soms al voldoende' zeeland 123 Reimerswaal belooft Defensie radartoets geen Nederlands spreken Cursussen Engels bij Volksuniversiteit Pianoduo verzorgt concerten bij SVRZ 2e M-Line matras halve prijs www.binnenuit.nl Zeeuwse bibliotheek in het teken van bier LEZING SPORT VOEDING Sterren van de hemel kijken in Nicolaaskerk Meer koopzondagen in Bergen op Zoom De Grevelingen krijgt een nieuw beleefcentrum MIDDELBURG zaterdag 24 september 2011 burgeringscursus gestuurd en daar na moeten ze het maar zien te red den. Zo werkt het niet altijd." Voor vrouwen die het Nederlands niet onder de knie krijgen, is func tioneren in onze maatschappij erg moeilijk. In die gevallen wil Agnes een stukje begeleiding bieden. Be zoekjes aan de huisarts, de belas tingdienst of een advocaat... als het nodig is, gaat ze met haar cliënten mee. „Maar je kunt ook denken aan het regelen van kinderop vang", zegt ze. „Of bemiddeling bij conflicten. Laatst nog heb ik ie mand geholpen die een akkefietje met de gemeente had over een schutting. Iemand die de taal niet machtig is, komt daar zelf niet uit" Agnes kan zich goed verplaatsen in de situatie van veel vrouwen. Zij kwam 24 jaar geleden naar Ne derland met haar vier dochters, omdat ze hier een betere toekomst dacht te hebben. Dat bleek ook zo te zijn. Ze studeerde en haalde haar hbo-diploma Sociaal Pedago gische Hulpverlener. Zeven jaar lang werkte ze in de psychiatrie en nu is ze werkzaam in de gehandi captenzorg. „Ik heb het, na een moeilijk begin, goed voor elkaar ge kregen. Voor veel andere vrouwen is dat niet zo. Hen wil ik graag hel pen." De Stichting Koronia staat nog in de kinder schoenen. Agnes helpt nu ongeveer negen An tilliaanse en Afrikaanse vrouwen. Wat haar betreft worden dat er veel meer. Natuurlijk kan ze dat niet allemaal alleen. Momenteel is ze al vijftien tot twintig uur per week met de stichting bezig. Om meer vrouwen te kunnen hel pen, is ze op zoek naar mensen die ook vrijwilliger willen worden bij de stichting. „Het liefst mensen die zelf ook uit het buitenland naar hier zijn gekomen. Juist zij kunnen zich inleven in de cliën ten. Bovendien kan ik dan mensen van dezelfde afkomst aan elkaar koppelen. Dat heet cross culture hulpverlening. Natuurlijk zijn au tochtone Nederlanders ook wel kom bij de stichting. Het is wel be langrijk dat mensen de weg bij de instanties een beetje kennen." Het idee om een stichting te begin nen, ontstond toen Agnes steeds meer vrouwen uit haar omgeving ging helpen bij het lezen van brie- ven en de contacten met instan ties. „Ik zag hoe ze vastliepen en in feite hulpeloos waren zonder een beetje ondersteuning. Ik hoop iets voor deze vrouwen te kunnen betekenen, al is het maar een luis terend oor. Dat is soms al voldoen de." De Antilliaanse vrouw uit de Goe- se Polder is in elk geval heel blij met de hulp van Agnes. „Zonder haar zou ik het niet redden. Neder land is een land van papieren. Dat is problematisch voor mij, omdat ik het Nederlands heel moeilijk on der de knie kan krijgen." www.koronia.nl GOES Op donderdag 29 september begin nen er twee cursussen Engels in Goes aan de Zeeuwse Volksuniver siteit. Algemene vaardigheden En gels is van 19.00 tot 20.15 uur, deze cursus is in groepsverband en wordt afgestemd op uw niveau. Vervolgens vindt van 20.30 tot 21.45 uur Engelse spreekvaardig heid en vlot communiceren plaats. De cursussen worden gegeven in het ROC aan de Bessestraat in Goes. Opgeven: 0118-634800. THOLEN Het klassieke pianoduo Adriaens 8c Van Ojen komt donderdag 29 sep tember om 14.30 uur naar Ten An ker in Tholen, een van de locaties van zorgorganisatie SVRZ. De Belg Adriaens studeerde aan het conser vatorium van Antwerpen en be haalde diverse prijzen, zoals de eer ste prijs in het concours Dexia Axion Classics. Van Ojen speciali seert zich in de kamermuziek aan het conservatorium in Utrecht. Het concert is in samenwerking met Stichting Muziek in Huis georgani seerd. MIDDELBURG De Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg staat vandaag helemaal in het teken van de biercultuur. Bezoe kers kunnen tussen 10.00 en 16.00 uur kennismaken met de biercul tuur in de meest uiteenlopende vorm. Zo is er doorlopend een bier- proeverij, een brouwdemonstratie en kan het bierpulschuifspel ge speeld worden. Het Leescafé van de Zeeuwse Bibliotheek biedt een speciale lunchkaart. Verder is de tentoonstelling 'Bier in Zeeland' te zien. Aanleiding is de publicatie van het boek Hop en Gerst vere deld, de geschiedenis van bier in en rond Middelburg 1800-2000. Ga naar www.sportengezond.nl en klik op het aanmeldings/registratie formulier. 1 Wanneer: 4 Oktober 2011 Tijd: 19.30 uur-22.00 uur Waar: Van der Valk Hotel Goes Anthony Fokkerstraat 100 www.derodepiiaren.nl Droflslem Kruiderij De Rode Pilaren nMHBKNimmm KORTGENE Ad Franse, lid van de sterrenwacht in Middelburg, zal donderdag 29 september om 19.30 uur in de Nico laaskerk in Kortgene vertellen over de bewegende beelden uit het heel al. Voor wie op de hoogte wil blij ven van de nog altijd toenemende wetenschappelijke kennis over het universum en voor wie zich voor bereidt op een vlucht met een shut tle of ruimteveer. Entree 5 euro. BERGEN OP ZOOM Bergen op Zoom krijgt binnenkort wellicht meer koopzondagen. Het college denkt erover om het hele maal vrij te geven. Winkeliers kun nen dan zelf bepalen hoe vaak en wanneer ze op zondag open gaan. Bergen op Zoom reageert daarmee op Roosendaal. Daar wil het colle ge de boel ook vrijgeven. Om de concurrentiepositie van de Bergse winkeliers niet te verzwakken, vin den burgemeester en wethouders van Bergen op Zoom dat ze niet achter kunnen blijven. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t[m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl door Frank Balkenende KRUININGEN - De gemeente Rei merswaal belooft het ministerie van Defensie dat het een zogehe ten radarbeschermingstoets op neemt in het nieuwe bestemmings plan Buitengebied, waarvan het ontwerp medio 2012 het licht ziet. Defensie stelde beroep in tegen een herziening van het huidige be stemmingsplan Buitengebied, om dat de gemeente heeft verzuimd daarin een radarbeschermings toets op te nemen. Die toets is sinds 2006 verplicht. In het Rei- merswaalse geval wil Defensie ze ker weten dat hoge objecten zoals de windmolens in de Anna Maria- polder ten oosten van het Schel- de-Rijnkanaal niet het radarver- keer van de vliegbasis Woensd- recht verstoten. Een radarbescher mingstoets moet daarover uitsluit sel geven. Hoewel Reimerswaal belooft de administratieve fout recht te zet ten in het nieuwe bestemmings plan, zet Defensie zijn beroep door. Maandag staat het ministerie voor de Raad van State om het be roep toe te lichten. Overigens heeft de kwestie voorlopig geen ge volgen voor het windmolenpark dat sinds 2007 in de Anna-Maria- polder in bedrijf is. BROUWERSDAM - Het Grevelingen- schap sloopt zijn bezoekerscen trum aan De Punt op de Brouwers- dam en bouwt een nieuw 'inspira tiecentrum' op de Kabbelaars- bank. De gemeente Schouwen-Duive- land onderhandelt met het schap over de verplaatsing van Ecoscope uit Renesse naar het nieuwe cen trum. Op de plek van het oude be zoekerscentrum aan De Punt ver rijst straks het Ecohotel. Het inspi- tatiecentrum van het Grevelingen- schap kost drie miljoen euro en lijkt wat invulling betreft straks op Futureland op de T\veede Maas vlakte, stelt het schap. foto Ronald den Dekker Veersesingel 224 Ruime sfeervolle tussen woning op een fantasti sche plek! Vraagprijs 289.000,- k.k. SCHULTING www.schulting-partners.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43