Vadertje staat heeft spectrum 6 Zaterdag 24 september 2011 Griekenland is een land in verval, financieel en maatschappelijk. „Zonder de sleutel van de achterdeur kom je niet binnen." Hervorming is hard nodig. door Ans Bouwmans Foto boven: In Griekenland zijn veel zelfstandig ondernemers zonder personeel. Alle andere ondernemingsvormen kosten veel geld en tijd. foto GPD/AP Foto rechts: Uitverkoop in Athene. foto Marita Pappa/GPD/AP Photo harde hand Nikos legt 130 euro in zijn kaSsa. Hij geeft geen bonnetje aan de keurig in het pak gestoken man, die zijn gerepareerde Blackberry komt ophalen. „Geen btw rekenen, scheelt 30 euro. Weet je hoe veel boodschappen je daarvan kunt betalen?" In het eenmanszaakje van de licht kalende dertiger worden alle bekenden zo behandeld. Alleen bij vreemde klan ten durft hij het risico van zwartwerken niet aan. Heeft hij morele bezwaren? Nee. Belasting betalen om te investeren in de infrastructuur van het land en om de staatspensioenen, het onderwijs en de medische zorg te bekostigen, zegt de elektrotechnicus helemaal niks. „We willen gewoon geen belasting betalen", zegt Nikos met een glimlach op zijn vermoeide gelaat. „De politici regelen voor zichzelf een nieuwe laptop en een mobieltje, terwijl wij geen geld hebben om een telefoon te betalen. Ik moet hard werken en dan verdien ik nog maar 20.000 euro per jaar. Als de win kel straks dichtgaat, zit ik hier nog uren te repareren." Door de financiële problemen van de Griekse over heid komen alle diepgewortelde gebreken van het land aan het licht. De vriendjespolitiek, de alledaagse corruptie, de zwarte economie, het gebrekkige onder nemersklimaat en de veel te grote publieke sector. Po litici, of ze nu links of rechts zijn, gebruiken de ambte narij om trouwe stemmers te belonen. „Dat is hier al tijd al zo geweest", zegt een Athener. „We hebben heel veel overbodige agentschappen." „Het politieke systeem is gebaseerd op de vaderschaps mentaliteit. Dat is ons allergrootste probleem", stelt Konstantinos Lambrinopoulos, voorzitter van de Hel lenic Management Association, een Griekse onderne mersorganisatie. „De vaderfiguur zorgt voor bescher ming." Zo gaat het in Griekse families, tot op de dag van vandaag. Die houding heeft ook de politiek zich eigen gemaakt. „Loyaliteit wordt beloond met een le venslange benoeming als ambtenaar. Het zijn cliën ten, zo simpel is het." Alles draait hier om het beschermen van het eigenbe lang daarom kan er niets nieuws groeien, moppert Tina Markopoulos (51). „Het gaat om mij, mij, mij." Jarenlang woonde ze in de Verenigde Staten. Het ver schil in vrijheid en mogelijkheden om iets te onderne men, had niet groter kunnen zijn, zegt ze. „Als ieder een hier gelijke mogelijkheden had, dan was er al heel wat gewonnen. Zonder sleutel van de achterdeur kom je niet binnen." De bevoorrechten in de Griekse maatschappij hebben een familielid die voor een baan kan zorgen, kennen een politicus of ze werken in een van de 140 'gesloten' beroepen - van schoonheidsspecialiste tot notaris - waar je alleen toegang tot hebt met een vergunning. Die onaantastbaarheid leidt makkelijk tot corruptie. Extra betalen bij de dokter is heel gewoon. „Mijn moe der moest aan haar knie worden geopereerd. Het kost te 5.000 euro, anders kwam ze een jaar op de wacht lijst", zegt een vriend van Markopoulos. Met meer dan een miljoen werkers in de publieke sec tor is bureaucratie in Griekenland tot kunst verheven. Daar ergert iedereen zich aan, van buitenlandse inves teerder tot gewone burger. Markopoulos steekt een si garet op ('een goedkoper merk, stoppen is de volgen de stap') en steekt van wal: „Mijn vader is onlangs overleden. Ik ga naar de belastingdienst om zijn belas tingnummer in te leveren. Eerst krijg ik tien verschil lende verhalen te horen hoe dat moet. Ben ik er, dan word ik van het kastje naar de muur gestuurd en doe er twee uur over om één formulier in te vullen en een handtekening te krijgen." Een kleine ondernemer in de Atheense wijk Exarchia, die niet met zijn naam in de krant wil, vertelt hoe las tig het is een bedrijf te beginnen. „Eigenlijk kun je al leen als zelfstandige zonder personeel van start, om dat alle andere opties te veel geld en tijd kosten." Toen hij vijfjaar geleden met zijn zaak begon, was er geen subsidie, geen geld van de bank en geen hulp van de overheid. „De papierwinkel is onbeschrijflijk. En er zijn allerlei stomme regels. Zo moesten we twee aparte voordeuren laten maken als we samen een pandje wilden kopen of huren." Er komt een telefoontje binnen voor ondernemers- voorman Lambrinopoulos. De naam Evangelos Veni- zelos staat op het briefje dat een collega komt breng en. Maar Lambrinopoulos heeft er weinig vertrouwen in dat de minister van Financiën straks echt naar zijn adviezen zal luisteren. „Er moet een ander soort be stuurders komen, mensen van buiten de politiek, die verstand hebben van management. We hebben een echt belastingsysteem nodig. Een fiscale opsporings dienst, die daadwerkelijk werkt en een eind maakt aan het zwarte circuit. We moeten ons zorgstelsel ver anderen, joint ventures opzetten met bedrijven bui-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 76