Proces over Steunfraude Zeg tegen een wijnboer niel 261 zeeland HZ zet in op de kust met Scaldis Academy www.festival-zvl.nl Oktober is wijnmaand in Frankrijk. Op naar la douce France om een voorraadje in te slaan, bij de wijnboer of de super. tiM/in 22 oktober 2011 van PW: De Reu kaart nieuwe verdieping aan zaterdag 24 september 2011 FRAUDEPROCES Zaak rond Family House OKTOBER WIJNMAAND DEN HAAG - De zaak tegen vier mensen uit Vlissingen, Goes en Breda die worden verdacht van steunfraude is door de rechtbank in Den Haag uitgesteld omdat na der onderzoek nodig is. Een lange reeks van mensen uit heel Nederland in deze zaak wordt verdacht van fraude. Ze zouden al lemaal gewerkt hebben voor het gastouderbedrijf Family House, dat zelf ook in opspraak is omdat het ten onrechte 2,3 miljoen aan kinderopvangtoeslag bij de over heid zou hebben gedeclareerd. Wat de werknemers betreft, alle maal van Turkse of Egyptische af komst, gaat het om aanvragen van een werkloosheidsuitkering nadat ze bij Family House zouden zijn ontslagen. Het Openbaar Ministe rie denkt dat hun uitkering is geba seerd op vervalste gegevens. Gisteren tijdens een zitting bij de politierechter in Den Haag pro beerde de officier van justitie tever geefs duidelijkheid te krijgen door de verdachten aan de tand te voe len. „U heeft ingevuld dat u in fe bruari 22 werkdagen heeft gehad, terwijl u ook zegt dat u maar vier dagen per week voor Family Hou se werkte. Dat klopt niet met el kaar." Op het moment dat de vrouw, woonachtig in Goes, ant woord wilde geven, klonk het ge luid van een hysterisch lachende vrouw door de zaal. Het bleek de ringtone van het mobieltje in haar tas te zijn. Een duidelijk antwoord op de vraag kwam er niet. Ook haar echtgenoot, eigenaar van een restaurant in Goes, stond te recht. Hij kon niet verklaren dat hij eerder had gezegd dat hij in juli op vakantie was, terwijl er die maand ook veel werkdagen door hem waren opgevoerd. De Haagse rechter kwam ten slot te tot de conclusie dat hij meer ge gevens nodig heeft. Daarom is de zaak voor onbepaalde tijd uitge steld. De zaak tegen het bedrijf zelf over de 2,3 miljoen subsidie loopt ook nog. Family House werd tot voor kort geleid door Abdullah Haselhoef Hij trad in de media re gelmatig op als imam en spreek buis van de islamieten in Neder land, totdat bleek dat hij nooit een imam-opleiding heeft gevolgd. 5 t fc 1 fc La The European p Familieconcert Union Orenestra m Openingsconcert o.l.v. Hans-Peter Hofmann Solist: Mathieu van Bellen, viool dÉL<d-ival ZJeeuwsoh- \Aianderen Een muzikaal proeflokaal. Voor de hele familie. Zondagmiddag 9 oktober, kerk Hengstdijk 15:00 uur 5,-, kinderen GRATIS Kaarten: yvww.theaterverkoopzeeland.nl of telefonisch 0900 3300033. Op concertlocatie tot 1 uur voor aanvang, maai. VOL VOL door Ondine van der Vleuten Een tijdje geleden kreeg Isabelle Mol-Solé een te lefoontje van twee he ren: of ze een flesje Valmy-wijn bij haar kon den kopen. Want die hadden ze op vakantie in Frankrijk gedron ken, en dat was voor herhaling vat baar. „Je ziet wel vaker dat mensen hun vakantie willen herbeleven met een bepaalde wijn", zegt de Vlis- singse. „Maar vergeet niet dat je ge moedstoestand veel invloed heeft op hoe je de wijn ervaart. Het kan best zijn dat die wijn heel anders overkomt als je hem thuis in een herfstig Nederland drinkt, dan toen je in Frankrijk ontspannen in het zonnetje zat, met wijnranken boven je hoofd." Een paar keer per jaar reist Isabelle naar Frankrijk om bij wijnboeren een klein assortiment in te kopen. Aanvankelijk alleen voor eigen ge bruik, zoals wel meer mensen met een voorliefde voor goede wijnen doen. Sinds een jaar ook voor de verkoop via haar website www.wijn-chateau.nl. Ze heeft een kleine klantenkring die regel matig op proeverijen kennis komt maken met de wijnen die ze im porteert. Steeds meer Nederlan ders hebben er aardigheid in zo nu en dan af te reizen naar la douce France om hun privé-voorraadje aan te vullen. De gewone Neder lander ontwikkelt zich op wijnge bied", zegt de Vlissingse. En het geeft bepaald iets extra's, als je je wijn zelf gehaald hebt op de plek waar hij gerijpt is. „De wijn krijgt een bepaald aura, een extra dimen sie. Of het echt loont is een twee de. Vin de table is de goedkoopste. Heel veel Fransen gaan voor hun tafelwijn naar een wijnboer; ze la ten een vaatje of karton-tapje vul len van een liter of vijf Je moet die slobberwijn redelijk snei op- MIDDELBURG - De PW in de Sta ten van Zeeland wil weten of er spanningen zijn in het dagelijks provinciebestuur over de opmer kingen van gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, economie) over een volgende verdieping van de Wes- terschelde. De Reu had het in het Prinsjesdag debat begin deze week over 'onder handelen over een nieuwe verdie ping van Westerschelde'. In vra gen aan het dagelijks provinciebe stuur herinnert de PW eraan dat het collegeprogramma zo'n verdie ping afwijst. De fractie meent dat de uitspraak van De Reu de deur op de kier zet voor een nieuwe aanpassing van de vaargeul in de Westerschelde en dat ermee wordt aangegeven dat er wat het dage lijks provinciebestuur van Zeeland betreft wel degelijk over valt te on derhandelen. drinken, maar het kan toch heel lekker zijn." Isabelle Mol-Solé heeft zelf zo'n achttien betere wij nen in huis, van rosé tot des sertwijn, uit de Provence en de Languedoc-Roussillon. „Ik haal ze bij kleinere wijnboeren die in Ne derland niet vertegenwoordigd zijn. Ik was bijvoorbeeld de enige die de Valmy-wijn voerde waar die heren naar zochten." Nederlanders zijn zich vaak te wei nig bewust van de cultuurverschil len en gaan soms wat al te direct op hun doel af, geeft Isabelle te kennen. „Je ziet het wel eens op te levisie, in zo'n programma als Ik Vertrek: Nederlanders met zo'n houding van 'ik ga het eens even maken hier'." Isabelle Mol-Solé is een geboren „Trek bij een Franse wijnboer geen zuur gezicht ais de wijn niet lekker is. Zeg liever: déze heeft veel karak ter! Mag ik nog een andere proe ven?" Fran^aise. Wie niet goed Frans spreekt, heeft al een probleem: met Engels kom je vaak niet ver. Bovendien stellen Fransen meer dan Nederlanders prijs op goede omgangsvormen, op etiquette. „Be leefdheid en een zekere vormelijk heid wordt zeer op prijs gesteld. In Nederland is het meer: doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg. In Frankrijk mag je pas familiair wor den als je geaccepteerd bent." Terughoudendheid is daarom ook geboden bij het eerste contact met de wijnboer. „Wijnboeren die je uitnodigen hun wijn te komen proeven en kopen, zetten een bordje met 'Dégustation/vente' neer. Als er geen bordje staat dat aangeeft dat particulieren welkom zijn, storm dan niet zomaar het erf op", raadt Isabelle aan. „Ver geet niet dat die mensen op die boerderij wonen. Maak eerst eens een praatje/als je ze ziet lopen. Vraag of ze open zijn voor particu liere verkoop. Kleed het een beetje aan, leid het een beetje in: 'Goh, ik zie dat u wijnranken heeft. Is dat voor de verkoop van druiven of maakt u ook wijn?' En als all'es goed gaat, nodigt de boer je van zelf wel een keer uit om wijn te ko men proeven." Ook dan moet de Nederlander zich een beetje inhouden: „Trek bij een Franse wijnboer geen zuur gezicht als de wijn niet lekker is. Zeg liever: déze heeft veel karak ter! Mag ik nog een andere proe ven?" Wie dat allemaal te omslachtig vindt, kan ook een Franse grootgrutter inlopen. De schappen liggen nu, de tijd van de 'foire des vins', vol met mooie aanbiedin gen. En anders dan in Nederland, vindt je er in een gewone super markt niet alleen de goedkopere wijnen, maar zelfs juweeltjes met een prijskaartje van zo'n 500 euro. Q www.wijntoerisme.nl www.wijn-chateau.nl door Cornelleke Blok VLISSINGEN - De Hogeschool Zee land wil zich met de nieuwe Scal dis Academy op de kaart zetten als kennisinstituut op het gebied van 'coastal business': toerisme, sport, wellness en internationale handel aan de Europese kust. In de Scaldis Academy zijn drie be staande hbo-opleidingen samenge bracht: Vitaliteitsmanagement 8c Toerisme, International Business 8c Languages en Sport- 8c Bewe gingseducatie. Door zich te richten op de Europe se kust wil de HZ zich onderschei den van andere hogescholen, maar er wordt ook samengewerkt. Voor de toeristische opleiding met de Nationale Hogeschool voor Toeris me en Verkeer (NHTV) in Breda en voor de sportopleiding met de Fontys Hogescholen. Er worden bijvoorbeeld docenten uitgewis seld, en gezamenlijk onderzoek ge daan. Daarnaast kunnen HZ-stu- denten onderdelen van de studie bij de NHTV en Fontys volgen of vice versa. Daarnaast zijn er samenwerkingen met de universiteiten van Tilburg en Wageningen en het kenniscen trum Kusttoerisme. „Door inten sieve samenwerking met deze part ners willen we het lesprogramma beter maken", zegt academiedirec teur Wicher Meijer. De Scaldis Aca demy moet uiteindelijk zo'n zeven honderd studenten trekken. Nu zijn dat er ongeveer driehonderd. De Scaldis Academy is de tweede academie van de HZ. In 2009 werd de Delta Academy in het le ven geroepen. Daarin zijn drie wa ter-opleidingen samengebracht: Aquatische Ecotechnologie, Delta Management en Civiele Techniek. DE KORENMOLEN Verkoop: Woonopp.: ca. 130 m Drie ruime slaapkamers Eigen invulling badkamer en keuken mogelijk www.won eninwissenkerke.nl DE LAATSTE! Hoekwoning met mogelijkheid voor een garage Noordeindstraat 35 Inruil eigen woning mogelijk, vraag naar de voorwaarden. Ontwikkeling: A arcus on 8 - 650 575 Ne0srs 0113 - 573 100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56