Zeeland PZC Gemeente verzacht leed van minima Verkeersremmer Hogezoom mag weg SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 22 en 23 Slik op polderwegen almanak Oerknal Het is de plek die dit huisje zo bijzonder maakt Twee eeuwen Zeeuws én 200 jaar Vlaams 17 Dinsdag 27 september 2011 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Bi EXTRAATJES Bezuinigingen Rijk treffen mensen die net boven minimum zitten door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De achttien miljard die de regering de komende kabinets periode wil bezuinigen, zal ook de minima op Schouwen-Duiveland treffen. Om hun leed iets te ver zachten, wil het college van burge meester en wethouders nog voor het aankomende jaar het gemeen telijk armoedebeleid uitbreiden. Enkele jaren geleden had de ge meente nog de bevoegdheid om al le minima automatisch een steun tje in de rug te geven. Bij de feest dagen konden bijvoorbeeld alle huishoudens met een minimumin komen vijftig euro tegemoet zien. Die tijd is echter voorbij. „Van het Rijk mogen we geen categoriale bijstand verlenen", zegt wethou der Gilles Houtekamer. Omdat de gemeente de armste ge zinnen toch wil helpen, bekijken ambtenaren op verzoek van het college momenteel op welke ma nier de bestaande regelingen kun nen worden uitgebreid. Volgens Houtekamer zit er vooral in het so ciaal cultureel fonds ruimte voor uitbreidingen. Gezinnen met een laag inkomen kunnen aanspraak maken op geld uit dit potje als ze bijvoorbeeld lid willen worden van de bibliotheek of een (sport-) vereniging. Met name voor kinde ren uit arme gezinnen komen er meer mogelijkheden om aan te kloppen bij de gemeente. Zo kun nen wellicht in de toekomst ook de zwemlessen worden vergoed. Ondertussen is het kabinet Rutte bezig met nieuwe wetgeving die het de gemeenten juist moeilijker maakt om minima op allerlei ma nieren tegemoet te komen. Zo wil de regering nog voor 2012 regelen dat gemeenten alleen mensen mo gen helpen die maximaal 110 pro cent van het sociaal minimum bin nenkrijgen. Daarmee, zo redeneert het kabinet, voorkom je dat men sen met een uitkering geen baan willen accepteren omdat ze dan de gemeentelijke extra's kwijtraken. Daar is Houtekamer het niet mee eens. De gemeente Schouwen-Dui veland heeft in 2009 immers nog de grens voor diverse regelingen opgetrokken van 105 naar 120 pro cent van het sociaal minimum. Houtekamer betwijfelt het effect van de kabinetsmaatregel. „Het aantal mensen met een uitkering dat niet werkt is in deze gemeente al bijzonder laag." Desondanks heeft de maatregel van de regering grote gevolgen voor de gezinnen die hierdoor buiten de boot vallen. KERKWERVE - Op sommige polderwegen lig gen momenteel flinke plakken slik. Een recht streeks gevolg van dit jaargetijde: de oogst moet van het land. Boeren zijn verplicht om niet alleen waarschuwingsborden neer te zet ten, maar ook om de wegen schoon te hou den. „In eerste instantie moet de boer voorko men dat de weg vuil wordt en daarna moet hij voortdurend de weg schoonhouden terwijl hij werkt", zegt waterschapsbestuurder Sop hie in 't Veld van Scheldestromen. Daarop wordt door het waterschap gecontroleerd. Niet actief, maar door alle medewerkers die dagelijks op de weg zitten. Boeren die de weg niet goed genoeg schoonmaken worden aan gesproken. In het uiterste geval kan de politie een boete uitdelen. Modder weghalen is be langrijk voor de verkeersveiligheid. Vooral als het nat weer is, kunnen wegen met slik spie gelglad worden. foto Dirk-Jan Gjeltema BggsiaaKgKfHssaiagsaKsgsaaaB Tip? redactie@pzc.nl door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De verkeers remmer in de Hogezoom in Burgh-Haamstede ter hoogte van de Platboslaan verdwijnt. Dat meldt de gemeente Schou wen-Duiveland. Het gaat voorals nog om een proef Mocht de proef slagen, dan keert de remmer niet meer terug. De verkeersremmer is aan vervan ging toe. Voor de omwonenden aanleiding om aan het gemeente bestuur te vragen de verkeersrem mer weg te halen. De remmer - in dit geval een weg versmalling in de vorm van vlucht- heuveltje - is een sta-in-de-weg. Het belemmert voor sommige om wonenden het op- en afrijden van het eigen erft en is gevaarlijk voor fietsers omdat die vaak geen kant uit kunnen. Volgens de omwonen den gebeurt het regelmatig dat fiet sers tegen de paaltjes op de rem mers botsen. De Hogezoom was vroeger een doorgaande route tus sen Haamstede en Renesse, maar is sinds de ingebruikname van de Recreatieverdeelweg vooral be doeld voor bestemmingsverkeer. Om sluipverkeer te onmoedigen zijn de verkeersremmers aange bracht en is halverwege een 'knip' in de weg gekomen. Vooralsnog verdwijnt alleen de verkeersrem mer bij de Platboslaan. De overige remmers blijven staan. De oerknal, werd-ie in Ritthem al meteen genoemd; de explosie vrijdag avond waarbij op het strand een caisson werd opgeblazen. De knal van de ontploffing is tot in de verre omgeving gehoord. Toen de volgende dag duidelijk werd waar die mysterieuze knal vandaan kwam, rukten de verslaggever en fo tograaf van deze krant uit om ter plaatse poolshoogte te nemen. Ze wis ten dat de politie onderzoek had in gesteld en dat ook de Explosieven Opruimings Dienst onderweg was. Om het fotomoment niet te missen, was enige haast dus geboden. De fo tograaf drukte het gaspedaal nog verder in en zag door de laaghangen de zon een flinke verkeersdrempel over het hoofd. Een harde klap en lekkende olie waren het gevolg. Het schijnt dat-zijn verwensingen tot ver op Walcheren te horen waren. Net als de eerste oerknal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33