ii spectrum Zaterdag 24 september 2011 Foto's van links naar rechts: Het piepkleine plaatsje Allen is te herkennen aan de watertoren. De werkplek van Maria Flood (staand). John Whirlwind Horse werkt in het postkantoor van Allen. Martha Dubray doet op weg naar huis een boodschap bij de Allen Store, de enige winkel in het dorp. foto's Hanneke Keultjes/CPD Nog nooit was de Verenigde Staten, het 'rijkste land ter wereld', armer dan nu. En in arm Amerika is geen plek armer dan het dorp Allen in South Dakota. door Hanneke Keultjes licitanten een drugstest ondergaan. Drugs (vooral ma rihuana en een beetje cocaïne) en alcohol leiden weer tot huiselijk geweld en kindermisbruik. Poor Bear (31) werd toen hij 5 maanden oud was door zijn oma weggehaald bij zijn ouders, die hem sloegen en sigarettenpeuken op hem uitdrukten. „Daar ben ik oma nog iedere dag dankbaar voor." Hij mag dan wel op zijn 16e al vader zijn geworden, maar daarna deed hij zijn best zich omhoog te werken. Met suc ces. De Allen Store loopt goed. „Ik wil een beter le ven voor mijn kinderen. Dat wil toch iedere ouder?" Ook Nicole Bear Hills probeert haar zes kinderen het goede voorbeeld te geven. Zij en haar man Quinten Red Bear behoren tot het handjevol gelukkigen dat een fulltime baan heeft. Zij leidt een programma te gen huiselijk geweld, hij werkt als cultuurdocent op de school. „Niet dat we daarmee boven de armoede grens komen hoor", zegt ze vanaf het trapje van haar huis waar ze samen met haar man, drie honden en zes kinderen woont. De kleinsten, gestoken in verwassen kinderkleren vol vlekken, lurken in de septemberzon aan een in- vrieswaterijsje. De ouderen zitten binnen bij de tv. „Een geluk: de satellietschotels zaten al aan het huis toen we er drie jaar geleden introkken", zegt Red Be ar. „Anders hadden we dat niet kunnen betalen." Voor luxe is geen geld aan Allen Road. Maar geen haar op het hoofd van de familie denkt aan vertrek ken. „Dit is toch thuis." Maria Flood kent ook een leven buiten Allen. Ze ver trok als 18-jarige naar buurstaat Nebraska om er aan de lopende band te werken. Toen de fabriek naar Iowa verhuisde, ging Flood mee. Ze vond het er awesome (geweldig) en haar ogen lichten op als ze er over praat. „Ik verdiende 15 dollar per uur en had mijn eigen appartement. Ik kon echt goed voor me zelf zorgen", klinkt het trots vanuit de keuken van het troosteloze gemeenschapscentrum van Allen. Maar ja, toen raakte ze zwanger en verlangde ze te rug naar haar familie. Weg eigen appartement. Nu delen zij en haar dochtertje een van Aliens hout je-touwtje-huizen met twaalf anderen, onder wie haar moeder en zus. Ooit hoopt ze alsnog haar diplo ma voor de middelbare school te halen en verder te leren, zodat ze 'een echte baan' kan krijgen. Liefst ver weg van Allen. Flood klinkt slim en vastberaden genoeg om het voor elkaar te krijgen. Maar de kans is groter dat ze op haar 30ste wakker wordt, Mariahs broertjes en zusjes ziet rondlopen en zich realiseert dat het geluk van haar kinderen minder belangrijk is dan de verleiding van alcohol. Zo gaat het immers al decennialang in Allen. reageren? spectrum@wegener.nl De familie van Quinten Red Bear op het trapje voor hun huis. Met de klok mee: Oniya op schoot bij vader Quin ten, Zaniyan, Machela (staand), Jonas met Tenski op schoot en Marissa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81