Tekorten bij theaters pas later bekend 'Het is de plek die dit 181 zeeland 'Met zo'n uitzicht hoeven wij geen schilderij op Foto's sieren straatbeeld binnenstad Zierikzee CULTUUR Middelburg en Goes betalen RENOVATIE In 2007 waren er nog plannen voor sloop. Het 'poorthuisje' werd. echter gered. Sinds april dit jaar wordt gewerkt aan een ingrijpende renovatie en verbouwing van het witte pandje. Drank en kolen dinsdag 27 septemoer 201 i door Theo Giele MIDDELBURG - Pas in januari krij gen de gemeenteraden van Middel burg en Goes te horen wat zij kwijt zijn aan de verliezen die Stadsschouwburg en Theater De Mythe hebben geleden. In juni werd bekend dat Theater Exploitatie Zeeland (TEZ), waaron der de twee schouwburgen tot juli vielen, een fors tekort had. Sinds die datum is de exploitatie van de twee schouwburgen in han den van de Temeuzense onderne mer Frans Lievens, exploitant van het Scheldetheater. Vanwege de overname worden de drie oude Stichtingen (TEZ, de Middelburgse SSM en de Goese SBMG) opgehe ven. De gemeenten draaien daar bij op voor de openstaande reke ningen. In antwoord op vragen van de Middelburgse SGP-ffactie schrij ven B en W dat volgens de inte- zierikzee - Het straatbeeld in de binnenstad van Zierikzee zal tij dens de hele maand oktober wor den opgesierd met foto's Verspreid over het centrum zul len 88 foto's van Zeeuwse ama teur-fotografen in verschillende winkels hangen. Het betreft hier de presentatie van de Zeeuwse Fo tosalon 2011. Dat is een jaarlijkse wedstrijd van zes fotoclubs uit de provincie. De leden zijn het afgelopen jaar weer veelvuldig op stap gegaan om foto's te maken van bijzondere onderwerpen. Zij bleven dicht bij huis of trokken juist wat verder weg. Dat leverde een breed scala aan beeldmateriaal op. Van boeien de portretten en verstilde land schappen tot vrolijke tafereeltjes en fotografische experimenten. De deelnemers hebben de mooiste foto's geselecteerd en van al die af beeldingen zijn de beste 88 bijeen gebracht in de expositie Zeeuwse Fotosalon 2011. De wijze van exposeren - in etala ges van winkels - wijkt af van voor gaande jaren. Nog niet eerder heb ben de foto's 'op straat' gehangen. Een noviteit zijn ook de schermen bij Mikro Electro in Zierikzee en bij De Heerenkeet in Moriaans- hoofd. Daarop worden niet alleen alle geselecteerde foto's, maar ook ingezonden werk dat het net niet heeft gehaald. De jury bestond uit fotograaf Lex de Meester, kunstenaar Goos Ver woest en kapper Rik Vermaat rim-directeur het tekort voor Mid delburg 536.000 euro is en voor Goes 214.000 euro. Dit zijn echter geen definitieve bedragen. Eerst moeten accountants de cijfers te gen het licht houden. „Tussentijd se berichten wijzen erop dat de uit eindelijke omvang iets gunstiger zal uitvallen", aldus B en W. Het gemeentebestuur ziet in de gang van zaken als onderstreping van het belang om minder nauw betrokken te zijn bij de het finan ciële reilen en zeilen van de schouwburg. Met Lievens als ex ploitant is de gemeente Middel burg een kwart miljoen minder aan subsidie kwijt dan in de oude situatie. De stichting Stadsschouw burg kieeg jaarlijks één miljoen van de gemeente Middelburg. Bovendien moesten in de oude si tuatie regelmatig tekorten worden aangezuiverd. In de overeenkomst met Lievens staat dat hij maximaal 750.000 euro subsidie krijgt voor de Stadsschouwburg. éPÈS MEEST CELEZEN 1Paaltje Hogezoom mogen weg 2. Beachgolf druk bezocht (foto) 3. Hisp sluit af met volle tribune Z2 JOURNAAL Drie keer per dag het Zeeuwse nieuws op pc, laptop of telefoon: www.Z2.nl TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Piet Kleemans Ooit was het een her berg. Later werd in het aan de Noordhaven poort in Zierikzee Vastgeplakte' pandje het 'winkel tje van Geluk' gevestigd en weer la ter werd het in gebruik genomen als woonhuis. Scheepstimmerdijk 1 - beter bekend als het 'poorthuis je' kent een rijke historie. Sinds en kele maanden wordt gewerkt aan een grondige renovatie. Eind dit jaar moet de klus geklaard zijn. „Het wordt mooi", is de vaste over tuiging van monumentenspecialist van de gemeente Schouwen-Dui- veland Michel Verduijn. Nog niet zo lang geleden leek het er nog op dar het pandje - een gemeentelijk monument - ten prooi zou vallen aan de sloophamer. In 2007 opper de het toenmalig college van burge meester en wethoudérs het idee het pandje te slopen en op de vrij komende plek informatieborden en een watersculptuur neer te zet ten. Een idee waarmee de gemeen te zich de de woede van onder an deren heemkundige vereniging Stad en Lande op de hals haalde. Stad en Lande-voorzitter Hans Er- brink sprak er publiekelijk schan de van. Hij kreeg bijval vanuit de politiek en het slot van het liedje was dat de raad intrekking van het sloopplan afdwong. De gemeente deed het leegstaande Poorthuisje in de verkoop, jolande van Dijk uit Oosterland kwam, zag en was verloren. „Het is het plekje dat dit huisje zo bijzonder maakt", zegt de nieuwe eigenaresse van het mo nument. „Ik gewoon gek op dat plekje." Van Dijk steekt haar liefde voor het woonhuismonument In 1772 kreeg Jan Zegers toestem ming tot het tappen van alcohol in het poorthuisje. In de Franse tijd diende het pandje als woning voor Frans Sauvijn, Fran- cina Kwiete en hun acht kinderen. In 1848 werd het weer als herberg in gebruik genomen. In 1927 kwam het pandje in han den van Leendert Geluk. Hij begon ër een kolenhandel. Zijn dochter bewoonde het pandje tot 2007. niet onder stoelen of banken. „Ik zag ook meteen hoe het kon wor den." Om voldoende woon- en leefruimte te creëren de bestaande lage aanbouw te vervangen door een hoger exemplaar. De plannen werden voorgelegd aan welstands commissie en monumentencom missie en uiteindelijk kwam men tot een vergelijk. In april dit jaar begon bouwbedrijf Van de Linde uit Goes met een grootscheepse verbouwing van het karakteristieke woninkje. Van Dijk: „Het duurde even eer ik de juiste mensen vond voor de klus. Dit bouwbedrijf werkt echt met respect voor de ouderdom van het pand." Van Dijk heeft nog geen seconde spijt gehad van de aankoop en de beslissing het pandje grondig te restaureren. Enthousiast vertelt ze over de details. Zoals de metersdik ke gekromde buitenmuur van de Noordhavenpoort die dienst doét als binnenmuur voor het huisje. „Ben je behang aan het strippen en kom je zo'n prachtige muur te gen. Natuurlijk laten en we die vol in het zicht. Ik hou van huizen met geschiedenis en dat heeft dit pandje volop." De situatie bij het poorthuisje (r) in Zierikzee rond 1770, verbeeld op een handgekleurde houtsnede uit de collec tie van het gemeentearchief Schouwen-Duiveland. door Joeri Wisse Jan en Riet Braber bij hun droomhuis in Burghsluis. foto Dirk-Jan Gjeltema BURGHSLUIS - Bijna was Schou wen-Duiveland voor Jan (80) en Riet (78) Braber-Zaal een gesloten boek geworden. Het van origine Rotterdamse gezin kampeerde al vanaf 1975 in Westenschouwen. Toen de stacaravan wegens reorga nisatie van het kampeerterrein weg moest, vond Riet het welle tjes geweest. Toch vierde het echtpaar gisteren op Schouwen-Duiveland hun zes tig-jarig huwelijksjubileum. En nog wel op één van de mooiste plekjes van het eiland, want in 1996 verhuisden ze naar Burgh sluis, waar ze nu volop genieten van de Oosterschelde, de natuur en de mooie luchten. Voordat ze zich definitief in Zee land vestigden, kwamen ze bijna elk weekend naar Schouwen. Riet: „We hadden een prachtige cara van, maar toen we weg moesten, vond ik het goed om thuis te blij ven in Oud-Beijerland. We had den een heerlijk huis, ik had een poppenkamer en Jan had een jaag- kamer." Een laatste fietstochtje over het eiland zorgde voor een verandering van plannen. „'Even over de Brabersweg fietsen, mis schien zie ik m'n voorouders nog wel', zei Jan nog", lacht Riet. Aan het eind van de weg, op de kruising met de Steursweg, viel zijn oog op een te-koopbord bij een bungalowtje. „Ik zei nog tegen Jan, dit doen we niet. Het is veel te klein." Maar Jan, die zijn hele le-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34