Sint Anthonis was en is thuis u 29 wonen M Dick van Goch 'Tussen de bestrating van IJsselsteentjes in mijn 'De vruchten aan mijn witte consumptiedruif tuin groeit regelmatig een hardnekkige mossoort' worden al bruin nog voordat ze rijp zijn' wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 24 september 2011 Nederlanders verhuizen gemiddeld zeven keer in hun leven. Waarheen en I waarom? En wat voor invloed hebben die verhuizingen? Elke maand vertelt een lezer aan llze Rike zijn of haar verhaal. Vandaag de Wooncarrière van Dick van Goch, die jaren in Frankrijk woonde, in Duitsland en België, maar nu weer terug is in n je leven twintig keer verhui- zijn geboortedorp. Izen, is al uitzonderlijk. Maar als je pa^ 45 bent is het hele maal veel. Dick van Goch hoopt zelf dat de komende 45 jaar wat verhuizen betreft wat rustiger zijn. „Ik ben nu weer te rug waar ik tjegonnen ben, in Sint Anthonis. In dit huis zal ik niet de rest van mijn leven wonen, in het dorp waarschijnlijk wel. Het cirkel tje is rond." Van Goch had een heerlijke jeugd Sint Anthónis. Toch kroop het bloed waar het niet gaan kon, want zowel hij als zijn broer zoch ten hun heil in het verre buiten land, „Mijn broer woonde in Zwe den en nu in de Verenigde Staten. Ik denk niet dat hij ooit terug- zelf meer met Frank- ook altijd op vakan- 2 vader van een vriend wferktie bij Philips Frankrijk en ik vrohg ctf" ik er een extra stage komt. Fk had rijk, waar we tie gingèp. D mocht lopen. Later kwam ik erach ter dat hij de nummer twee was bij Philips Frankrijk." De stage groeide uit tot een vaste baan en Van Goch ontmoette er zijn vrouw. „Omdat we niet bij hetzelfde bedrijf wilden werken, en ik het bij Philips wel had ge zien, zocht ik iets anders." Voor die baan kwam hij in het Duitse. Coburg terecht. „Maar mijn vrouw kon er niet aarden, dus gingen we terug naar Frankrijk." Daar woonde het gezin op verschil lende adressen, doordat Van Goch voor zijn werk telkens een andere standplaats kreeg. „Ik houd wel van verandering. Door veel te ver huizen, bewaar je alleen wat echt dierbaar is. Ik heb drie dozen met 'herinneringen', meer niet. En ik sleep telkens mijn wijncollectie mee en mijn oude Franse auto's. Ik heb nu een Citroen Traction Avant uit 1955, waar ik ook af en toe voor huwelijken mee rijd." In 2003 strandde het huwelijk en Van Goch besloot de baan in Bel gië die hij kreeg aangeboden, te ac cepteren. Hij woonde er acht jaar, maar voelde zich er niet echt thuis. „In Dilbeek kende ik na drie jaar nog maar een handjevol men sen. Terwijl ik toch veel sport en regelmatig uitga." Hij realiseerde zich dat hij heel graag terug wilde naar zijn geboor tedorp. „Ik ben al die jaren min stens vijf of zes keer per jaar naar 1995® VjÉfi iooo^M Hpierresi 1QQD af beeld Ruud Willems foto's Dick van Goch 20 keer verhuisd geboren, twee-onder-een-kap 2: ouders gingen verhuizen, vrijstaande woning 3: verhuizen voor studie, wonen bij oma 4: eigen kamer bij huisbaas 5: kamer in studentenhuis 6: studie, kamer bij huisbs 7: kamer in studentenflat 8: eerste.baan;"Klein flatje •01996 groter wonen, hele verdieping, dakappartement met mooie stijldetails zoals patrijspoortjes 1998 'huis' gegaan. Mijn faihilie woont er, mijn beste vriend 4n veel ande re vrienden. Ik kreeg fen geweldig welkom van de buurt compldet met bord in de tuin. Dan voel je je direct thuis. Ik heb me 22 jaar wijs gemaakt dat ik het hiér allem; al wel kon missen. Nu wil ik hier niet meer weg. En hel is helemaal geweldig dat mijn zoqn hier bij mij is komen wonen.' rff Reageren? wonen@wegener.nt 10: andere baan, 2-onder-1-kap 11: eigen huis, bedoeling samen te wonen, vrijstaand huis in the middle of nowhere, keek uit op het dal 12: andere baan, samenwonen, zoon Romain werd hier geboren, rijtjeshuis 13; verhuizen voor werk, hoekhuis in centrum 14: andere baan, terug naar Frankrijk, vrijstaand huis 15: andere baan, appartement 16: andere baan, vrijstaand huis 17: andere baan, gescheiden, rijtjeshuis 18: bij vriendin ingetrokken, enorm - groot vrijstaand huis /19: andere baan, weg bij vriendin, nieuwbouw duplex-loft vlakbij centrum, veel voor werk ifi Amsterdam 20: ouders, werk, vriendin, eigen huis, zoon woont er ook, esfiuis op plek waar vroeger café stond. door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Lezer J. de Roos heeft in de tuin bestrating van IJssel steentjes. 'Hiertussen groeit regelmatig een mossoort die 'parapluutjesmos' wordt ge noemd. Dit mos woekert niet alleen tussen de steentjes, maar groeit er ook overheen. Ik moet het regelmatig weghalen. On der de plantjes groeit een wortelstel sel dat lijkt op vilt. Na het verwijde ren is het mos na enkele maanden terug. Is er een bestrijdingsmiddel?' „Tja, kennelijk ligt het pad op een plaats waar het niet snel op droogt", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Daar grijpt levermos zijn kans. Gieten met een verdunde oplossing van keukenazijn (één deel op tien) helpt. Dit is goed koper en minder schadelijk dan mos- doders die in de handel zijn, maar wel een tijdelijke oplossing. Uitein delijk helpt het alleen als het pad in een goed zandbed komt te liggen, zodat de steentjes opdrogen na een regenbui en mos geen kans krijgt." Niets leuker (en lekkerder) dan zo'n sfeervolle druif in de tuin. Toch? Mwah. Daar over verschillen de menin gen. Zo heeft M. van Veltho- ven drie jaar geleden een witte consumptiedruif geplant. 'Sinds de plant vruchten draagt, wor den deze al bruin voordat ze rijp worden. Dit jaar zitten er veel tros sen aan en hadden we de hoop er van te kunnen eten. Maar helaas.' „Deze zomer is er een tsunami van druivenproblemen", weet Romke van de Kaa. „Men schijnt niet te begrijpen dat de drui- venteelt in ons land margi naal is en je eigenlijk een kas nodig hebt. En dan nog: wil je écht lekkere druiven en wijn, ga dan naar de groenteboer en de slijter. Vind ik. Maar dat terzij de. Wie de schimmel wil bestrijden, kan spuiten met zwavel, vanaf het moment dat de knoppen schuiven. Herhaal dit een paar keer, maar niet tijdens de bloei. In een droog, zon nig seizoen is dit niet eens nodig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99