spectrum 8 _z Zaterdag 24 september 2011 Een Zeeuwse Marokkaan, opgegroeid in Amsterdam. Tofik Dibi, Kamerlid voor GroenLinks, schippert tussen straatcultuur en de mores van het parlement, tussen - politiek en film en tussen afkomst en toekomst. door Sandra Donker gaf hij er aan. Hij ziet dat als een 'echte opof fering'. „Ik krijg veel dankbetuigingen voor wat'ik doe, maar ook veel shit. Ik wil ook ge woon leven, mezelf ontdekken. Ik sta te po pelen om te beginnen met fdms maken. Maar iets zegt me dat ik er moet zijn, dat ge voel was sterker." Wat dat 'iets' dan is? Opnieuw die bedachtza me blik. „Ik denk dat ik een atypisch politi cus ben. Ik merk dat mijn invloed groter wordt. Ik draag de verhalen van een genera tie jonge Nederlanders in me, van welke etni sche afkomst of religie zij ook zijn. Ik vind het belangrijk dat ik er voor hen ben." Thuis in Amsterdam zag hij zich gesterkt in zijn besluit. De grande dame van Groen Links, de Amsterdamse wethouder Andree van Es, was op televisie, samen met haar WD-collega uit Den Haag, Sander Dekker. Hij zag twëe mensen die hun nek uitstaken voor zoiets belangrijks als de bijstand. „Ieder een kan nog zo zuur zijn over politici, roe pen dat het corrupte zakkenvullers zijn, maar het zijn wel mensen die iets willen ver anderen, van de PW tot aan de SP." Hij heeft wel besloten: dit politieke jaar gaat hij het allemaal helemaal anders doen. Niet langer achter de voorpagina's van kranten aanhollen en ministers bevragen over ditjes en datjes, geen tijd verspillen aan onderwer pen die er eigenlijk niet toe doen. Dibi wil zijn eigen agenda voeren. Zijn hoofd en lichaam staan al 'in de overdrive', zegt hij. De start was de lancering van zijn manifest De laatste Fatwa, begin september. De start was ambitieus, maar viel niet bij iedereen in goede aarde. In het stuk roept hij moslims op zelf te denken en zich niet langer te laten leiden door geloofsdecreten van 'een handje vol geleerden'. Op opiniepagina's werd hij gefileerd en bespot. „De mensen die uitgesproken tegen waren, hebben de openbare discussie gezocht", zegt Dibi. „Mensen die het met me eens waren, en dat waren er ook veel, lieten dat vooral privé weten. Jonge moslims stuurden mails om te zeggen dat ze het belangrijk vinden wat ik doe. Ook krijg ik reacties van autoch tonen die zich ontworstelden aan de kerk." Zeifis hij tevreden over zijn nieuwe koers. „Het was echt iets van mijzelf Dat telt." Denkwerk over zijn toekomst deed hij deze zomer in Marokko. Vier jaar geleden 'heront dekte' de geboren Vlissinger het land van zijn ouders. „Ik was er een jaar of tien niet meer geweest. Maar op een gegeven mo ment wil je weten waar je vandaan komt, hoe je ouders waren, hoe ze zijn opgevoed, hoe ze elkaar hebben ontmoet. Wat ik daar het liefst doe, is urenlang naast mijn oma lig gen die gaat vertellen en vertellen en vertel len. Dan hoor ik hoe mijn moeder klappen kreeg omdat ze hakken en een broek wilde dragen, te laat thuis kwam, dat soort verha len." Verhalen over zijn vader heeft hij deels uit de overlevering. Hij overleed plotseling toen Dibi tien jaar was. „Hij kwam helemaal uit het zuiden van Marokko, tegen de Sahara aan, en was heel rebels. Hij rookte shag, had een tattoo, dronk stiekem bier, droeg een tijdje een gouden oorbel en een gouden tand. Hij zag eruit als een zeerover. Hij koos zijn eigen pad, veranderde zijn achternaam in Dibi, Arabisch voor wolfje, zijn bijnaam. Ik ben blij dat hij dat gedaan heeft, het is pak- e was 25 toen je vijf jaar geleden in de I Tweede Kamer begon. Je hebt heel be- I langrijke jaren van je leven gegeven aan I de politiek. Denk je nooit: het is allemaal wel goed geweest? t Een bedachtzaam lachje van Tofik Di- bi. Dan stilte. Peinzend: „Ik denk wel eens: ik mis een deel van mijn leven. Ik heb vrienden die inmiddels ook 30 zijn, die heb ben hun studie afgemaakt, zijn gaan reizen. Ze hebben verschillende baantjes gehad, met verantwoordelijkheden, maar ook met grote vrijheid. Bij mij is de verantwoordelijkheid heel, heel groot. Zo ervaar ik het tenminste. En mijn vrijheid wordt steeds kleiner. Ik word veel meer herkend, ook privé." Hij denkt even na en zegt: „Ik kom geregeld na een heel lange dag in het parlement pas na twaalven thuis. Als ik ga slapen, doe ik een debat vaak over in mijn hoofd, heel ver moeiend. Dan wil ik er even over praten. Ik merk dat ik stom genoeg boos word als vrienden niet weten wat ik de hele dag ge daan heb. Dat ze niet mijn quotes in de me dia hebben gezien. Sommigen reageren: lek ker belangrijk. Dan merk je hoe ver het le ven van anderen afstaat van de politiek. Dat kan heel vervreemdend werken, dat je in twee werelden zit." Tofik Dibi - in 2006 door toenmalig Groen- Links-leider Femke Halsema gelanceerd als jong talent, welbespraakt, een ongebruikelij ke mix van Zeeland, Marokko, Amsterdam- West, straatcultuur en studentenleven - heeft er deze zomer lang over nagedacht. Hij nam een moment van bezinning. Wil ik dit echt, hier zo veel energie in steken? Zijn stu die Media en Cultuur, zijn grootste ambitie,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78