Saleh keert plots terug OS buitenland 19 in Ramallah Meisje gevild en onthoofd sne Scepsis en ongeloof over ler-dan-licht-deeltjes JEMEN Opduiken president wekt wantrouwen oad.nl/groot-brittannie P&OV Ferries REIZEN LUXE zaterdag 24 september 2011 wil de aandacht afleiden van het feit dat het met twintig jaar onder handelen niets heeft bereikt." Het feest in Ramallah verloopt vol gens een zorgvuldige agenda. Iede re dag krijgen groepen ambtena ren en scholieren een paar uur vrij voor een mars van de Mukata (het regeringscomplex) naar het lasser Arafatplein. Vandaag is het de beurt aan een paar honderd schoolkinderen. Voorafgegaan door een luidsprekerwagen met Pa lestijnse en Turkse - de vijand van mijn vijand is mijn vriend - vlag gen, trekken ze naar een podium. De voorsten dragen een spandoek met de tekst 'Amerika, de kop van de slang'. Anderen houden borden omhoog waarop de naam 'Obama' is doorgestreept. Na een toespraak je van Ramallah's gouverneur lum melen de kinderen nog wat rond. Falastin Bagdadi en haar nichtjes Durka en Tahrir hebben op school geleerd waarom ze demonstreren. „Wij steunen president Abu-Ma- zen (de tweede.naam van Mah- moud Abbas)en we protesteren te gen president Obama. We willen vrijheid voor Palestina en we'zijn tegen een Amerikaans veto", zegt Falastin. In de straten van Ramallah is die verklaring in vele varianten te ho ren. „Wij hebben evenveel recht op onafhankelijkheid als jgder an der land", meent Naji Suleiman, een 58-jarige ambtenaar. „Obama laat zien dat Amerika de agressie tegen ons volk blijft steunen." Is hij niet bang dat Washington zijn 470 miljoen dollar aan jaarlijkse hulp zal intrekken? Ja, dat is hij. Een kwart van alle Palestijnen werkt voor de overheid. „Laten we hopen dat de Arabische landen be reid zijn het gat op te vullen", stelt Suleiman zonder veel overtuiging. den haag - De wetenschappelijke wereld is in rep en roer nu weten schappers in Zwitserland hebben ontdekt dat er mogelijk subatomai re deeltjes bestaan die sneller gaan dan het licht. Als dit waar is, zou het betekenen dat de beroemde re lativiteitstheorie van Albert Ein stein tekortschiet. Volgens hem was de lichtsnelheid de hoogst haalbare snelheid in het heelal. De wetenschappers die hun proe ven deden bij de Europese Organi satie voor Kernonderzoek (Cern) houden echter een grote slag om de arm. „Het gevoel dat de meeste mensen hebben is dat dit niet kan kloppen, dat dit niet waar kan zijn", zei lames Gillies, woordvoer der van het Cern. De verblufte we tenschappers hebben collega's in Japan en de Verenigde Staten ge vraagd hun metingen onafhanke lijk te verifiëren of theorieën aan te dragen die de gemeten snelhe den kunnen verklaren. Tot die tijd durven ze niet te spreken van een ontdekking. Onafhankelijke controle is hard no dig, reageert Robbert Dijkgraaf, president van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Weten schappen (KNAW). „Want als dit waar is, zou ons begrip van tijd niet meer geldig zijn. Het zou zelfs zo drastisch zijn, dat we terug in de tijd kunnen reizen. Alles wat we denken te weten over de relatie tussen oorzaak en gevolg zouden we moeten herzien. Het wordt dan een grote puinhoop." Hoewel de metingen een 'huzaren stukje' zijn qua nauwkeurigheid, verwacht hij dat andere weten Een week na het oplaaien van de gevechten in Jemen keert president Saleh terug vanuit Saudi-Arabië. Zijn tegenstanders vrezen dat het nu echt oorlog wordt. door onze correspondent Reem Kramer Als een dief in de nacht is hij naar de lemeniti- sche hoofdstad Sanaa te ruggekeerd; president AU Abdullah Saleh. Op 4 juni ver liet hij het land nadat hij door een aanslag zwaargewond was geraakt. De terugkeer van Saleh bleef lange tijd onopgemerkt omdat door stroomonderbrekingen radio en tv niet werktpn. Toen het nieuws doordrong begonnen aanhangers van de president in heel Sanaa in de lucht te schieten. Zijn fans trok ken in grote getale op naar het cen traal gelegen Saba'eenplein. De mi litairen bij de controlepunten in de straten van Sanaa - en dat wa ren er ineens veel meer - hadden sjaals om in de nationale kleuren. „Ik verwacht dat Saleh onze pro blemen nu snel zal oplossen, be ginnend bij de stroomuitval en de hoge prijzen. Dit zal de mensen positief stemmen, en de rest komt dan ook vast goed", aldus Ahmed al-Raimi, een apotheker, opgeto gen. Anderen, zoals Mohammed al-Raimi, zijn pessimistischer. „Ha- mid al-Ahmar en Ali Mohsen (lei ders van de oppositie) hebben ge zworen dat als Saleh het waagt te rug te keren, ze de boel zullen la ten escaleren. Ik zie dus geen re den tot optimisme." Sinds afgelopen weekeinde werd er in Sanaa fel gevochten tussen het leger en troepen van de naar de oppositie overgelopen generaal Ali Mohsen. Daarbij vielen min stens tachtig doden en honderden gewonden. Na drie dagen wisten bemiddelaars van de VN en de or ganisatie van Golfstaten (GCC) on der leiding van Saudi-Arabië een bestand te bereiken. In het kader daarvan liet Saleh vanuit Saudi- Arabië weten dat vicepresident Abdu Rabo Mansour Hadi gemach tigd was een akkoord met de oppo sitie te sluiten waarbij hij afstand van het presidentschap zou doen. Waarom Saleh naar Jemen is terug gekeerd en wat hij van plan is, is ^onduidelijk. Analisten vrezen dat dit het begin van een straatoorlog kan zijn totdat één van de twee pa rijen heel Sanaa onder zijn gezag krijgt. „Nu gaat het echt fout", zegt Sadeq Ali, een boekhandelaar die tegen Saleh is. „Als Saleh het had willen oplossen, had hij het GCC-akkoord in Saudi-Arabië waarin zijn aftreden was opgeno men, kunnen tekenen. Waarom is hij juist nu teruggekomen?" damascus - De veiligheidsdien sten van het Syrische bewind lij ken een nieuw dieptepunt te heb ben bereikt bij de behandeling van gevangenen. De moeder van de 18-jarige Zainab al-Hosni stuitte onlangs in een militair ziekenhuis bij toeval op het zwaar gehavende lichaam van de tiener. Het stoffe lijk overschot was onthoofd, deels gevild en de armen ontbraken. Dat meldde de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International gisteren. Al-Hosni is voor zover be kend de eerste vrouw die om het leven is gebracht in gevangen schap sinds het begin van de volks opstand tegen het regime van dic tator Bashar al-Assad. De moeder van al-Hosni bezocht het ziekenhuis om het lijk van haar zoon, de 27-jarige Moham mad Deeb al-Hosni, te identifice ren. Hij was een van de leiders van de oppositie in de stad Homs. Het meisje was vermoedelijk gearres teerd om als lokaas te dienen voor haar broer. Tijdens het bezoek aan het hospitaal deed de moeder een gruwelijke ontdekking toen ze ook het zwaar verminkte lichaam van haar dochter zag. Het is onduide lijk hoe ze haar kind heeft kunnen identificeren. Zainab's moeder zou zijn gedwongen een document te ondertekenen, waarin staat dat haar kinderen werden ontvoerd en vermoord door een criminele bende. Sinds het begin van de pro testen heeft Amnesty meldingen ontvangen van zeker 103 sterfgeval len onder verdachte omstandighe den in Syrische gevangenissen. schappers hiaten in het onderzoek zullen vinden. Dat verwacht ook Frank Linde, directeur van het Nikhef, het nationaal instituut voor subatomaire fysica. „Ik geloof er geen bal van", zegt Linde. „Dit zou min of meer betekenen dat je het doelpunt kunt zien, nog voor dat de strafschop is genomen. Dat is totaal ongrijpbaar." Hoe hebben de wetenschappers in Zwitserland dit eigenlijk voor el kaar gebokst? Neutrino's zijn zo klein dat ze overal doorheen kun nen. Vanuit het laboratorium in de buurt van Genève hebben de wetenschappers drie jaar lang deze deeltjes afgevuurd naar een plek 730 kilometer verderop in Italië, dwars door de bergen heen. „Daar hebben ze de neutrino's opgevan gen in een grote berg lood met de tectoren", vertelt Dijkgraaf „Ze hebben gemeten wanneer de deel tjes zijn vertrokken en aangeko men en konden zo zien hoe hard ze zijn gegaan." Licht reist met een snelheid van grofweg 300.000 kilometer per se conde, dat is ruim zeven keer rond de wereld in één tel. De neutrino's zouden net iets sneller zijn, zesdui- zendste van een seconde om pre cies te zijn. „Als er een race tussen licht en neutrino's zou zijn, dan zouden neutrino's met tien centi meter voorsprong aankomen", zegt Dijkgraaf Een fotofinish dus, maar wel eentje die veel vragen op roept in de wetenschappelijke we reld. Het zal nog jaren duren voor dat er duidelijkheid is, stelt Dijk graaf. Tot die tijd blijft Einsteins theorie volledig overeind. 4 dagenintl. 1 nacht hotel/2 nachten ferry. Vraag naar de voorwaarden bij uw ANVR-reisadviseur of kijk op oad.nl/groot-brittannie. Bel 0900-8482 (0,15 p.m.)of ga naar uw ANVR-reisbureau. 4 dagen va. per persoon Best Western Monkbar Hater* Comfortabel hotel In het centrum, ca. 300 m van de Minster Overtocht R'dam-Hull v.v. met P&O Ferries Bustransfer Hull-York v.v. BTFTRYTB Reisnr: P0FE1501 Pr fjl (okt.,nov.,dec) M B Bri Royal York Hotel Elegant Victoriaans hotel Op loopafstand van het centrum Overtocht R'dam-Hull v.v. met P&O Ferries Bustransfer Hull-York v.v. Reisnr: P0FE1601 Pi J (okt., nov., dec.) I Newington Hotel" Uitstekende prijs-kwaliteitverhouding Op loopafstand van het centrum Overtocht R'dam-Hull v.v. met P&O Ferries Bustransfer Hull-York v.v. gTffffiff Reisnr: P0FE1401 BT|y|^ (okt., nov., dec)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9