361 sport Tennisarm is niet specifiek voor tennissers SPORTFOTO VAN DE WEEK Tennisarm zaterdag 24 september 2011 Niemand gaat zo gracieus om met een lint, een hoepel, twee knotsen of een bal als de Rus- De 21-jarige sportster overoverde het goud op alle vier afzonderlijke onderdelen. Met Rus sin Evgeniya Kanaeva. Dat bleek tijdens het wereldkampioenschap rhytmische gymnastiek, land won ze ook nog eens de teamwedstrijd. dat deze week in Montpellier werd gehouden. foto Vincent Damourette/EPA Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doenHoe kunnen ze die voorkomen? In deel 4: de tennisarm. door Rudy Boogert O m maar met de deur in huis te val len: de tennisarm is geen specifieke tennisblessure. Sterker nog: er zijn meer niet-tennissers dan tennissers die de kwaal oplopen. „Vroeger kwam de tennisarm veel voor bij tennissers", verklaart Cees van Iwaarden, sportfysiothera- peut bij De Clavers in Goes. „Dat kwam vooral door de back handbeweging. Daar is het naar vernoemd." De pijn bij een tennisarm zit in de elleboog. Om precies te zijn in een pees aan de buitenkant van de elleboog. „Dat is echt ka rakteristiek voor de tenniselle- boog. ]e voelt de pijn als je een pakkende beweging maakt; dus als je je pols strekt en dan een knijpende beweging met je vin gers maakt." Inderdaad, de beweging van de inmiddels ouderwetse eenhan- dige backhand. Van Iwaarden krijgt vrijwel we kelijks patiënten met een tenni- selleboog in de praktijk, maar sporters/tennissers zijn daarbij niet in de meerderheid. „}e krijgt het niet zomaar. Het moet echt gaan om een zich herhalen de beweging. Je kunt het bijvoor beeld ook krijgen door veel te muizen. Door een langdurig te strakke greep kan de pees in de elleboog gaan irriteren." Hoewel het een rechttoe-recht- aankwaal lijkt, is het dat aller minst. De wortel van de pijn is name lijk niet altijd zo evident. „Ie voelt de pijn in de elleboog, maar de oorzaak kan heel ergens anders zitten. Het kan vanuit de pols komen, vanuit de nek of vanuit de schouders. Dat maakt de behandeling lastig." Van Iwaarden illustreert dat met een praktijkvoorbeeld. „Ik heb al 's een timmerman behandeld voor een tenniselleboog. Hij kon zijn hamer niet meer vasthou den van de pijn. Dat is dus ook een langdurig knijpende bewe ging. Uiteindelijk bleek dat er een rib geblokkeerd zat. Hij voel de zijn elleboog, maar de oor zaak zat heel ergens anders." Als de kern van het probleem is blootgelegd, kan het herstel be ginnen. „Wetenschappelijk on derzoek heeft al 's een brace aan bevolen, maar de ervaring heeft geleerd dat dat geen oplossing is. De elleboog is zelfs wel 's in het gips gezet om te genezen, maar daardoor wordt de kwaliteit van het weefsel niet hersteld. Je moet juist zo snel mogelijk bewe- Bij een tennisarm is sprake van een niet-bacteriële peesontsteking aan de elleboog. Die ontsteking bevindt zich op de aanhechting van de pezen op het onderste, buitenste botuitsteeksel van het opperarmbeen (humerus). Deze pezen zijn de uiteinden van de spieren die zorgen voor het strekken van de pols, hand en vingers. humerus (bovenarm) - ontsteking ulna (ellepijp) gen om de doorbloeding te stimu leren." „Een cortisone-injectie wordt ook wel 's genoemd als oplossing. Dat neemt de pijn weg, maar het stopt het herstelmechanisme." Zelf be handelt Van Iwaarden de tennisel leboog onder andere met zoge naamd 'excentrisch trainen'. Dat betekent dat hij de spieren ver- Willem Adriaansens bron GN lengt, rekt, om de doorbloe ding te stimuleren. Bij een 'ge middelde' tenniselleboog zal het herstel enkele maanden vergen. En als je er niks aan doet? „Dat kan ook", zegt Van Iwaarden. „En dan gaat het uiteindelijk ook wel over, maar dat zal veel pijn en tijd kosten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36