dan modeverschijnsel Vuurtoren in Breskens dooft licht definitief maatschappelijk verantwoord ondernemen in Terneuzen op"merk"elijke collectie Oude voorwerpen van Ed Steijns in bieb Nieuwe cursus EHBO bij Rode Kruis Joke Verweerd voor Christenvrouwen Tweedehandsmarkt voor boeken bij ROC Vogeltellers moeten vroeg uit de veren Lichtgewonde bij ongeluk in Terneuzen dinsdag 27 september 2011 FRANKWALDÈR. GERRY WEBER, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere -1 evv Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Hontc" VOGELWAARDE De vitrinekast van de bibliotheek in Vogelwaarde is ingericht met oude voorwerpen van Ed Steijns uit Kloosterzande. Er zijn oude ste nen pijpen te zien en borden van aardewerk. Die heeft Steijns opge graven nabij Ossenisse en ze date ren uit circa 1620. Ook zijn er oude rookartikelen en tangen waarmee varkens werden geringd tentoonge steld. De tentoonstelling is te zien tot en met 18 oktober. TERNEUZEN Het Rode Kruis Midden- en West-Zeeuws-Vlaanderen start met een nieuwe cursus EHBO. Het gaat om een zogeheten e-learning-cur- sus. De theorie kan daarbij thuis worden doorgenomen op de eigen computer en deelnemers hebben drie maanden de tijd om alles te be studeren. Daarna volgen in januari drie paktijklessen. De cursus wordt afgesloten met een officieel examen voor het EHBO-diploma. Informatie bij Lien Vermeire, 0115-472105 of lien@zeelandnet.nl door Raymond de Frel BRESKENS - De vuurtoren in Bres- kens dooft maandag 3 oktober na 144 jaar definitief zijn licht. Rijks waterstaat Zeeland liet eerder al weten af te willen van het Rijks monument. De Gemeenschappelijke Nau tische Autoriteit (GNA) meldde gisteren dat voor de vuurtoren op het meest noordelijke puntje van West-Zeeuws-Vlaanderen nog naar een passende bestemming wordt gezocht. Het 28 meter hoge gebouw uit 1867 is de oudste gietij zeren vuurtoren in Nederland. Tij dens de Tweede Wereldoorlog was de toren buiten werking en voor zien van camouflagekleuren. Na de oorlog werd het licht pas in 1951 weer ontstoken. De vuurto ren kreeg toen een licht dat één verduistering telt per tien secon den. Het lage licht is na de oorlog verplaatst naar het Oranjeplein in Breskens. Nu staat het op het Spui- plein. De toren stond oorspronke lijk bovenop de dijk. Toen de dijk in de jaren zeventig werd opge hoogd, kwam hij aan de zeezijde van de dijk te staan. Voor plezier- vaart was de toren nog een handig herkenningspunt, maar sinds de cember 2010 had het licht voor de GNA geen 'nautisch nuf meer. TERNEUZEN - Bij een aanrijding gistermorgen iets na half negen op de Gui- do Gezellestraat in Terneuzen is een automobilist gewond geraakt. Het on geluk gebeurde ter hoogte van De Blide. Een vrachtwagen schampte een personenauto aan de bestuurderskant. De beide voertuigen reden in de richting van het stadscentrum. De bestuurder van de auto was even buiten bewustzijn en is met nek- en rugklachten naar het ziekenhuis gebracht. De overheid kan zoveel willen, het bedrijfsleven zal het (grotendeels) moeten doen. Maurice Baart, hoofd commercie bij Cofely, vindt dat logisch. „De overheid heeft ten slotte beperkte middelen." Cofely helpt klanten onder meer het ener gieverbruik terug te dringen. Baart noemt als concreet voorbeeld de vervanging van gasgestookte instal laties bij een woningstichting in Bergen op Zoom door kou- de-warmte-opslag. „In Terneuzen hebben we dat ook onderzocht, maar de bodemgesteldheid bleek ongeschikt." WarmC02 is geboren als duurzaamheidsproject. Restwarmte en zuivere CO2 van kunstmestfabriek Yara worden ingezet in kassen bij West- dorpe. De crisis in de glastuin bouw speelt WarmC02 parten. Slechts drie bedrijven hebben zich gevestigd, maar deelnemers Yara en Zeeland Seaports houden moed, onder het motto 'duurzaam heid kent geen tijd'. CO2 speelt ook een grote rol in de doelstellin gen van autoruithersteller Carglass. Eind 2013 moet de uitstoot terugge bracht zijn met een kwart. Het elektriciteit- en gasverbruik moet met ruim tien procent omlaag. Carglass mag bezig zijn met een omslag, de kleinste deelnemer aan de mvo-prijsvraag, haarwerkspecia- list De Haarzaak, is door Willeke Pietersma van begin af aan duur zaam opgebouwd. De Haarzaak helpt mensen die met tijdelijke of blijvende kaalheid te maken heb ben. De haarproducten van het be drijf zijn waar mogelijk milieu vriendelijk en proefdiervrij en het werkt met haarkleuringen zonder ammoniak. „Onze klanten vragen het", geeft Sidney Mast van aannemingsbe drijf EI4A aan. „Bij aanbestedingen wordt het steeds belangrijker dat je duurzaam bezig bent." Hoewel de crisis met name hard toeslaat in de bouw, blijft H4A ook investe ren. Zo wordt de asfaltcentrale ge reed gemaakt voor het hergebruik van dakleer. Op de Dag van de Duurzaamheid, 11 november, wordt de winnaar van de mvo-prijs Terneuzen bekendge maakt. Maurice Baart, hoofd commercie Cofely Zuidwest. foto Mark Neelemans ZAAMSLAG Schrijfster Joke Verweerd spreekt donderdag 29 september op uitno diging van de werkgroep Christen vrouwen in De Rank in Zaamslag. Het thema is 'Omgaan met je talen ten-is op pad gaan en verrast wor den'. Aanvang om 20.00 uur. De toegang is gratis. Er wordt wel ge collecteerd voor de onkosten. Joke Verweerd signeert ook boeken. In de pauze zijn er demonstraties keramiek, schilderen en sieraden. HULST Stichting Buru Nyakwere Neder land (SBNN) houdt zaterdag 1 okto ber voor de 25e keer een tweede handsboekenmarkt. De markt vindt plaats in de ROC-locatie aan de Tabakstraat in Hulst. De deuren gaan open om 9.00 uur. De markt duurt tot 12.00 uur. De voorraad boeken is weer aangevuld en er is een ruime keuze. De opbrengst van de boekenmarkt komt ten goede aan 28 basisscholen in het Keniaan- se werkgebied van SBNN. Met het geld worden onder meer boeken gekocht voor deze scholen. HULST Tijdens de Birdwatch 2011 worden zaterdag 1 oktober in heel Neder land en daarbuiten gelijktijdig vo gels geteld. Ook de vogelwerkgroep van De Stelkluut doet mee. Op elke telpost is een ervaren vogelaar aan wezig om het een en ander te ver tellen. Wie mee wil doen moet vroeg uit de veren, want de telling begint om 7.30 uur en duurt tot 12.00 uur. Graag vooraf aanmelden via e-mail, maar het is niet noodza kelijk. Er wordt geteld bij de kijk- hut bij het Land van Saeftinghe (1ivalter.vankerkhoven@telenet.be't Hellegat (bij gemaal Kampen) huubbun@kpnplanet.nlen telpost Margarethapolder (tussen Terneu zen en Griete) bertus@zeelandnet.nl Drukkerij Bareman werkt met verantwoord papier. foto Mark Neelemans Opleidingskas in duurzaam kassengebied bij Westdorpe. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43