7 spectrum Zaterdag 24 september 2011 nodig ten Griekenland, zorgen voor een investeringsvriende- lijk klimaat. „We hebben ook als bedrijven een sociale verantwoor delijkheid. We moeten mensen in dienst nemen. Crea tief zijn. Wist je dat onze olijfolie in Italië wordt gebot teld en dan voor meer dan het viervoudige wordt ver kocht? Dat moeten wij zelf doen. We zouden groot kunnen zijn in landbouw en zonne-energie. Maar dan moet de politiek wel zorgen voor vruchtbare aarde." De veranderingen die de IMF en EU van Griekenland eisen, zullen uiteindelijk doorgevoerd worden omdat er niets anders op zit, denkt Lambrinopoulos, die ook directeur is van een groot reclamebureau. De regering móet hervormen en snijden in het ambtenarenappa raat, ondanks het cliëntelisme, anders maken de IMF en de EU hun dreigement met een faillissement waar. De tol van de schuldencrisis wordt tot nu toe vooral betaald door de Griekse middenklasse, via belasting verhogingen. „We zijn slachtoffers. Zo voelen veel mensen dat", zegt Yuli Deligiorgi, eigenares van een taleninstituut. „Wij hebben ons gewoon verlaten op hen, zoals de oudere politieke generaties ons geleerd hebben. Wij probeerden gewoon te overleven." Sommige Grieken zijn woedend omdat een kleine groep rijke particulieren, bedrijven en instellingen - zo'n 5 procent van alle belastingontduikers - verant woordelijk blijkt te zijn voor 85 procent van de uit staande belastingschuld. „Ze weten wie de boosdoe ners zijn. Die grote jongens zeggen gewoon dat ze uit Griekenland weggaan als ze moeten betalen, daarom gebeurt er niks", zegt de ondernemer uit Exarchia ver ontwaardigd. „Iedereen moet opgevoed worden, zodat ze zich reali seren dat belasting betalen goed is voor de gemeen schap", meent Lambrinopoulos. Het is gewoon een kwestie van aanleren, meent hij. Strak de hand hou den aan de morele en maatschappelijke regels, zoals een strenge vader dat doet. Die taak heeft vadertje staat in Griekenland verzaakt. „Gebrek aan discipline zie je niet alleen in Griekenland", zegt Lambrinopou los, verwijzend naar andere landen met een zwakke belastingmoraal of veel te hoog opgelopen schulden. „Wij betalen nu en dat zullen we blijven doen. Maar het is wel heel Europa dat een probleem heeft." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77