'Probeer te luisteren 241 zeeland u Het Gors blijft ondanks weerstand buren bij huisvestingsplan cliënten Piet Vogelaar als je 'm nodig hebt! Italiaans leren bij de Volksuniversiteit De Schuithaven 6 op de vegetarische tour Vierdelige cursus over Johann Sebastian Bach Fietser gewond bij aanrijding Cabrio-evenement bij De Nobelpoort SEKSUEEL MISBRUIK Reformatorisch symposium moet ertoe bijdragen Show met krokodillen en reptielen bij Bolle >v Kapelle gaat vakantiewoningen met arbeidsimmigranten ontruimen op"merk"elijke collectie zaterdag 24 september 2011 ZIERIKZEE In het Multifunctioneel centrum in Zierikzee start vanaf dinsdag 4 ok tober een cursus Italiaans voor be ginners. De kennismakingsavond is al een week eerder, op dinsdag 27 september vanaf 19.30 uur. De cursus Italiaans voor beginners bestaat uit twintig lessen van ruim een uur. Een ervaren, van oor sprong Italiaans sprekende, docen te leidt de cursus. Meer info via www.volksuniversi- teitzeeland.nl. ZIERIKZEE Restaurant De Schuithaven 6 is één van de ruim 170 horecagelegenhe den die meedoet aan de Vegetari sche Restaurantweek van de Neder landse Vegetariërsbond NVB. In de week van 3 tot en met 9 oktober is het voorgerecht gratis bij bestel ling van een vegetarisch driegan genmenu. SOMMELSDIJK De Stichting Kunst- en Cultuure- ductie verzorgt in de maanden ok tober en november een vierdelige cursus over de componist Johann Sebastian Bach. In de cursus zal in worden gegaan op het leven van de componist, maar ook op de bijzon derheden in de muziek en de bete kenis daarvan. De cursus wordt ge houden in het gebouw van de Re monstrantse Kerk in Sommelsdijk en kost 59 euro. Meer info over de ze cursus op www.kcego.nl GOES - Bij een aanrijding op de Po pulierenstraat in Goes is donder dagmiddag een 68-jarige fietser uit die stad gewond geraakt. Een 84-ja- rige Goese automobiliste verleen de rond kwart over twee in de Po pulierenstraat geen voorrang aan de 68-jarige fietser. Door de bot sing die volgde, kwam de fietser op het wegdek terecht. Hij liep daarbij een hoofdwond op. De man is overgebracht naar het zie kenhuis, waar een hersenschud ding werd vastgesteld. ZIERIKZEE Autobedrijf De Nobelpoort is van daag gastheer van de cabrioletdag van de Peugeot Cabriolet Club. Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen de open auto's bewonderd worden op het terrein aan de Oudeweg in Zierikzee. De dealer verwacht dat er in totaal ongeveer zestig modellen staan, zo wel van klanten als van clubleden, 's Middags houdt de dub ook een landelijke najaarsmeeting op Schouwen-Duiveland. door Frank Balkenende ZIERIKZEE Ter ere van Internationale Dieren dag houdt Bolle dier 8c tuin in Zie rikzee een krokodillen- en reptie lenshow in de winkel aan de Greve- lingenstraat. Volgens eigenaresse wordt de show van Ferry Torrez met onder meer wurgslangen, vo gelspinnen, leguanen en varanen 'iets dat onze klanten zich nog lang herinneren'. De shows worden ge geven om 12.00,13.30 en 15.00 uur. Meer informatie is te lezen op de website www.bolledierentuin.nl KAPELLE - Vier woningen in de We- meldingse wijk Oesterbaai, waarin arbeidsmigranten uit verschillende landen blijken te wonen, moeten ontruimd worden van de gemeen te Kapelle. De huiseigenaren, waar onder een detacheringsbedrijf, krij gen binnenkort een aanschrijving van de gemeente dat de huizen op het recreatiepark niet voor dat doel gebruikt mogen worden. Seksueel misbruik wordt in re formatorische kringen nogal eens met de mantel der lief de bedekt. Uit schaamte of soms ook uit goede bedoelingen. „We merken dat er binnen kerkgemeen ten fouten worden gemaakt. Die zijn ook dikwijls te begrijpen. Het gevaar bestaat wel dat je van een slachtoffer opnieuw een slachtof fer maakt. Het is al zo moeilijk over seksueel misbruik te praten. Daarom proberen wij ambtsdra gers in kerken handvatten te geven hoe hiermee om te gaan", zegt Ruth Wouters, orthopedagoog bij Eleos, stichting voor gereformeer de geestelijke gezondheidszorg. Eleos hield donderdag in Goes een symposium over seksueel mis bruik. Doelgroep vormden ambts dragers binnen de reformatische kerkgemeenschappen: predikan ten, ouderlingen, diakenen, pasto raal werkers. Een gevoelig onder werp. „Er bestaat echter veel be hoefte aan hierover te praten en er varingen en kennis te delen. Het ta boe is eraf Vorig jaar hadden we een symposium over depressivi teit. Toen werd gevraagd naar een thema voor dit jaar, kwam sek sueel misbruik duidelijk naar vo ren", licht Bernadette van Rossum toe. Zij is GZ-psycholoog bij Eleos. De aanmeldingen voor het symposium bevestigen die behoefte. Ruim hon derd ambtsdragers in diverse kerk gemeenten, een aantal ook van buiten Zeeland, namen eraan deel. Als een geval van seksueel mis bruik bekend wordt, weten ambts dragers vaak niet precies hoe ze moeten handelen. Ze worstelen met hun attitude om alle gezinsle den recht te doen. Tijdens het symposium stond het slachtoffer van seksueel misbruik centraal. Seksuoloog en psychothe rapeut Piet Wagenaar maakte dui delijke welke enorme impact mis bruik heeft op het slachtoffer. Nog meer indruk maakte het relaas van een man die als jongen tweedui zend keer door een gezinslid was misbruikt. Van Rossum en Wouters: „Slacht offers van seksueel misbruik kun nen gaan twijfelen aan hun geloof. Waarom laat God dit met me ge beuren? Het zijn begrijpelijke vra gen. De man die tijdens het sym posium zijn verhaal vertelde, wist uiteindelijk juist kracht uit het ge loof te putten. Hij voelde zich in de steek gelaten door de mensen om hem heen, maar niet door God. Het geloof wist hem over de drempel van de pijn te tillen. Uit eindelijk kon hij de dader ook ver geven. Dat was ook de reden dat hij tijdens dit symposium wilde spreken." Openheid is gewenst als een geval van seksueel misbruik in de geloofsge meenschap aan het licht komt. Er kenning van het slachtoffer is net zo belangrijk. Bij een deel van de ambtsdragers heerst 'onkunde' hoe te werk te gaan, zeggen Van Rossum en Wouters. „Er worden fouten gemaakt. Bijvoorbeeld een kerkenraad die vindt dat seksueel misbruik binnenskamers moet blij ven omdat de kerk anders een slechte naam krijgt. Ook schaamte speelt daarbij een rol. Of alles moet worden vergeven. Zo wordt seksueel misbruik met de mantel der liefde bedekt en dat kan na tuurlijk niet." Het symposium bevestigt dat sek sueel misbruik en alle gevolgen die dat heeft voor het slachtoffer, de dader, de relaties binnen de kerkge meenschap en de beleving van het geloof, de pet van de gemiddelde ouderling en diaken snel te boven gaat. „De realiteit is pijnlijk, ver warrend en gecompliceerd. Ze kun nen beter bijstand vragen van des kundigen." Eleos geeft na afloop ambtsdragers niet voor niets een aantal handvatten mee. Ze staan op een boekenlegger die ze in hun Bijbel kunnen stoppen: „Als ze op huisbezoek gaan, is het verstandig om afstand van een slachtoffer van seksueel misbruik te houden. Het slachtoffer moet zich in zo'n gesprek immers veilig voelen. Het is al moeilijk genoeg. Hou reke ning met de gevoelens van het slachtoffer. En probeer niet allerlei bijbelse adviezen mee te geven, want daar kan het slachtoffer op dat moment waarschijnlijk niet zo veel mee. Probeer vooral te luiste ren." www.eleos.nl fclSSs -1 ..-■I- - 2C Min IHPI llli llllilllll III IB mimil Donderdagavond hield de gemeen te een controle op Oesterbaai met de Belastingdienst en de Arbeidsin spectie. Kapelle hield de controle nadat de rechtbank in augustus een verzoek om handhaving van de vereniging van eigenaren op Oesterbaai als terecht beoordeelde. De gemeente beloofde toen met voorrang handhavend op' te tre den. KLOETINGE - Het Gors, instelling voor zorg en diénstverlening aan gehandicapten, houdt vooralsnog vast aan het plan om cliënten te huisvesten .in de boerderij Hof Weltevreden in Kloetinge, ook al zijn omwonenden daar tegen. Veel bewoners van de Jachthuis- straat en omgeving in Kloetinge zijn tegen de komst van Gors-cliën ten in de boerderij, vooral omdat het Gors niet garandeert dat er op termijn geen andere categorie cliënten wordt gehuisvest. „Die ga rantie is voor ons belangrijk, want als de gemeente een vergunning af geeft, kan het Gors de komende vijftien jaar alle soorten cliënten in de boerderij onderbrengen", zegt bewoner Wim de Pundert. Op dit moment wordt gesproken over huisvesting van 'verstandelijk gehandicapten met een psychiatri sche stoornis'. Omwonenden vre zen dat de leefbaarheid achteruit zal gaan.. Er zijn gesprekken ge weest tussen het Gors en bewo ners. Wethouder Jo-Annes de Bat heeft geprobeerd te bemiddelen, overigens zonder resultaat. Alles staat nu 'even stil', zoals voor zitter Jaap Hulstein van de Raad van Bestuur van 't Gors de impas se omschrijft. Het Gors heeft bij de gemeente nog geen plan inge diend, maar wel al eerder dit jaar haar voornemen op tafel om in Hof Weltevreden cliënten onder te brengen. De voormalige boerderij is eigendom van de fami lie Van Dijk van 't Velde. Het Goese college van B 8c W wil in principe meewerken, mits het Gors het draagvlak in de buurt peilt. Maar dat is er nu niet. Bewo ner De Pundert: „Wij zijn altijd be reid om te praten, maar zoals de zaken nu liggen, krijgt het Gors een carte blanche voor de komen de vijftien jaar. En daar zijn en blij ven wij dus tegen. Ook zetten we vraagtekens bij de 24-uurs-begelei- ding. Dat is in deze tijden bijna niet betalen." een uitgebreide combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKWALDER. GERRY WEBER. TAIFUN. OLSEN, MAC. KJZÏIKAJ ZERRES en nog vele andere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54