dan Allen bestaat niet spectrum 10 Feestvieren Zaterdag 24 september 2011 STANDPLAATS door Ans Bouwmans Waar is 'ons' geld, de onge veer 2,4 miljard euro die we tot nu toe aan Grieken land hebben geleend? Geen idee. Het geld spuit hier in Athene niet uit de fonteinen. Lopend over het Mitropoleosplein ruik je de bedelaars, die er op een muurtje zitten. In Ermou, de Kalverstraat van Athene, zie je her en der dichtgeplakte winkelruiten. Een hor logewinkel heeft het niet gered, maar schoenenwinkels zijn er nog volop. Natuurlijk weet de Griekse bovenklasse zich te redden, maar 'Pavlos en Elana' zijn ontredderd. Of ik wel begrijp wat het betekent als je in augustus te horen krijgt dat je ergens 780 euro van daan moet halen, omdat de over heid een onroerendgoedbelasting invoert en nog voor het eind van het jaar geld wil zien? En bijna ie dereen moet de nieuwe tax beta len, want meer dan 90 procent van de woningen is particulier bezit. Het is ontegenzeglijk waar dat de Griekse overheid de afgelopen tien jaar veel te veel geld heeft uitgege ven. Met name aan defensie en amb tenaren en niet aan de economi sche versterking van het land. Grie kenland telt ongeveer 1 miljoen mensen die in de publieke sector (zoals overheid en veiligheid) wer ken. Eén op de vijf werknemers (20 procent dus) wordt betaald uit de belastingopbrengsten. En dat ter wijl belastingontduiking doodnor maal is. Ter vergelijking: in Neder land is 11,2 procent in dienst van de overheid. Al dat te goedkoop geleend geld dat de banken maar bleven verstrekken aan de overheid, ook al hadden ze beter moe ten weten, heeft de koopkracht van de Grieken omhoog gejaagd. Maar van elke 10 euro die in Griekenland werd ver diend, kwamen er wel 4 uit de publieke sector. Dat noemen wij in Nederland 'feestvieren', omdat het geleende geld vooral werd gebruikt om te consumeren. Het werd opgemaakt Maar de Grieken hadden dat niet in de ga ten, in ieder geval niet Pavlos en Elana. Die kregen ook aanbiedingen van ban ken om een creditcard te nemen, zodat ze nog gemakkelijker geld konden uitge ven. Of wilden ze misschien geld verdie nen op de financiële markt, voor hun oude dag? Dat veel van de welvaart was gebaseerd op drijfzand en windhandel, dat er niet écht iets werd geproduceerd en ver diend, is tot op de dag van vandaag niet tot de massa doorgedrongen. De Grieken werken de meeste uren van alle Europea nen, zo blijkt uit cijfers, dus dan kan dat toch niet waar zijn? Het is dat ze zo zwaar in hun portemonnee geraakt wor den en er regelmatig gestaakt wordt, an ders zou de schuldencrisis ook in een pa rallel universum kunnen plaatsvinden. Het is de schuld van corrupte en amateu ristische politici, laat die het ook maar oplossen, wordt er gezegd. Of: zet die driehonderd parlementariërs maar op een boot, dan zijn we er vanaf. De taak waarvoor Griekenland staat, is té ingewikkeld. En niemand wil opgeven wat hij heeft Mensen willen niet veran deren. Ze willen hun spelletje backgam mon spelen op een terrasje, met een ijs koffie erbij. Dat Nederlandse geld? Dat is al lang ver dwenen naar de schuldeisers van Grie kenland. Eén van die banken of grote be leggers die Griekse staatsobligaties koch ten. Omdat ze dachten dat de rekening toch wel werd betaald. Armer A n Niemand heeft de moeite genomen de weg naar Allen te asfalteren. Au to's uit het dorp in South Dakota, in het hart van de Verenigde Staten, zijn herkenbaar aan een laag stof in droge perioden of een laag modder als het regent. In de meeste voorruiten zit minstens één ster of barst. De term 'huis' is te veel eer voor de krakke mikkige hutjes die langs Allen Road staan. Het klinkt niet als een fijne plek om te wonen. En dat is het ook niet. Allen, op de rand van het Pine Ridge indianenreservaat van de Oglala Lakota Sioux, is de armste plaats in de Verenigde Staten. De armoede is er pijnlijk zichtbaar. Niet alleen aan de slecht onderhouden huisjes en auto's die twin tig jaar geleden al antiek waren, maar vooral als je naar de gebitten van de inwoners kijkt. John Whirlwind Horse, die het postkantoor draaiende houdt, mist de helft van zijn bovengebit. De tan den van Justin Poor Bear gaan schuil onder een dikke laag tandplak. Dezelfde genen die jonge vrouwen in Allen tiener meisjes laten lijken, hebben zich tegen Martha Du- bray gekeerd. Ze is 67 jaar oud, maar ziet er dank zij een huid die op gelooid leer lijkt decennia ouder uit. Ze heeft geen tanden meer. Ook geen kunstgebit. Maar veel erger vindt ze het dat ze de ze maand niet kan koken en dat ze geen verwar ming heeft. Toen van haar uitkering van 416 dollar (303 euro) de huur (150 dollar, 109 euro) en alle re keningen waren betaald, had ze geen geld meer over om de propaantank te laten vullen. In 2010 leefde 15,1 procent van de Amerikaanse be volking onder de armoedegrens, die voor een ge zin met twee kinderen 22.350 dollar (*16.250 euro) is. Omgerekend zijn dat 46,2 miljoen mensen, bijna drie keer het aantal inwoners van Neder land. Miljoenen Amerikanen zijn afhankelijk van bijstandcheques en voedselbonnen. De werkloos heid neemt alleen maar toe, waardoor de armoede nijpender wordt. Het is een vicieuze cirkel. Maar nergens in de Verenigde Staten is de armoe de erger dan in Allen. Jaar in, jaar uit komt dit plaatsje met 400 inwoners als allerarmste uit de bus. Bijna iedereen is hier werkloos, de overgrote meerderheid lijdt door slechte eetgewoonten aan suikerziekte, het zelfmoordcijfer is het hoogste van de staat, de gemiddelde man wordt er niet ouder dan 40 jaar en meer dan 96 procent van de inwoners leeft ver onder de armoedegrens. Hier moeten ze met gemiddeld 4.000 dollar (2.900 eu ro) per jaar rondkomen. Dat lukt dus niet, weet Maria Flood. Ooit droom de ze over een baan als secretaresse. Nu is ze 21, al leenstaand moeder en heeft ze haar middelbare school niet eens afgemaakt. Haar vader overleed onverwachts en toen zag Flood het nut van. leren niet meer in. Banen zijn er niet in Allen. Dus is ze afhankelijk van een uitkering. Om haar 342 dollar (249 euro) per maand te krij gen, kookt ze dagelijks in het gemeenschapscen trum maaltijden voor senioren als Martha Dubray. Dat is een opgave, want Flood woont 7 kilometer buiten het dorp en vervoer heeft ze niet. Ze is af hankelijk van mensen die haar een lift geven of ze moet lopen. Ze móét zorgen dat ze op haar werk arriveert, want komt ze niet, dan krijgt ze geen uit kering. En zonder die uitkering kan ze niet voor de 2-jarige Mariah zorgen. Meisjes in Allen worden vroeg moeder. Niet al leen omdat seksuele voorlichting niet wordt gege ven op de scholen, maar ook omdat ieder kind geld oplevert. „Je wilt niet weten hoe vaak ik hier meisjes van 14,15 jaar heb gehad die op mijn vraag wat hun doel is bloedserieus antwoorden: nog een kind", zegt Gayle Kocer, burgemeester van het na burige Martin. Kocer leidt daar programma's voor jongeren en verslaafden. „Die kinderen komen ook in een uitzichtloze situatie terecht. Niet zel den worden ze weggehaald bij hun aan drank ver slaafde moeders." Justin Poor Bear ziet het met lede ogen aan. Hij is manager van de enige dorpswinkel: de Allen Sto re. „Waarom geeft de regering geld aan Afrika ter wijl wij het hier harder nodig hebben?" Van presi dent Obama verwacht Poor Bear niks. „AI zijn be loften bleken loos. En denk je nu echt dat zijn nieuwe banenwet Allen zal helpen? Kom op zeg. Dat is in het verleden ook niet gelukt." Als tweede baan zorgt Poor Bear dat de leerlingen op de Ame rican Horse-school niet spijbelen. „Ze dromen van een carrière als basketbal- of footballspeler. Maar de scouts van universiteitsteams komen niet naar Allen. Niemand durft hier naartoe te komen. Ze denken dat het hier gevaarlijk is, met al die crimi naliteit en het drugs- en alcoholmisbruik." Iedere eerste en vijftiende van de maand, nadat de bijstandscheques in de postbussen van Allen zijn gestopt, gaan de meeste mensen linea recta naar de slijterij 15 kilometer verderop. Alcohol mag in het reservaat dan verboden zijn, de inwoners van Allen laten zich hun drank niet ontnemen. Vrij wel iedereen heeft een strafblad, is verslaafd óf af gekickt. „Ze zijn zó afhankelijk van die cheques", weet Kocer. „Zonder dat geld zouden ze verhonge ren, daar ben ik van overtuigd. Maar binnen twee dagen is het op en hebben ze de rest van de maand niks meer." Verslaafden komen sowieso niet in aanmerking voor een baan, want iedere werkgever eist dat sol-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80