Goese wil Zeeland aan zo! zeeland 'Buitenbad op De Pluimpot als Haestinge dicht moet' Vuurtoren dooft licht Tholen-stad krijgt Bekladden van Brandweer achtervolgd wellicht een Hema \s ontoelaatbaar* door pech bij finale 'MADE IN GOES' Mirella Braamse begint met dank aan kabinet bijbaantje Les in het Engels van oud-leerlingen ii- 1 nieuwe moskee r GOES - Leerlingen van het tweetalig onderwijs op het Goese Lyceum heb ben gisteren de groepen 7 en 8 van hun eigen oude basisschool les gege ven in het Engels. Gisteren was de Europese Dag van de Talen. Op de foto vertellen Jikke de Ruiter en Maurits van der Harst de leerlingen van de Bis schop Ernstschool in Goes over het Technasium van het Goese Lyceum en over het tweetalig onderwijs. foto Ronald den Dekker iiiiumiHMMKiiuiiiwiniiiiiiiiiiiii i inn miniimmm nmnnmi iiinniMMinniiiiWMMii 11 iiimi—iiiiimiiiiiiiiiin—niwnrnTiïrinwr— BRESKENS - De vuurtoren in Bres- kens dooft maandag 3 oktober na 144 jaar definitief zijn licht. Rijks waterstaat Zeeland liet eerder al weten af te willen van het Rijks monument. De Gemeenschappelijke Nau tische Autoriteit (GNA) meldde gisteren dat voor de vuurtoren op het meest noordelijke puntje van West-Zeeuws-Vlaanderen nog naar een passende bestemming wordt gezocht. Het 28 meter hoge gebouw uit 1867 is de oudste gietij zeren vuurtoren in Nederland. Tij dens de Tweede Wereldoorlog was de toren buiten werking en voor zien van camouflagekleuren. Voor pleziervaart was de toren nog een handig herkenningspunt, maar sinds december 2010 had het licht geen 'nautisch nut' meer. dinsdag 27 september 2011 colade te zoeten, wordt sap van ru we rietsuiker gebruikt." Het gevolg is chocolade met een zeer hoog gehalte aan antioxidan- ten. Braamse: „Ruim tien maal meer dan bosbessen. Antioxidan- ten ruimen schadelijke stoffen in het lichaam op. Xo^ai is te gebrui ken als voedingssupplement. De producent raadt aan twee tot drie stuks per dag te eten voor een opti maal effect. Ik merk zelf ook dat ik meer energie heb." Sporters zullen volgens haar mer ken dat ze na een tijdje extra po wer hebben. Braamse zegt dat de 'gezonde chocolade' ook geschikt is voor diabetici, vegetariërs en veganisten. „En je kunt de chocola ook gebruiken om af te vallen." Prettige bijkomstigheid is dat de Xo^ai-chocolade een Fair Tra- de-product is. De producenten in Ivoorkust krijgen een 'eerlijke' prijs voor hun cacaobonen. Xo^ai koop je als een pakket voor een periode van twee of vier we ken. Een groot pakket kost ge woonlijk 145 euro. Daar gaat tot en met 9 oktober flink wat van af omdat Braamse in die periode een deel van de winst afdraagt aan de Stichting Careclowns. Informatie: www.realchoc.nl Mirelle Braamse is te bereiken via: m.braamse@realchoch.nl of telefonisch: 06-18995152 door Frank Balkenende Gezonde chocolade? 'Be staat niet', hoort Mirel la Braamse (33) uit Goes vaak zeggen als ze haar Xocai-chocolade aan de man brengt. Maar juist deze koudgeper- ste chocolade bevordert de gezond heid, blijkt uit onderzoek van de Amerikaanse Brunswick Laborato ria. „Er zitten geen bewerkte sui kers en ongezonde vetten in. Bo vendien is de chocolade rijk aan antioxidanten die de cellen be schermen en verouderingsproces sen vertragen. En verder natuurlijk erg lekker." Braamse is de eerste in Zeeland de Xocai-chocolade verkoopt. Dat ge beurt vanuit huis en vanachter de computer onder de naam Real- ChocZeeland. Voor haar is het Zeeuwse distributeurschap een bij baan, naast haar werk als secretaresse/ receptioniste bij een accountantskantoor. „Ik ben ook moeder en neem binnenkort ouderschapsverlof. Ik zocht dus een baantje erbij. Het geld kan ik goed gebruiken. Het kabinet gaat tenslotte flink bezuinigen op de kinderopvang. Tja, en bij crisis grij pen mensen sneller naar chocola. Dat is een feit" Ze speurde naar een product dat bij haar past. Zo kwam ze uit bij Xogai, het vlaggenschip van het Amerikaanse bedrijf Marketing Xo- colate Internationale Corporation (MXI). Het in 2005 opgerichte fa miliebedrijf van Jeanette en Andrew Brooks groeit als kool. Ten eerste bevalt het Mirella Braamse dat de Xopi-chocolade een 'gezond' product is. „De choco lade die in de winkelschappen ligt, bevatten bewerkte cacaopoeders en suikers, slechte vetten, vulstof fen, wassen, conserveermiddelen en veel calorieën." Bij Xo^ai is dat anders. De ca cao wordt koudgeperst, een proces waar MXi patent op heeft. „Deze chocolade is bereid met pure, onbewerkte gealkaliseer- de cacaopoeder en gezoet met bos- en a^ai-bessen. Er komen geen conserveermiddelen, transvet- ten en kunstmatige suikers en zoetstoffen aan te pas. Om de cho door Rob Paardekam THOLEN - Tholen-stad krijgt mis schien een Hema. De gemeente is hierover in gesprek met een lokale ondernemer. De gemeente Tholen ontvouwde begin dit jaar haar plannen om de binnenstad van Tholen een im puls te geven. Eén van de speer punten is het binnenhalen van een zogeheten 'trekker', een grote winkelketen die mensen naar het winkelgebied moet lokken. Wellicht komt er dus een Hema. Een lokale ondernemer zou inte resse hebben om zo'n warenhuis te beginnen. Wethouder Hommel wil nog niet zeggen wie dat is, om dat de plannen prematuur zijn. Onlangs maakte de gemeente al be kend dat ze contact heeft gehad met een landelijk bekende keten van modezaken. Dat bedrijf ziet nu geen mogelijkheden om zich in Tholen te vestigen. Dat kan ver anderen als het nieuwe winkelge biedje in de wijk Vestetuin er over een paar jaar is. Daar komen twee supermarkten en verswinkels. Als die er zijn, bekijkt de modeketen opnieuw of ze naar Tholen komt. MIDDELBURG - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Middelburg wil dat het college publiekelijk steun betuigt aan de Turkse ge meenschap. B en W moeten ook hun best doen om regelmatige be kladding van de in aanbouw zijn de moskee aan de Stromenweg te voorkomen. Raadslid lan Zwemer betoogt in vragen aan het college dat de be kladdingen en het ingooien van ruiten verder gaan dan gewoon vandalisme. Volgens hem wijst het op intolerantie, respectloosheid en bezoedeling van de gemeenschap. 'S-HEER ARENDSKERKE - De brand weer 's-Heer Arendkerke is afgelo pen zaterdag tijdens de landelijke finale Hoofdklasse in Den Helder achtervolgd door pech. Deson danks behaalde de ploeg, die was aangevuld met een Officier van Dienst uit Goes, toch nog een vijf de plaats. De misère begon al op de heen reis, toen ter hoogte van Kapelle de één jaar oude brandweerauto er de brui aan gaf De ploeg kon verder afreizen met een andere brandweerauto van de post Goes. Tijdens de zeer complexe casus in Den Helder, waarbij onder meer een brand na explosie in een be drijfshal van Technocentrum (waar helikopters worden gerevi seerd) moest worden bestreden, sloeg het noodlot opnieuw toe. De brandweerpomp viel in storing, waardoor er niet meer kon wor den afgeblust. Hierop moest de brandweerploeg inpakken en was het letterlijk einde oefening. De ploeg 's-Heer Arendskerke is desondanks tevreden met de vijf de plek en mag zich dus de op vier na beste ploeg van Nederland noe men. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het verzet te gen de sloop van zwembad Haes tinge in Sint-Maartensdijk wordt steeds serieuzer. Wat begon met een handtekeningenactie van twee meisjes, heeft inmiddels geleid tot de oprichting van een comité. De actie van Rosan Stoutjesdijk (12) en Rachel Quist (11) was een groot succes. Ze haalden bijna ze ventienhonderd handtekeningen op. Die werden gisteren overhan digd aan burgemeester Nuis. Een aantal volwassenen uit het dorp, onder wie de moeder van Rosan, heeft ondertussen het co mité '2 meter 10' opgericht. Dat zal ook strijden voor behoud van het bestaande zwembad in Sint-Maar tensdijk. De komende weken gaan de leden flesjes zwemwater verko pen a één euro per stuk. „Op die manier hopen we wat geld binnen te krijgen om de acties te betalen", zegt Mirjam Stoutjesdijk. Burge meester Nuis nam gisteren het eer ste flesje in ontvangst. Het ziet er naar uit dat de gemeen te zwembad Haestinge wil slopen. Het toekomstige overdekte zwem bad op vakantiepark De Pluimpot gaat als alternatief dienen. Daar kunnen immers ook de inwoners van de gemeente terecht. Het comité '2 meter 10' (dat is de diepte van het huidige bad) ziet veel liever dat het huidige bad be houden blijft. „Als dat nou echt niet kan, willen we dat het toe komstige zwembad op De Pluim pot groter wordt", zegt Stoutjes dijk. „Het binnenbad van 250 vier kante meter, waar nu aan wordt ge dacht, is echt veel te klein." Het comité vindt dat het binnen bad groter moet worden en dat er ook een buitenbad moet komen. Dat laatste zou de gemeente voor haar rekening moeten nemen. „Het voordeel is dat je dan als ge meente een vinger in de pap houdt", meent Stoutjesdijk. „Dat is onder meer handig als het gaat om het bepalen van de tarieven. Die mogen natuurlijk niet te hoog worden." Eind dit jaar praat de gemeente raad over de toekomst van de Thoolse zwembaden. Dan wordt duidelijk of Haestinge en De Spet ter (Tholen-stad) blijven bestaan. Burgemeester Willem Nuis krijgt de handtekeningen en een flesje zwemwa ter van Rosan Stoutjesdijk. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52