'Alles oogt veel kleiner dan in mijn herinnering' 'Alles wat beweegt en geluid maakt, vindt hij leuk.' j j dinsdag 27 september 2011 Bezoeker Mark Pronk over zijn zoon infographic CRW bron Madurodam foto ANP Vliegtuigen 15 Gebouwen Lichtjes in de stad 50.000 Lantaarnpalen 3.150 Miniatuur bomen 5.236 Oppervlakte totaal 62.626 m2 Oppervlakte miniatuurstad - 18.000 m2 Chocolademelk Frisdrank 23.000 470.000 nu Den Haag hebben we een interac tieve gps-tocht door het Zuider park gemaakt. Het ging er vooral om stadskinderen in contact te brengen met de natuur. Het hoef de niet per se leerzaam te zijn. Be langrijk was dat ze een leuke mid dag buiten doorbrengen. Mis schien komen ze zo enthousiast thuis dat ze later nog eens met hun ouders terug gaan en steken ze er alsnog iets van op. Zo niet, dan zijn ze toch lekker buiten ge weest." Bij Kloeg staat beleving centraal. Kennis die uit eigen ervaring wordt ontdekt, wordt immers be ter onthouden. Het bureau is mo menteel bezig met route-apps die de bezoeker rondleiden via filmp jes en geluid op de eigen mobiele telefoon. De route-app zou ook voor Madurodam goed kunnen werken, denkt Van Vliet. „Essen tieel is dat er een keuze is om die multimediale informatie links te la ten liggen. Maar als het een laagje legt over het bestaande program ma, kun je de liefhebber echt een leuk extraatje bieden." zie onze website:binnenland Treinreis door Madurodam ge filmd vanaf rijdende modeltrein Bier/wijn Hotdogs, Ijsjes 43.000 kroketten 96.000 71.000 Madurodam in Den Haag grijpt de zestigste verjaar dag aan om het park in grijpend te vernieuwen. Ouders klinkt het als mu ziek in de oren. door Bjinse Dankert Bezoekers kunnen de ver halen achter alle miniatu ren vanaf april 2012 multi mediaal beleven via digi tale informatieschermen en de ei gen smartphone. Astrid en Wilbert Balk uit Huis- sen vinden de ideeën prima klin ken. Hun twee dochters Madelief (9) en Loesewies (7) lijken nog niet zo onder de indruk van de schaalmodellen. „De kinderen wil len tegenwoordig toch iets te doen hebben", zegt Astrid. Dochter Loe sewies lijkt vooral interesse te heb ben in de zak met snoep die ze meedraagt. „Vroeger bleven wij als kinderen keurig stilstaan bij een maquette", herinnert Wilbert zich. Dat is nu wel anders. Madelief rent achter een voorbijrijdende miniatuur- trein aan. Ze roept enthousiast: „Ik wil instappen!" Wilbert: „Vroeger was het zien van zo'n trein al fantastisch. Nu hebben de meeste gezinnen zoiets thuis ook." Wilbert kan zich vooral de licht show herinneren, toen hij als kind het park bezocht. „Dat was fantas tisch om te zien, hoe in de gebou wen steeds meer lampjes gingen branden." Madurodam werd na de Tweede Wereldoorlog opgericht ter nage dachtenis aan verzetsheld George Maduro. De miniatuurstad in Den Haag heeft sinds de opening in 1952 meer dan 50 miljoen bezoe kers mogen verwelkomen. Ook Iwan en Bianca uit Tilburg lie pen al als kind rond tussen de ka rakteristieke Nederlandse gebou wen. „Het oogt wat kleiner dan zo als ik het mij herinnerde", schat Iwan, rondkijkend. „Maar als je kleiner bent, lijkt alles natuurlijk groter." Nu zijn ze als ouders op bezoek, sa men met hun twee dochters Lin de (8) en Diede (11). Bij het schaal model van de Maeslantkering staat de familie even stil. Diede zou wel de stormvloedkering willen bestu ren. „Of de windmolens laten ronddraaien." Linde vindt vooral leuk dat ze hier plaatsen in Nederland kan herken nen die zij al eerder heeft bezocht. „Zoals de kaasmarkt." Het miniatuurpark biedt nu zeker niet te weinig bezigheden voor de kroost, vindt Iwan. „Maar ik kan mij prima voorstellen dat ze de kinderen wat meer willen betrek ken. Ze zullen alle knopjes wel we ten te vinden." Voor lesse, het 2-jarige zoontje van Mark en Skeeter Pronk uit Den Haag, draait het allemaal om de bewegende attracties. In de armen van zijn moeder wijst hij naar de achtbaan op de kermis waar de wagentjes naar beneden roetsjen. Daarna wil hij kijken bij de taxiën de vliegtuigen bij Schiphol die met veel geloei over de startbanen rijden. „Alles wat beweegt en ge luid maakt, dat vindt hij leuk", glundert Mark. „Ik zou het fantas tisch vinden als er meer attributen bij komen." Skeeter: „Zolang het maar een knopje heeft, dan is hij blij en te vreden." Mark heeft ook nog wel een paar voorstellen wat nog meer mag worden aangepast. Mark: „De licht show mag terugkomen! En ze mo gen de auto's wel eens vervangen." De auto's? „Heb jij ooit auto's met gele ramen gezien? Nou dan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11