel dat het aantal mensen met chronische hart- en vaatziekten toe neemt. En dat kost geld. Maar dat bete kent niet dat we de vooruitgang van de medische zorg willen stopzetten." Het nieuwe zorgstelsel dat vijf jaar geleden werd ingevoerd zou de kwaliteit verbeteren en de prijzen verlagen. Maar ook dit jaar gaat de zorgpremie op nieuw omhoog. door Ap van den Berg e zorgpremie voor de verplich te basisverzekering stijgt licht in 2012, maar het totaal aan zorgkosten rijst de pan uit. „De meeste volwassenen zijn in het nieu we jaar tot ruim honderd euro meer kwijt. En in individuele gevallen kan dat zelfs nog meer zijn", aldus Erik Hordijk, directeur van prijsvergelijker Verzekerings- site.nl. Zorgverzekeraar DSW maakte gisteren als eerste bekend dat de basispolis van de Dordtse maatschappij straks met slechts drie euro per maand omhoog gaat naar 102,50 euro. De meeste andere verzeke raars zullen DSW waarschijnlijk volgen of iets overtreffen. Voor verzekerden zeker geen reden om de vlag uit te steken: langs andere wegen moeten ze een flinke veer laten. Zorgverzekeraars moeten van 'Brussel' hun reserves spekken om tegenvallers be ter te kunnen opvangen. Bovendien krij gen ze minder compensatie (verevening) van de rijksoverheid voor risico's. De jjo- lishouders draaien daarvoor op, onder meer via een zeer forse verhoging van het verplichte eigen risico. Nadat de no claim (teruggaafregeling) in 2008-werd ingeruild tegen een eigen risi co (betaalregeling) van 150 euro werd dat bedrag telkens met slechts 5 euro per jaar opgehoogd. In 2012 stijgt het bedrag ech ter spectaculair met 50 euro naar 220 eu ro. Verder heeft het kabinet de bezem ge haald door het basispakket voor de ver plichte polis. Fysiotherapie wordt beperkt en de vergoeding voor maagzuurremmers verdwijnt (behalve voor chronisch zieken die ze al een halfjaar innemen), evenals de bijdrage voor een cursus stoppen met roken en voor dieetadviezen. Wie voor die zorg vergoedingen wil blij ven ontvangen, zal zich moeten bijverze keren tegen een meerprijs. Voorts komt er - onder het mom van meer eigen verantwoordelijkheid voor burgers - een eigen bijdrage voor genees kundige geestelijke gezondheidszorg (GGZ) en wordt de eigen bijdrage voor de AWBZ-hulp opgehoogd. Ook die maat regelen zullen - afhankelijk van de indivi duele behoefte aan die hulp - ten koste gaan van de portemonnee. Daar komt bij dat het kabinet honderden miljoenen euro's wegsnijdt uit de zorgtoe- slag, waardoor heel veel mensen in 2012 minder toelage krijgen. Hogere inkomens moeten straks een hogere inkomensafhan kelijke bijdrage betalen, die kan oplopen tot duizend euro bruto. Chronisch zieken en gehandicapten krijgen de 50 euro extra aan verplicht eigen risico slechts ten dele gecompenseerd via het Centraal Ad ministratie Kantoor (CAK), wat ook koop kracht kost. En niet in de laatste plaats zullen de mees te aanvullende polissen volgend jaar mis schien wel 10 procent duurder worden, ook al vanwege de vergoedingen die uit het basispakket ernaartoe zullen verhui zen. En dat gaan veruit de meeste huishou dens voelen, want maar liefst 90 procent van de verzekerden heeft één of meer aan vullende polissen afgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11