221 zeeland Veel vragen over explosie Twee eeuwen Zeeuws én 200 jaar Vlaams OM: 'Eigen richting streng vervolgen' De viering van 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen gaat verder dan een bourgondisch feest. De regio moet ook toeristisch en economisch profiteren. Dieven aan de haal met botsauto dinsdag 27 september 2011 mtgtrnmammssm mmmmmmmmmmsmm RITTHEM Politie tast nog altijd in het duister TWEEDE EEUWFEEST LANDJE APART Op de druk bezochte bijeenkomst in Ritthem gaven politie, justitie en ge meente uitleg over het onderzoek naar de explosie. foto Izaak Verkeste door Marcel Modde RITTHEM - Maandagochtend kwam het besef dat ze misschien wel eens door het oog van de naald zijn gekropen, keihard binnen. „Het gaat nu pas dagen dat er tus sen die bom en onze camping slechts een dijk heeft gelegen", zegt Rieneke Cevaal van de Karne- melkshoek in Ritthem. En dat is ons geluk geweest. Anders hadden de caravans waarschijnlijk omver gelegen." Ze heeft er slecht van geslapen. Ook bij een aantal campingsgasten komen de emoties goed los. „Ik was vanochtend om kwart over vijf al aan het strijken, dan weet je het wel..!" En -voor half negen hing Cevaal aan de telefoon om burgemeester René Roep van Vlis- singen ter verantwoording te roe pen. „Waar was hij de afgelopen dagen? Hij is toch onze burgerva der? Ik heb hem gedwongen hier naar toe te komen." Roep is nog die zelfde ochtend naar de cam ping gereden om te praten met de eigenaars en hun gasten. „En ik moet zeggen, hij heeft de tijd geno men." 's Avonds toog de burgemeester an dermaal naar Ritthem voor een in formatiebijeenkomst voor omwo nenden. Roep: „Dit is in Neder land nog niet eerder voorgeko men. Dat maakt het juist zo ang stig." De onrust is groot. Het uiter ste puntje van de zeedijk wordt volgens de Ritthemmers steeds va ker gebruikt voor praktijken die het daglicht niet kunnen verdra gen. Drugshandel is er daar zeker één van, zo werd gewezen op het vele autoverkeer na zonsonder gang op de doodlopende weg. Volgens voorzitter Friedy Geeve van de dorpsraad zijn de overlast op het strand met enige regelmaat onderwerp van gesprek met de ge meente. Roep kondigde gisteren aan dat hij de politie onderzoek laat doen naar de achtergrond van duistere zaakjes rond de zeedijk de afgelopen jaren. De burgemeester noemde in dat verband ook moge lijke wapenhandel. Geeve be schouwt de explosie, die vrijdaga vond het caisson op het strand ver nielde, als 'de kroon op de teloor gang van het gebiedje'. „Blijkbaar is dat stuk strand heel erg in trek bij lieden met minder goede be doelingen." De bestuurders van de twee auto's die kort na de klap zijn gezien, hebben zich inmiddels bij de poli tie gemeld. Uit het verhoor is ge bleken dat ze niets met de zaak te maken hebben. Zaakofficier van justitie Rob Rammeloo verwacht dat het forensisch onderzoek eind deze week meer duidelijkeid zal ge ven over de aard van de explosie. Hij sluit nu nog niet uit dat het caisson door een projectiel vanuit de lucht, vanaf het water of de dijk is vernietigd. De Mobiele Een heid kamde gisteren de bosstrook achter de zeedijk uit en vond nog meer brokstukken van het caisson. door René Hoonhorst Koning Willem I tekent op 20 juli 1814 het besluit 'houdende de vereeni- ging van Staats-Vlaande- ren met de provincie van Zeeland'. Die koninklijke handtekening legt niet alleen de grens tussen Neder land en België vast, maar markeert ook het ontstaan van Zeeuws- Vlaanderen. De tweehonderdste verjaardag mag niet geruisloos voorbijgaan, vond Frans Reijniers. De oud-on dernemer uit Aardenburg was en kele jaren geleden al de drijvende kracht achter de Zeeuws-Vlaamse vlag, een eigen dundoek voor het landje apart. Die vlag werd een groot succes en wappert nu niet al leen van vele masten in de regio, maar vond zijn weg naar huizen van voormalige Zeeuws-Vlamin gen over de hele wereld. De Stichting Zeeuws-Vlaanderen 2014, waarvan Reijniers voorzitter is, wil het tweede eeuwfeest van Zeeuws-Vlaanderen ook aangrij pen om de regio (inter)nationaal op de kaart te zetten. De verjaar dag is natuurlijk aanleiding voor enkele bourgondische feesten - be gin en eind 2014 en op de verjaar dag 20 juli 2014 zelf - maar moet ook toeristische en economische revenuen opleveren. Voor- de feesten heeft de stichting al een aantal ideeën. Een, even tueel, nachtelijke wandeling door 'Een route langs plaatsen die Napoleon bezocht, spreekt internationaal aan' Zeeuws-Vlaanderen van d'Ee tot Hontenisse, een zwemwedstrijd Vlissingen-Breskens zoals die in de eerste helft van de vorige eeuw werd gezwommen en het Euro pees kampioenschap beachsoccer. Voor verdere invulling van de festi viteiten roept de stichting de Zeeuws-Vlaamse bevolking te hulp. Begin volgend jaar zijn er drie informatieavonden en men- Karla Peijs proost met gouverneur Paul Breyne. foto Peter Nicolai door Emile Calon MIDDELBURG - De overlast van een aantal hangjongeren was zo groot dat een Terneuzenaar (22) op 13 april van dit jaar de ouderlijke wo ning verliet en met een koperen buis in zijn hand op het groepje af stapte. Bij hen aangekomen haalde hij tweemaal uit. Een jaar eerder was hij ook al de confrontatie aan gegaan. Vier groepsleden waren toen aan het vechten met de buur man van de verdachte. Hij zag dat, rende op hen af en trok en duwde hen van de buurman, zo zei hij gis teren tegen de leden van de Mid delburgse rechtbank. Volgens offi cier van justitie W. Suijkerbuijk ging het om gericht slaan. Hij hield hem voor dat het in beide ge vallen om eigen richting ging en dat dat iets is waar het Openbaar Ministerie streng tegen optreedt. Hij erkende wel dat de hangjonge ren voor problemen zorgen in de omgeving van de Jeroen Bosch- straat en P. de Hooghstraat en dat de politie vaak te laat kwam en soms in het geheel niet. Er is re cent nog geprobeerd de hangjonge ren te laten samenkomen op een andere plek, maar volgens advoca te C. Koole heeft dat geen succes. Suijkerbuijk liet weten dat voor dergelijke feiten, 'normaal' een cel straf gevraagd wordt. Omdat de jongeman licht verminderd toere keningsvatbaar is en een anti-agres siecursus volgt, eiste hij een werk straf van 240 uur en een voorwaar delijke celstraf van zes maanden. Koole wees erop dat het om een zwak begaafd iemand gaat die veel last had van de hangjongeren om dat hij door hen uit zijn slaap werd gehouden. Ook vertelde ze dat die jongeren 'al een paar jaar overlast veroorzaken'. Ze stelde ook dat die hangjongeren deels zelf schuldig zijn omdat ze 'steeds overlast veroorzaakten'. Ze vroeg de leden van de rechtbank om de jongeman alleen een forse voor waardelijke celstraf te geven. Uitspraak 10 oktober. sen kunnen ideeën spuien via de gisteren gelanceerde website: www.zeeuws-vlaanderen2014.nl. De stichting houdt het niet bij spe len alleen, want er moet tenslotte ook brood op de plank blijven ko men in de krimpregio. Om heel 2014 de spotlights op Zeeuws-Vlaanderen gericht te hou den, werd een indrukwekkend Co mité van Aanbeveling opgericht. -In dat comité zitten bestuurders als de drie Zeeuws-Vlaamse burge meesters en burgemeester Daniël Termont van Gent; commissaris van de koning Karla Peijs; haar Oost- en West-Vlaamse collega's André Denys en Paul Breyne, Dowtopman Gerard van Harten en tal van toplieden uit het (regio nale) bedrijfsleven. Naast hen zijn ook vermaar de Zeeuws-Vlamingen als topkok Sergio Herman, violist Mathieu van Bellen en mu- I sicalster Maike Boerdam aange- zocht hun (internationale) net werk aan te boren om hun geboor testreek op de kaart te zetten. Hun I bekende gezichten zullen vooral ook jongeren aanspreken, ver wacht Reijniers. „Zeeuws-Vlaanderen moet zich in 2014 laten zien. De kracht van de regio moet moet breed worden uit gedragen om mensen - al dan niet opnieuw - kennis te laten maken met Zeeuws-Vlaanderen. Daartoe dienen ook de banden met de rest van Zeeland en met de Vlaamse buren worden aangehaald en ver stevigd. Die ontwikkelingen moe ten de regio economische voorde len en werkgelegenheid brengen"; schetste Reijniers een optimistisch en feestelijk toekomstbeeld. Hij kreeg Karla Peijs en Paul Brey ne gisteren mee. Hoewel de West-Vlaamse gouverneur memo reerde dat Zeeuws-Vlaanderen waarschijnlijk vooral bij het Ko ninkrijk der Nederlanden was ge voegd omdat om kanongeschut op afstand van de Schelde te houden, hecht hij sterk aan de 'verworven heden van goed nabuurschap'. Ook Peijs meent dat 'investeren in verbindingen' Zeeuws-Vlaanderen de meeste kans op succes biedt. TERNEUZEN - De exploitant van de botsauto-attractie op de kermis in Terneuzen stond zaterdag toch even raar te kijken. Hij miste een botsauto. Tussen 3.30 en 4.00 uur zijn dieven op het Stadhuisplein met een van zijn tóch niet al te lichte wagens aan de haal gegaan. De waarde van de botsauto is on bekend. Door het wegnemen van de botsauto is een lichtbak van de attractie beschadigd. Het totale 9 schadebedrag is onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38