Thuiskomen in je vakantieland M 27 wonen 'Het is een rijk en vrij gevoel' wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 24 september 2011 Russen rusten na een werkweek uit in een datsja, New Yorkers ont vluchten de drukte in hun beach house in de Hamptons, Zweden trekken in hun vrije tijd naar hun buitenhuis je op een kleine eilandje. En Ne derlanders? Wij dromen vooral van een tweede huis. Voor degenen die deze droom in werkelijkheid willen omzetten, is er de Second Home beurs in de Jaarbeurs Utrecht. 1\vee keer per jaar trekt deze beurs zo'n achtdui zend bezoekers; de eerstvolgende editie is volgend weekeinde. Hoe wel op internet talloze websites te vinden zijn met aanbieders van tweede huizen in het buitenland, kijken potentiële huizenkopers de makelaar of verkoper toch het liefst persoonlijk in de ogen. En dat kan op de beurs. Bovendien worden lezingen gegeven over de zakelijke aspecten die met de aan koop van een tweede huis ge moeid gaan, zoals de tweede hypo theek, belastingen en erfrecht. Vaak geeft een vakantie de door slag voor de gewenste locatie van een tweede woning. Frankrijk is al jaren populair. Het departement de Var aan de zuidkust wordt door Nederlanders het meest gekozen. Het klimaat en de prachtige na tuur spelen daarbij een rol. Op plaats twee staat Spanje, op de voet gevolgd door Italië. Turkije is in opkomst. En, verrassend: er is ook volop belangstelling voor een tweede huis in eigen land. „Het ei gen land is helemaal hot", blikt projectmanager Annelies Schenk van VNU Exhibitions vooruit op de Second Home beurs. „We zien vooral steeds vaker dat families ge zamenlijk een tweede huis aan schaffen. Tribalisering noemen we die trend. Grote huizen in het ei gen land die voor iedereen vol doende plek bieden", vult Ben de Jongh, persvoorlichter van de Se cond Home beurs, aan. „We heb ben ook gemerkt dat Portugal po pulair aan het worden is. Verder zit Oostenrijk in de lift, vooral om dat dat land in de winter én in de zomer leuk is om naartoe te gaan." De meeste belangstellenden voor een tweede huis willen kopen om dat ze dat momenteel financieel aantrekkelijk vinden. Spaargeld le vert weinig rente op en beleggen is risicovol. Met het huis willen zij inkomsten genereren uit verhuur; ze zien het als beleggingsobject. „Onze klanten kopen vooral een tweede woning vanwege recreatie ve argumenten, maar hebben op de langere termijn het voornemen er permanent te wonen", zegt Maarten Bökkerink. Hij is eigenaar van B&D France, een makelaars kantoor in Elburg dat gespeciali seerd is in bemiddeling bij aan koop van onroerend goed in Frank rijk. „Onze klanten zoeken rust en ruimte. Ook willen zij genieten van de omgeving, van elkaar en de mogelijkheid hebben familie en vrienden uit te nodigen." Zo'n droom verwezenlijken is niet goedkoop? Een 'degelijke' tweede woning in Frankrijk kost al snel 200.000 euro. In Italië liggen de prijzen beduidend hoger. Maar doordat de woningmarkt in mi neur is, zijn de prijzen behoorlijk gedaald. Mensen die hun tweede huis uit de overwaarde van hun eerste woning hebben bekostigd, moeten het noodgedwongen ver kopen. En projectontwikkelaars vragen uit paniek en om de schade te beperken steeds minder voor hun onroerend goed. Het vinden en kopen van een huis in het buitenland is desalniette- Wie uitleg wil over het kopen van een tweede huis, kan terecht op de Second Home beurs. foto's PR Een luxe woning in een zonnig land met zwembad en een mooi uitzicht: de standaard 'tweede-huis-droom'. Het appartement van Belinda Schall en haar partner in Dongo (It.), aan de noordkant van het Comomeer. min een flinke zoektocht. Alleen al de taalproblemen, cultuurver schillen en de reisafstand maken het lastig. Om nog niet te spreken van nationale en lokale regels waar de gemiddelde huizenkoper geen idee van heeft. Bijvoorbeeld in Italië worden allerlei extra kos ten in rekening gebracht bij de aan koop. Niet alleen door de make laar, maar ook zogenoemde regis tratiekosten ten bate van de staat. Een bod moet er altijd schriftelijk worden gedaan, vergezeld van een aanbetaling van 10 procent. Zo heeft elk land zijn eigen regels en gewoontes, die valkuilen kun nen vormen voor buitenlandse ko pers. Neem Turkije. Anders dan in andere landen, is de rol van een notaris bij aankoop van een huis in Turkije minimaal; je kunt er zelfs zonder. Maar bedenk wel dat je dan soms geen zekerheid hebt of je wel zaken doet met de recht matige eigenaar van de woning. Zoveel landen, zoveel addertjes on der het gras. In Spanje een mooie kavel aan het strand gezien? Grote kans dat in de 'kustwet' staat dat je er niet mag bouwen. Een nutte loze aankoop dus. Wie op zeker wil spelen, neemt een gespecialiseerd bedrijf in de arm dat op de hoogte is van alle lo kale ins and outs bij het kopen van een woning. Dat kan zelfs han dig zijn bij het inrichten van de eenmaal gekochte woning; veel be middelaars hebben contacten met betrouwbare meubelwinkeliers, in terieurarchitecten en klusjesman nen. De Second Home beurs heeft een speciaal dienstenplein inge richt waar bezoekers terecht kun nen voor dit soort advies. De eerstvolgende Second Home In ternational beurs wordt van 30 sep tember tot en met 2 oktober gehou den in de Jaarbeurs Utrecht. Meer in formatie: www.secondhome.nl Reageren? wonen@wegener.nl Belinda Schall uit Soest en haar partner Rob hebben al jaren een ap partement in Dongo (zie foto links), een industriestadje aan de noord kant van het Comomeer in Italië. „Mijn vriend komt zijn hele leven al in Italië. Zijn ouders huurden er ja renlang een appartement en dat is hij later zelf ook gaan doen. Toen zijn ouders kwamen te overlijden, hebben we van het geërfde geld een huis in Italië gekocht. Samen met een Italiaanse vriend hebben we veel huizen bekeken. Uiteindelijk liepen we per toeval te gen het appartement van onze dro men aan. We klommen uit nieuws gierigheid over een hek van een nieuwbouwproject en het was lief de op het eerste gezicht. We hebben niet te overhaast beslo ten en veel overlegd met Italianen over de regels en stappen rond het kopen van een huis in Italië. Die hulp was prettig, want het gaat net even anders dan in Nederland. Ik raad mensen aan die een huis wil len kopen in Italië - of welk ander land ook - om altijd iemand mee te nemen naar de notaris die de taal echt machtig is en die je vertrouwt. Heb je eenmaal een tweede huis, dan is het fantastisch. Het is een rijk en vrij gevoel er naartoe te gaan wanneer het ons uitkomt. We voe len ons er thuis, horen er helemaal bij. Italianen zijn heel vriendelijk. Verhuren doen we niet, want zo blijft het ook echt van ons. Maar wie weet, gaan we het ooit wél doen; het is een gewilde omgeving. Het hebben van een huis in het bui tenland is een verantwoordelijkheid die je aangaat, maar het verveelt nooit. We ontdekken nog altijd nieuwe dingen in de omgeving. Na tuurlijk gaan we ook naar andere landen op vakantie, maar dan mis sen we ons Italië altijd een beetje." De voortuin van de Cambodjaanse, gelijkvloerse bungalow van André Ruys doet louter dienst als parkeerplaats. foto's André Ruys misschien hebben bij Spanje of Frankrijk, had ik hier. Mensen, eten, cultuur... Na een maand wist ik ook al dat ik hier wilde blijven." Maar hoe? „Tja, het geld was bijna op, dus er moest wel gewerkt gaan worden. Ik ontmoette een Nederlander die in Thailand woonde en samen kwamen we op het idee reizen in Cambodja te gaan organiseren." Toeristen willen toch naar Thailand? „Toen wel. Onterecht. Cambodja wordt geassocieerd met gevaar, WIE André Ruys (43) en Lily Ruys- Lim (30). BEROEP mede-eigenaars reisbureau (www.cambodia-travelpart- ner.com) en in januari te openen re sort (www.battambangresort.com) EERDER Oss, Ravenstein en Phnom Penh, Cambodja (2002-2007). NU Siem Reap, Cambodja (sinds 2007) landmijnen, Pol Pot, Rode Khmer. Een vertekend beeld. Als er al toe risten kwamen, gingen ze naar Phnom Penh en de tempel Angkor Wat, een van de zeven wereldwon deren, om dan snel naar Thailand te gaan. Maar neem nu het oosten van het land, dat is zóóóó mooi." Vinden inmiddels heel veel mensen... „Ja, het gaat heel goed met het reis bureau. Het duurde anderhalfjaar voor we echt voet aan de grond kregen, daarna ging het crescendo. Toerisme neemt hier in een hoog tempo toe. Ik merk aan mensen die hier nu heen reizen hetzelfde als wat mij destijds overkwam: Azië in het algemeen - Cambodja in het bijzonder - is verslavend." Ben je ook aangepast qua wonen? „Nee, dat niet. De Cambodjaanse manier van wonen betekent: een huis op palen en vaak van hout. Maar wij wonen in een bungalow, met alles gelijkvloers. We hebben een woonkamer, die half kantoor is, drie slaapkamers met elk een douche en wc, een keukentje en dan nog een kleine kamer." Dat zal een duur grapje zijn. „Nee, we betalen 220 Amerikaanse dollar - zo'n 160 euro - per maand. Ook voor de begrippen hier is dat schappelijk. Want in de steden is het, in tegenstelling tot wat veel buitenlanders denken, helemaal niet goedkoop. Je bent er al snel 600 tot 700 dollar kwijt. Heb je er in Phnom Penh wat grond bij, dan kan het oplopen tot 1.500 dollar." Dan zit je 's avonds lekker met je vrouw in de tuin en genieten jullie met z'n tweetjes van het succes. „Genieten doen we zeker, maar niet in de tuin. Hier kennen ze ei genlijk alleen voortuinen en die is bij ons helemaal omgetoverd in een parkeerplaats voor ons bedrijf. Bovendien zijn we nooit met z'n tweetjes, want mijn schoonouders en schoonzusje wonen bij ons." Oei, dat is vragen om problemen! „Nee hoor, dat is hier normaal. In Cambodja is privacy een volstrekt onbekend fenomeen. En ik heb er ook weinig moeite mee gehad. Ik was als backpacker gewend dat je nooit alleen was, dat je kamers deelde. En in Nederland was ik ook al geen persoon die heel veel behoefte had aan een eigen plek." Reageren? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97