Het Oxford van Harry Potter L"( Op een uur rijden van Londen ligt Oxford. Alexander Reeuwijk bezocht de universiteitsstad en trad in de voetsporen van studenten als Bill Clinton, Aug San Suu Kyi en Harry Potter. ins M reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 24 september 2011 De oude binnenstad van Ox ford is gebouwd rond de kerk Saint Mary the Virgin (de hei lige maagd Maria). Het reli gieuze middelpunt van de stad fungeerde onder meer als markt plaats, rechtbank, klaslokaal en er werden dagelijks zes missen opgedragen. Tegen woordig zijn de functies, naast een regu liere kerkdienst, gereduceerd tot twee toe ristische attracties: een uitkijktoren en een terras in de kerktuin. Vanaf de kerktoren heb je het gevoel op de filmset van Harry Potter uit te kijken. Op Broadstreet, vlak achter de beroemde Bodleian bibliotheek, is een aantal colle ges van de Universiteit van Oxford als lo catie gebruikt voor de films over de tove naarsleerling. De middeleeuwse, bleek stenen gebouwen met klimop aan de ge vels, staan rond perfect getrimde gazon nen. Een ideaal decor voor de grote groe pen toeristen die zich er laten rondleiden. Ik glip naar binnen bij diverse colleges die niet als filmdecor zijn gebruikt. Ze zijn minstens zo mooi en een stuk rustiger. Behalve in de colleges is ook gefilmd in een van Oxford's parels: de Bodleian bibli otheek, een van Europa's oudste biblio theken. In 1602 werd de boekerij geopend en het is sinds die tijd nauwelijks veran derd. Wel zijn tal van bibliotheken bijge bouwd, zoals de Radcliffe Camera, een cir kelvormig gebouw op het plein tussen de kerk en de Bodleian in. Alle bibliotheekge bouwen samen herbergen in totaal 11 mil joen boeken, op ruim 180 kilometer aan boekenplanken. En er komen wekelijks nog eens tweeduizend boeken bij. Gelukkig is de zeventiende-eeuwse lees zaal onveranderd. En precies zoals in de Harry Potter-film begint een van de boe ken te schreeuwen. Een bezoeker testte, onbedoeld, het moderne beveiligingssys teem, waarbij druksensoren op de plan ken zijn aangebracht. Even had ik het ge voel dat het boek echt tot leven kwam. Om bij te komen, ga ik lunchen in de Coveted Market (overdekte markt), op een steenworp afstand van de oude biblio theek. Onder de grote, negentiende-eeuw- se overkappingen bevinden zich - naast ambachtelijke slagers, bakkers en groente boeren - tal van lunchcafés. Studenten ad viseren me unaniem Pieminister, een eet café centraal op de markt. „Ze hebben de 5® Vanuit Londen en vanaf de vliegvelden Heathrow en Catwick vertrekken regelmatig rechtstreekse bussen naar Oxford. Het is de moeite waard langer dan een dag in Oxford te blijven. In en rond de stad zijn veel hotels en bed Et breakfast's te vinden. Kijk voor een selectie op de website van het toeristenbureau van Oxford: www.oxfordcity.co.uk Oxford heeft naast de hierboven beschreven musea en bibliotheken meer bijzonderheden. Zoals het Ashmolean museum, het Museum of Modern Art en het Sheldonian theater. Ook veel pubs hebben een interessante geschiedenis. Zoals de Eagle and Child Pub, waar Tolkien zijn Hobbit schreef. - Oxford w' Jamie's Italian Ifondqg Museum of History of Science r College -rn> v.nurcn 01 1 St. Mary the Virgin Foto's van bovenaf: Lezen bij de ingang van de Bodleian bibliotheek; boekhandel Black- well; een van de vele colleges. foto's Alexander Reeuwijk lekkerste hartige taarten van de stad", ver telt een student van het Merton College. Mijn adviseurs hebben gelijk. In een plas volle jus staat, bovenop een eiland van pu ree, het hartige taartje, dat heerlijk ruikt en smaakt. Ik eet het in het gezelschap van giechelende Japanse toeristen, Engel se studenten en zakenmannen. Na de boeken en de taart staat de middag in het teken van de musea. Die zijn er in Oxford genoeg. Ik begin met het Museum of the History of Science, wetenschapsge schiedenis. Het is gevestigd in het oudste museumgebouw ter wereld uit de zeven tiende eeuw. De etages zijn gevuld met natuurkundige en astrologische appara tuur, ooit gebruikt door grootheden als Kepler, Galilei en Newton. De natuurkundigen vormen een opmaat voor het Pitt Rivers museum, een kathe draal vol archeologische, etnografische en antropologische objecten. Bij binnen komst word ik op slag verliefd op het mu seum. In de eerste ruimte valt het licht de zaal in door de in gietijzer gegoten ruiten, het schijnt op de stoet van 'paraderende' dierenskeletten. De kleinere beesten staan vooraan, de reuzenskeletten van de olifanten komen als laatste in de rij. Tussen de pilaren hangen uitgebeende krokodillen en staat een metershoog ske let van een gevaarlijk ogende dinosaurus. De verdiepingen in het Pitt Rivers mu seum zijn gevuld met dieren uit alle we relddelen en klimaattypes. De tweede ruimte van het museum, met drie verdiepingen, is gewijd aan de mens. Van tatoeages tot hoofddeksels en van opiumpijpen tot wapens; het ligt er alle maal in overvolle vitrines. Het lijkt alsof er geen voorwerp meer bij kan. In dit mu seum kun je uren ronddwalen, zonder je ook maar één moment te vervelen. Tegen sluitingstijd word ik het museum bijna letterlijk uitgezet. In de invallende schemer loop ik over de kinderkopjes langs de colleges, de bibliotheek en de kerk richting het busstation. Die route volg ik niet zomaar. Want voor dat ik op de bus naar Londen stap, eet ik bij een van de nieuwste en hipste restau rants van Oxford. Jamie's Italian van de Engelse topkok Jamie Oliver, vlakbij het busstation. Met het hoofd én de maag vol, begin ik aan de terugreis naar Londen. w: Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89