dat zijn wijn niet lekker is fjTjautomondo zeeland 127 'Es even kieke of m'n vrouwe dost eit. www.automondo.nl Greenpeace: tweede kerntransport gaat 11 oktober naar Frankrijk zaterdag 24 september 2011 „In Frankrijk is het nu de tijd van de 'foire des vins'. Dan komen de supermarktschappen vol te liggen met leuke wijnaanbiedingen." Isaheile Mol-Solé uit Vlissingen haalt zelf haar wijn in Frankrijk. Isabelle MoJ-Solé: „Elke streek in Frankrijk heeft zijn eigen specialiteit en de controle is streng. Als je een AOC-wijn hebt, en geen vin de table of vin de pays, kun je bijna niet miskleunen." foto's Mechteld Jansen wssemmmim BORSSELE - Volgens milieuorganisa tie Greenpeace treft de kerncentra le Borssele voorbereidingen voor een tweede kerntransport. Het gaat om gebruikte splijtstofstaven die in Frankrijk worden opge werkt om de nog bruikbare splijt stof te scheiden van hoogradioac- tief afval. Greenpeace meent te weten dat de trein met de in zware containers verpakte splijtstofstaven op 11 okto ber vertrekt. Zowel kerncentra le-exploitant EPZ als het ministe rie van F.L&I geven geen informa tie over de geplande vertrekdatum. EPZ mag dit jaar drie keer gebruik te splijtstof naar de opwerkingsfa briek in La Hague in Normandië sturen. Het eerste transport is in juni vertrokken, ondanks protes ten van Greenpeace. door Frans van der Heijde Fietse in België, ons ouwe d'r van, wan me vinde dat het êle landschap nét wat verrassender is dan bie ons. Vee mooie uzen nest ouwe 'kot ten' en aoles wat minder strek en rechte. En mee m'n kaarte vol knooppunten is 't stikke leuk om tuus a je 'rondje' vö te bereiden, lammer is 't alleen da ze nie dude- lijk anheve over wat vö soort fiets pad ze je stiere op je tocht. Bie ons is een fietspad geteerd of betegeld en breêd genoeg om nest mekaore te kunne rieën, mè in België...! Di rie je soms over een fietspad zö breêd, dao je d'r wè mee pae- rd en waehen over kan. Mè.. 't kan ook een klein stikje van de straete weze, wi de au to's vlak langs je raeze en de broenetels d'r vö zurge dao je spiet eit in je korte broek te fietsen. Of't is een stik platgestampte grond vol kulen wi een spoortje vö je banden te zien is, tussen oog hos en nog ohere maisvelden. En af en toe kinderkopjes ('huusoödjes') om nie te verheten in welk land je bin! Onze leste tocht hieng langs de ri vier de Leie bie Gent en me maek- te, saemen mee nog een ander echtpaer, kennis mee aole soorten van die paeden. Aoltied verras send, nooit saai...! Uutgesturve en saai waere wè de durpjes. ]e kon d'r een kanon af- schiete of, platter gezeid, in je blote kont lope. Een oop rust rond een hröte kerre- ke is de beste omschrieving vö de meeste durpjes. An 't riviertje, bie zö'n plekke, Afsnee Wie is t'r nie geweest...?), vonde me een pick- nicktaefel vlak bie 't gratis overzetbootje, 'belboötje' vö de kenners. Me zaete, vlak bie de kerreke, van van aoles te genieten, toen d'r een oud mannetje op de fiets naeder- de. De begroeting was aolerartelijkst. In z'n naebie onverstaenbaer dia lect zei d'n da me wè uut 'Olland' moeste komme, wan die neme aol d'r vreten mee en oeve zodoende niks in Belgenland te verteren..! Vöda'k 'm dudelijk kon maeke da me nog mè net koffie gedroenken aode vö de vriendepries van €2,70 per komme hieng 'n verder mee z'n, laet ik mè zeie, algeméne kiek op de wereld van noe...! Di deugde nie vee. Z'n buurman ao een 'dikke kop', wan die dee aoles an z'n uus zon der vergunning. Dat soort mensen kwam aol in de polletiek terecht en vulde z'n zakken. Een regering zou d'r wè nooit mi komme en de Walen deugde van hin kanten. Mee Ollanders ao d'n niks op en Kim Clus ters, de tennisster, ao vee te vee doping ge- bruukt. Een zure waeterval krehe me over ons ene! En vreselijk ruug was 'n in de mond. Vlaamse vloeken klienke net as Ol- landse..! Z'n favoriete woord was 'kloten' en di wist 'n vee uutdrukkingen mee. Ie was zelf naebie te aerm om 'an z'n kloten te krauwen...' >Ineêns stapte'n op en vertelde dat 'n es hieng kieke of z'n vrou we dost ao! Was z'n vrouwe dan tuus... ofonderwehe...? in de buurte...? Ie wees nè de kerreke. Ie moest de blommen waeter he heve op 't graf van z'n vrouwe, die een jaer gelee was doöd gehae...! 't Wier even stil bie ons. Mè ie was nie van slag leek het wè! Toen 'n oorde wi onze weg verder nè toe hieng, mompelde'n nog da me dan wè over 't slechtste fiets pad van 'Belgen' moeste..! Werachtig, ie ao wi..?) hliek! 't Was minder dan een karrespoor. Ik wou 't nie ardop zeie, mè, dien- kenë an die man, docht ik: 'Dit is echt een klote-pad...' VALM' ALLEEN IN SEPTEMBER: panda active italia 8.945,- autohondo actieprijs €7.490,- ai—1—nmwiw[ii[iin:ii;.ar UT 1nnnn -run mij mi1111 - uw voordeel 1.455,- www.automondo.nl Gemiddeld brandstofverbruik: 4,8 1/100 km (1 op 20,8). C02:110 g/km. Fiat. De laagste gemiddelde C02-uitstoot van Europa.* Prijs incl. BTW, excl afleveringskosten en verwijderingsbijdrage. Actie loopt tot en met 30 september 2011 (uiterste registratiedatum 31 december 2011) Niét in combinatie met financieringsacties. De afgebeelde auto kan afwijken van de daadwerkelijke uitvoering. Vraag naar de voorwaarden. Voordeel is gebaseerd op Active Italia 150 pakket. Bron: JAT0 Dynamics. Gebaseerd op de volumegerelateerde gemiddelde C02-uitstoot (g/km) van de best verkochte Europese automerken in 2010. en nu BELASTINGVRIJ! WANNEER? MORGEN! KOOPZONDAG IN GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27