'Hele haven herinrichten' VOC-wrak is lokaas 221 zeeland Plannenmakers dam kennen elkaar Schouwen-Duiveland ziet nut van centrale rol Veiligheidshuis in Beosound I B&o digitaal 5 Encore I muziek systeem VERHUIZEN MET ZORG! 0113 22 22 20 ZIERIKZEE Passanten midden in de stad TOERISME RECREATIE De 200 miljoen euro kostende Jachthaven van de Toekomst is het grootste project op de Brouwersdam. Maar de Duiklagune bij Scharendijke liegt er ook niet om. Brouwersdam www.binnenuit.nl I www.binnenuit.nl Petitie tegen kunstwerk helpt niets monDidL mouERS zaterdag 24 september .2011 door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Als de indeling van de Zierikzeese haven toch aangepast moet worden, dan kun je het maar beter in één keer goed doen. Dat is de stelling van Zierikzeeën- aar Dannie de Vries. Hij pleit voor een totale herinrichting van de ha ven, zodat meer passanten de stad kunnen bezoeken en ook de mid denstand ervan profiteert. Binnenkort gaan alle huidige ge bruikers van de haven met elkaar om tafel. Inzet is het vinden van ruimte om meer passanten kwijt te kunnen. Die liggen nu op druk ke zomerdagen zo dik gestapeld dat de veiligheid in het geding komt. Het college van B en W vindt de huidige ligplaatsen van de ruim dertig boten van de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas een goede plek om be zoekende watersporters te herber gen. De gemeenteraad vond deze oplos sing echter te rigoureus en gaf wet houder Wim de Stouten de op dracht om met alle havengebrui kers een alternatief te bedenken waardoor de leden van De Maas in Zierikzee kunnen blijven liggen. Het creëren van ligplaatsen bij het Rollandthof werd door veel par tijen genoemd als een aantrekkelij ke optie. Dat was precies het idee dat Dannie de Vries twee jaar gele den ook had, niet in de laatste plaats omdat hij zo z'n eigen boot voor de deur kan 'parkeren'. Het gemeentebestuur liet toen weten niets in het plan te zien. Inmiddels ligt zijn boot elders op het eiland. „Naar Zierikzee wil ik nog steeds, want er is niets mooier dan een eigen bootje voor de deur. Maar het gaat me niet om het lig- plaatsje op zich, maar om het gro te geheel. Mensen willen midden in de oude stad liggen, niet in een havenkanaal", denkt De Vries. Het creëren van (meer) ligplaatsen aan 't Sas, de Oude en de Nieuwe Haven hoeft niet enorm veel geld te kosten, zegt hij. „Veel van de be staande materialen kun je herge bruiken." Bovendien denkt hij dat investeringen terug kunnen wor den verdiend, mede omdat het aantal ligplaatsen fors kan worden vergroot. De Vries hoopt dat het aankomende overleg aangegrepen wordt om de indeling van de hele haven tegen het licht te houden. Daarbij moet volgens hem het be lang van Zierikzee voorop staan. „Als iedereen vasthoudt aan zijn eigen deelbelang, kom je niet veel verder." Overigens is er nog geen concrete datum afgesproken voor het overleg. Wethouder Stouten wil niet vooruitlopen op zaken. „We gaan afwachten welke ideeën er in het overleg naar voren ko men." Een collegebesluit over het eventueel opschorten van het op zeggen van de huur aan De Maas is evenmin gevallen. door Ton van den Nouweland Een duikershotel, een on derwatermuseum en een professionele duik school. Als het aan initia tiefnemer Jan Harman van den Hamer uit Zierikzee ligt, wordt over drie jaar begonnen met de bouw van deze duiklagune in het Grevelingenmeer. „Het plan voor het duikershotel is al zes jaar oud", zegt Van den Ha mer van Partitio Ontwerphuis. „Maar ik ontmoette mijn Franse collega Jacques Rougerie. Hij groei de op met de beroemde maritiem onderzoeker Jacques Cousteau en is - net als Cousteau was - een echt watermens. 'Als je een duik- hotel maakt, dan moet je daar ook een onderwatermuseum bij teke nen', zei Rougerie. Met een duik school erbij kwam ik uit op de duiklagune Discovery Cove." Rougerie ontwierp onderwatermu sea in Brest (Océanopolis), Boulog ne en in Japan en staat ook op voor het hoofdontwerp van de duiklagune. Die komt in de hoek van de Brouwersdam en het ge biedje Repard te liggen, met het Koepeltje als oostgrens. Langs dam en bosgebied wordt zand opgespo ten zodat een ronde lagune, omge ven door stranden, ontstaat. Het hotel gaat tussen 80 en 120 kamers tellen. Zo'n 30 daarvan liggen on der water, met uitzicht op de vis sen. Er komen verder een restau rant en een wellnessruimte in het hotel, waarvan de bouw wordt ge schat op tien tot twaalf miljoen. Een enorm indoor-aquarium met daarin een echt VOC-wrak met la ding is de kern van het onderwa.- termuseum, waarvoor Van den Ha mer al een aantal thema's heeft be dacht. De historie van het deltage bied is er zo een, net als Zeeland Voor de Brouwersdam liggen elf plannen te wachten op realisatie. Die gaan van een nieuwe strand- overgang en een waterskibaan tot een jachthaven van 200 miljoen. Het RTM-museum bij De Punt wordt ook opgeknapt. Straks kun je van Scharendijke naar Oud dorp sporen. Alle plannen zijn vervat in twee ge- - meentelijke visies. De inspraakpro cedure begint op 3 oktober. In februari volgend jaar besluit de gemeenteraad over de plannen. en de VOC. Maar ook onderwater techniek en ecologie zijn thema's. Van den Hamer: „In dat laatste the ma zijn er contacten met de Hoge school Zeeland. Dat gaat onder an dere over plastic eilanden in de oceanen. Zeeland wil kenniscen trum worden op het gebied van water. Daar sluit dit bij aan." De kosten van het museum bedragen minimaal tien miljoen, op te brengen uit subsidies voor kennis ontwikkeling en bijdragen van het internationale bedrijfsleven. Ook de duikschool moet zich onderscheiden, vindt Van den Hamer. „Maar dan in professionaliteit. Naast sportduikers, moeten ook brand weer, marine en bedrijven er te recht kunnen voor de opleiding van hun personeel. Maar ook een bedrijf dat duikpakken wil testen." In de - een tot drie miljoen kosten de - school komt ook een winkel. Van den Hamer ontwikkelt zijn plan in samenwerking met bouw onderneming BAM uit Bunnik en Geelhoed Engineering uit Moord recht. Op de achtergrond staat een anonieme investeerder. Van den Hamer verwacht dat zijn duiklagune jaarlijks tussen 100.000 en 300.000 bezoekers gaat trekken. SINT-MAARTENSDIJK - Bijna dui zend digitale handtekeningen over handigde Jan-Kees de Feijter deze week aan de gemeente. Het mocht niet baten. Het kunstwerk in Sint- Maartensdijk, waartegen hij en ve le anderen zich verzetten, komt er gewoon. De Feijter vindt dat de ge meente in tijden van bezuinigen geen 12:500 euro moet uittrekken voor een kunstwerk. Daaróm start te hij een petitie op internet. De gemeenteraad vindt echter dat het kunstwerk, dat de verdwenen ha ven weer tot leven moet brengen, er moet komen. Met name het so ciale aspect aan het project spreekt veel fracties aan. Jan Harman van den Hamer De laatste jaren schieten de plannen op en rond de Brouwersdam als padden stoelen uit de grond. De belangrijk ste initiatiefnemers komen elkaar regelmatig tegen. De gemeenten Schouwen-Duiveland en Goedere ede en de provincies Zeeland en Zuid-Holland riepen de dam uit 'tot toeristische 'hotspot'. Sinds dien krijgen ondernemers alle ruimte. Sterker nog: overheden on dernemen zelf. Zo roept het Greve- lingenschap ondernemers op 'kleinschalige verblijfsrecreatie' in de vorm van ecolodges te bouwen. En wie een sportveldje op het strand wil hebben, mag zich ook melden. Jan Harman van den Ha mer van de duiklagune heeft daar begrip voor. „Als je kwaliteit wil maken, moet je dat samen doen." Zelf stapte hij met zijn tekeningen naar Thijs Zeelenberg, ontwerper en mede-ontwikkelaar van het grootste project: de Jachthaven van de Toekomst. „Geweldig vond hij ze." De duikschool in de lagu ne gaat concurreren met duikcen trum De Rabbelaar. Van den Ha mer: „Klopt. Ik weet nog niet hoe, maar mogelijk doet De Rabbelaar toch op een of andere manier mee aan de duiklagune." door Esme Soesman ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland moet in 2012 13.407 euro bijdragen aan het Vei ligheidshuis Zeeland. Het gaat om een bedrag van 0,392 cent per in woner. Het Veiligheidshuis, dat twee jaar heeft proefgedraaid, zorgt voor sa menwerking tussen veiligheids- en zorgorganisaties (van justitie tot Raad voor de Kinderbescher ming en bureau Halt) in de strijd tegen (jeugd)criminaliteit en ande re problemen zoals huiselijk ge weld. Doel is de (sociale) veilig heid in Zeeland te vergroten. Doel groepen zijn onder meer jongeren die in aanraking komen met de po litie, veelplegers en plegers van hui selijk geweld. Het Zierikzeese familiedrama dat in maart 2010 plaatsvond, laat de wenselijkheid van een centrale rol van een instantie als het Veilig heidshuis zien - geven burgemees ter en wethouders van de gemeen te Schouwen-Duiveland als voor beeld. „Zodat alle betrokken in stanties van elkaar weten wie wat doet en de juiste maatregelen geno men worden om specifieke casus sen aan te pakken." Door het hulp verleningstraject en het strafrechte lijk traject goed op elkaar af te stemmen, kan ook recidive wor den teruggedrongen. Zo is sprake van onder meer jeugd casusover- leg (jco); waarbij overleg wordt ge voerd over elke strafzaak tegen een minderjarige. Over 2010 telt Schou wen-Duiveland 95 JCO-zaken op 2398 jongeren tussen de 12 en 17 jaar (teldatum 1 januari 2010). Daarmee scoort de gemeente pro centueel (4 procent) hoog. Alleen Vlissingen zit daar met 6,1 procent boven. Kracht van het overleg is dat er direct een keuze wordt ge maakt voor een bepaalde straf en dat er ook meteen een besluit wordt genomen over de eventuele noodzaak van (gedwongen) hulp. Vijf kamers 75m2 kantoor Vraagprijs 380.000 k.k. zie www.florad.nl/woning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52