21 zeeland 1 Speculaties over de klap in Zeeland Konijnenoren PZC maandag EXPLOSIE De krant 6 weken voor 18 euro! Caissons bij Ritthem De explosie op het strand bij Ritthem is vrijdagavond in de wijde omgeving gehoord. Het is nog volstrekt onduidelijk wie verantwoordelijk is voor de ontploffing. maandag 26 september 2011 door Wim Hofman W Zuster Cyrilla haalde van achter een medicijnkast een stuk strokarton te voorschijn. Het was in 1969, in een ziekenhuis in de buurt van Mwanza, Tanzania. „Hier moet u op schilderen", zei ze. Ze vertelde wat ik moest schil deren en ik schilderde met Oost-Indische inkt een vrouw met een kind aan de borst. De vrouw en haar kind vielen nogal zwart uit. De vrouwen daar bij het ziekenhuis waren wel donker, maar niet zo zwart. Ik had nog wat witte plakkaatverf en daar mee schilderde ik een flesje melk en een blikje melkpoeder. Het ging om het maken van voor lichtingsmateriaal. Cyrilla was een voorstandster van borstvoe ding. „Flesvoeding is onhygië nisch", legde ze uit „In de dorpen waar de vrouwen wonen is geen goed water, soms scheppen ze het gewoon uit het meer en van zorg vuldig uitkoken van flesjes komt niets. U moet een rode streep door het melkflesje schilderen", zei ze. Omdat ik geen rode verf had, gaf ze me een rode jodium- tinctuur en daarmee zette ik een streep door het melkflesje. Ik gaf de vrouw grijze kleding met daar op witte bloemen en met wat jo dium schilderde ik de bloemknop pen. De vrouwen daar in de buurt van het ziekenhuis zagen er wel mooier uit. Hun kleding bestond uit een gróte kleurige lap die ze om hun lichaam wikkelden. Om hun hoofd knoopten ze een doek. Die doek had niets met gods dienst te maken, ze droegen die omdat ze het mooi vonden. Cyril la droeg een lichtblauwe sluier met een witte rand, dat hoorde bij haar uniform en dat had wel iets met haar godsdienst te ma ken. Niemand die zich daaraan stoorde. Ik gaf de vrouw op mijn schilderij maar een grijs ge bloemd doekje dat als het ware om het hoofd was geknoopt. Er staken twee punten uit die een beetje vreemd uitvielen en iets van konijnenoren hadden. Cyrilla vond de tekening heel bruikbaar en ging er meteen mee aan de slag. De vrouwen lachten hard toen ze de tekening zagen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns colofon mÊÊÊtmÊ PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie*Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3Ï29, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees' gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 pèr kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T\rwry De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft i j nadere informatie aan. door Nadia Berkelder Meteen na de harde klap op vrijdag avond komt de stroom speculaties op gang: Was het die satelliet die toevallig vandaag naar beneden zou komen? Een mi litaire oefening? Een meteoriet? Of zelfs: een ufo? De vondst van het verwoeste caisson op het strand bij Ritthem geeft wat meer duide lijkheid: maar niet veel. De schrik van vrijdagavond is er zondagmiddag wel weer af: kinde ren spelen zorgeloos in het water, tussen het verwrongen staal van het caisson. „Voorzichtig", zegt een vader. „Niet de boel slopen; voor zover dat nog niet gebeurd is." Honderden mensen komen even kijken op de zeedijk; nieuws gierig naar de oorzaak van die enorme knal. Vanaf tien uur vrijdagavond stro men de telefoontjes binnen bij de meldkamer van de politie: vanuit Ritthem, Oost-Souburg, Middel burg, 's Heerenhoek en Vlissingen. „Heel de straat staat buiten", meldt een beller uit Souburg aan de politie. Op Twitter, het sociale platform op internet, is de knal het gesprek van de avond. En ook daar wordt druk gespeculeerd over de oorzaak van de knal. De luchtverkeersleiding meldt dat er geen bijzonderheden zijn, ook niet in België; het ministerie van- Defensie zegt dat er geen oefenin gen gaande zijn. De satelliet stort later in de nacht neer in Canada, alle fabrieken in Vlissingen-Oost staan nog overeind. De politie weet het in eerste instantie ook niet: er zijn geen meldingen bin nen gekomen van explosies. Maar dan komt er een telefoontje De caissons op het strand bij Rit them zijn daar neergelegd in 1946, om een gat in de dijk te dichten. De geallieerden hadden de dijk bij Ritthem in oktober 1944 gebom bardeerd, net als de dijken bij Veere, Westkapelle en Fort de Nol le. Walcheren stroomde daardoor onder water. Het doel daarvan was een snelle verovering van het eiland op de Duitsers. Walcheren was van groot belang voor de toegang tot de haven van Antwerpen. De caissons waren eerder door de geallieerden gebruikt om tijdelijke havens te maken in Normandië uit Ritthem: er zou op het strand iets ontploft zijn. Mensen maken melding van een rookpluim, van een vuurgloed en van brokstuk ken op het strand. Een helikopter van het Korps Landelijke Politie diensten doet onderzoek, met een warmtecamera, politiemensen gaan ter plekke kijken maar vin den niets. De volgende morgen, als het weer eb is, blijkt waarom: de explosie heeft zich voorgedaan bij omkomend tij. Om twaalf uur, als de politiehelikopter gaat zoe- Als de helikopter gaat zoeken, is het vloed. Sporen zijn mogelijk verdwenen. ken, is het hoog water. De krater is dan gevuld met zeewater. Sporen zijn mogelijk verdwenen. De poli tie begint zaterdagochtend alsnog een onderzoek; het Explosieven Opruimings Commando (EOC) wordt ingeschakeld. Men houdt re kening met de ontploffing van een explosief uit de TVveede Wereldoor log: de dijk bij Ritthem is gebom bardeerd in 1944. Zaterdagavond wordt die optie uit gesloten: het caisson is opgeblazen door mensen, met opzet, is de con clusie. En dan komen de specula ties weer op gang: Waren het kwa jongens die zelf iets in elkaar ge knutseld hebben? Was het een oe fening van criminelen? Of zelfs misschien van terroristen? De poli tie is niet scheutig met mededelin gen, ook niet over het soort explo sief Duidelijk is dat de daders wis ten wat ze deden: ze hebben het explosief hoogstwaarschijnlijk op afstand tot ontploffing gebracht. Lcwedorp West 7 Souburg/ Oost-Souburg VJieuwdorp Heinkenszand 's-Heerenhoek Ovezande Borssete Driewegen Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2