Dorp verdeeld over gebruik van hallenkerk Duurzaamheid meer i8l zeeland Terneuzen wuift kritiek op inzet politie weg Instemming met plan op locatie Rabobank Oerknal almanak dinsdag 27 september 2011 GROEDE Dorpsvereniging blijft 'neutraal' door René Hoonhorst croede - De Hervormde Gemeen te Groede en Dorpsvereniging Groede ageren niet tegen huisves ting in de Grote Kerk van een tijde lijk informatiecentrum over de (mogelijke) aanleg en inrichting van recreatie- en natuurpark Wa- terdunen. Veel autochtone inwoners van Groede en trouwe kerkgangers be treuren dat er een expositie van Waterdunen in de historische hal lenkerk wordt gehuisvest, claimen tegenstanders van Waterdunen. Een aantal van hen, onder wie raadsleden van de Sluise oppositie partijen, vroeg de provincie al af te zien van de huur van de kerk, van wege de beladenheid van Waterdu nen. Actiegroep Waterdunen Nee! protesteert morgen bij de opening van het informatiecentrum. Magda Oosterling is beheerder van de kerk voor de hervormde ge meente. Het godshuis heeft een multifunctionele bestemming ge kregen, nadat de bevolking er in is geslaagd een grondige restauratie van de grond te krijgen. De her vormde gemeente, samen gegaan met Waterlandkerkje en Schoon- dijke, kan het gebouw niet op ei- door Raymond de Frel terneuzen - Het gebeurt maar zel den dat een evenement in de ge meente Terneuzen niet kan plaats vinden, omdat er onvoldoende po- litie-agenten beschikbaar zijn. Dat zegt het college van burge meester en wethouders in reactie op kritiek van het CDA. Fractie voorzitter Henk Siersema stelde dat er door bezettingsproblemen geen vergunningen voor livemu ziek kon worden afgegeven bij de Nachtmarkt en het Rondje Markt in Terneuzen. En dat terwijl Zeeuwse politie-agenten over de grens wel surveilleerden tijdens de Gentse Feesten. Siersema vond dat onbegrijpelijk. Tip? redactie@pzc.nl De oerknal, werd-ie in Ritthem al meteen genoemd; de explosie vrijdag avond waarbij op het strand een caisson werd opgeblazen. Toen de volgende dag duidelijk werd waar die mysterieuze knal vandaan kwam, rukten de verslaggever en fo tograaf van deze krant uit om ter plaatse poolshoogte te nemen. Ze wis ten dat de Explosieven Opruimings Dienst onderweg was. Om het foto moment niet te missen, was enige haast dus geboden. De fotograaf drukte het gaspedaal ver in en zag door de laagstaande zon een ver keersdrempel over het hoofd. Een harde klap en lekkende olie waren het gevolg. Het schijnt dat zijn ver wensingen tot ver op Walcheren te horen waren. Net als de oerknal. STEMMING Zes bedrijven dingen op internetsite mee naar eerste prijs gen kracht onderhouden. „In de zomer wordt de kerk wekelijks ge bruikt, maar de rest van het jaar kerken we er slechts één keer in de maand. Het kerkbestuur is met commercieel gebruik van de kerk zo lang er bijvoorbeeld geen house party komt." Vice-voorzitter Rini Bouwens van Dorpsvereniging Groede weet dat niet iedereen gelukkig is met de ex positie in de kerk. Maar de dorps- vereniging houdt zich afzijdig. „Er zijn voor- en tegenstanders van Waterdunen, maar beiden zijn zo wel te vinden onder autochtone dorpsbewoners als onder mensen die hier later zijn komen wonen. Wij staan er als dorpsvereniging dan ook neutraal tegenover." Thijs Soeting van de Stichting Be houd Grote Kerk Groede bevestigt dat het stichtingsbestuur niet una niem akkoord was met de verhuur van de 'Franse kerk' aan de provin cie. „Een meerderheid van het be stuur, onder wie voor- en tegen standers van Waterdunen, is ech ter blij dat we twee jaar een mooi bedrag aan inkomsten hebben. De expositie geeft ons ook de kans te bekijken hoe we zelf een geschied kundige tentoonstelling in de toe komst willen inrichten." Willeke Pietersma van De Haarzaak in Koewacht. foto Peter Nicolai Asfalteringswerkzaamheden door H4A. foto Mark Neelemans „Het komt zelden voor dat een eve nement niet kan plaatsvinden, om dat er geen toezicht beschikbaar is. Tot nu toe zijn om die reden geen vergunningen geweigerd, ook niet door de door u genoemde evene menten. Wij herkennen de door u geschetste problematiek dan ook niet", aldus het dagelijks bestuur van Terneuzen. Het pleidooi van Siersema om in tensiever vrijwilligers voor politie werk te werven, valt bij het college wel goed. „Minister Opstelten heeft op 5 september ook gezegd dat het aantal vrijwilligers bij de politie fors omhoog moet." Het Zeeuwse politiekorps kan op dit moment een beroep doen op zo'n twintig vrijwilligers. Carglass maakt werk van energiebesparing. foto Mark Neelemans door Eugène Verstraeten SINT JANSTEEN - Een meerderheid van de Hulster gemeenteraad stemt in met de bouw van een groepswoning voor dementeren den en twintig appartementen op de locatie van de voormalige Rabo bank aan de Van Hovestraat in Sint lansteen. De SP en Progressief Hulst stem den tegen. René van Domburg (PH) wees er op dat er voor de doelgroep ouderen in het dorp geen enkele andere randvoorzie- ning is. Volgens hem zou het ter rein van de Blaauwe Hoeve in Hulst een veel betere locatie zijn. door Harmen van der Werf De economie mag vol op onder druk staan door de Eurocrisis, maar eens krabbelt de boel wel weer op. Zo gaat het altijd. Onderhuids woedt er echter een crisis, veroor zaakt door een groeiende schaars te aan grondstoffen, die niet 'zo maar' overwaait. Een beetje be drijf probeert zich daartegen te wa penen, ook in tijden van economi sche crisis. Om die ondernemingen een duw tje in de rug te geven, hebben het provinciaal centrum voor interna tionale samenwerking COS-Zee- land en de gemeente Terneuzen een prijsvraag uitgeschreven: Welk bedrijf mag zich de eerste, meest maatschappelijk verantwoorde on derneming (mvo) van Terneuzen noemen? Tien kandidaten dien den zich aan. Een onafhankelijke jury koos er alvast zes uit. Tot 17 oktober is het woord aan het grote publiek, dat via de website www. mvoprijs.nl de drie finalisten mag aanwijzen. Van groot tot klein doet mee. De zes genomineerden zijn: de inter nationale, ook in Terneuzense ge vestigde technische dienstverlener Cofely, aannemingsbedrijf H4A, drukkerij Bareman, autoruitherstel- ler Carglass, WarmCo2 (duurzaam glastuingebied bij Westdorpe) en de kleinschalige haarwerkspecia- Hst De Haarzaak in Koewacht. De kanshebbers houden in hun be drijfsvoering rekening met het mi lieu én met hun maatschappelijke positie. Drukkerij Bareman aan de Axelse- straat in Terneuzen probeert bij voorbeeld zo groen mogelijk te werken, door onder meer papier te gebruiken van hout uit verant woord beheerde bossen. Het be drijf laat het daar niet bij. De rijks overheid wil - in het licht van de bezuinigingen op sociale werk plaatsen - dat meer mensen met een handicap in het 'gewone' be drijfsleven een plek vinden. Adri Bareman: „We hebben iemand in dienst met een verstandelijke han dicap. Het was wennen. Je moet niet allerlei opdrachten tegelijk ge ven. Dat werkt." „Want daar zijn voor de mensen le gio mogelijkheden voor afleiding." De angel in het project was steeds de geplande pinautomaat. Omwo nenden in de Van Hovestraat vreesden voor een verkeersaantrek- kende werking. Om vertraging van het plan te voorkomen is de pinau tomaat uit het plan geschrapt en wordt nu door de Rabobank waar schijnlijk aangebracht bij het pand in de Hoofdstraat 13. Onafhankelijk raadslid Jos van Eek riep alvast de inwoners op om nu niet meer tegen die locatie te gaan protesteren. „Anders zijn we de pinautomaat in Sint lansteen ge woon kwijt." VIDEO Kijk naar beelden van het ongeluk op de Guido Gezellestraat in Terneuzen op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen ZEEUWSE KELDER Na weken van technische ellende doet het weblog De Zeeuwse Kelder het weer! www.pzc.nl/zeeuwsekelder TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42