Heimwee naar telefoon hoekje Dromen van een tweede huis binnen buiten zaterdag 24 september 2011 Door de draagbare en mobiele telefoon heeft de vaste telefoon een minder prominente plek in huis. Maar verdwijnen doet 'ie niet. Want door de komst van telefoons die niet alleen functioneel, maar ook mooi zijn, maakt het 'telefoonhoekje' een comeback. door Jordy de Graaf Bellen doen we tegen woordig overal en ner gens. In bad, in de tuin; de draadloze telefoon kent geen grenzen. En de gsm al helemaal niet. Dat was vroeger wel anders. Jongeren kunnen er zich geen voorstelling van maken: een grote, bakelieten telefoon die in de hal op een tafeltje staat of daar aan de wand hangt. Toch was dat in de eerste helft van de vorige eeuw, toen de telefoon het Nederlandse huishouden veroverde, de vaste plek voor het apparaat. Dat veranderde toen de bekende PTT-telefoon met draaischijf in de jaren zestig zijn opwachting maak te. Hoewel de jongste generatie ook dié telefoon een antiek ding zal vinden, werd er in die tijd zelfs een speciaal stukje van de woonka mer voor ingericht, dicht bij de aansluiting: het 'telefoonhóekje'. Daar stond het apparaat te pron ken op een tafeltje, dat vaak was voorzien van een lade waarin het telefoonboek en het handige adres- senklappertje-met-schuifje wer den opgeborgen. Ernaast stond een stoel, van waaruit je comforta bel zittend kon telefoneren. De telefoon had destijds een pro minente plek in de huiskamer. In die jaren was het immers een luxe artikel, dat gezien mocht worden. Bovendien was het handig de tele foon op een centraal punt neer te zetten, zodat iedereen er gebruik van kon maken. Kinderen maak ten speelafspraken met hun vriendjes, moeder belde met haar ouders of vriendinnen en vader belde vooral naar diezelfde tele foon om te melden dat hij moest overwerken. Pas in de jaren negentig kwamen draadloze telefoons in beeld. Hier door kreeg het toestel een andere plek in het huishouden. Het basis station werd achter de gordijnen, in de kast of achter planten ver stopt. Het belgedeelte kreeg een plek op de keukentafel of op het nachtkastje, zo voor het grijpen. Weg telefoonhoekje, want comfor tabel bellen kon overal in huis. Toch zijn er nog genoeg telefoon makers die steeds iets nieuws ver zinnen om het telefoontoestel zijn prominente plek terug te geven. Zij zoeken het antwoord vooral in bijzonder, opvallend design. Denk aan de hoogtijdagen van de 'speel se' telefoons. De Mickey Mouse- en rode naaldhak-exemplaren zijn voorbeelden van apart gevormde telefoons die schreeuwen om een voorname plek in huis. Ook bestaan er al decennialang échte designtelefoons. Zo ont wierp Jan des Bouvrie zo'n dertig jaar geleden een hoekige, langwer pige telefoon. Meer recent, in 1996, kwam Philippe Starck met een se rie designtelefoons voor het Itali aanse Alessi; vorig jaar ontwierp designer Jasper Morrison voor het merk Punkt een telefoon op een voetstuk. Is die laatste al bijzonder vanwege zijn eenvoudige vorm, de Sixty die Grundig onlangs introdu ceerde, lijkt helemaal op de ouder wetse telefoon met draaischijf ge baseerd te zijn. Dat geldt ook voor de ePure van KPN, die een 'neo retro-design' heeft. Vol moderne techniek, maar met zijn nostal gische looks ook mooi genoeg voor een speciaal telefoonhoekje in de woonkamer. Want hoe pret tig de functionaliteit van het toe stel ook is, het oog wil ook wat. v-0 Reageren? wpnen@wegener.nl Modern techniek in een oud jasje: de Sixty van Grundig (foto boven) en ePure van KPN (rechts) zijn het waard er een speciaal telefoonhoek je voor in te richten. foto's PR Zelf een hoekje maken Wie ook een huistelefoon heeft die het waard is er een apart hoekje van de kamer voor in te richten, kan natuurlijk op zoek gaan naar een speciaal telefoontafeltje. Met name op Marktplaats.nl en op brocantemarkten is het aanbod best groot. Maar wie handig is, kan ook zelf een telefoontafeltje maken. Op www.bison.nl staat een werkbeschrijving van een hangend model met opbergruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95