cultuur 117 't Beest staat weer op eigen benen ACCOMMODATIE Podium in Goes voor muziek, theater, dans en film agenda Stem en motiveer: Popconcert aan huis: zaterdag 24 september 2011 www.pzc.nl/popaanhuis Met het overgaan van Theater De Mythe in Goes van de TEZ naar de Theater BV van Frans Lie- vens, staat Podium 't Beest weer op eigen benen. Een gesprek met enkele betrokkenen. door Ali Pankow Drugskeet' of 'punkhol' werd 't Beest in Goes in de volksmond vroe ger vaak genoemd. Het voormalig jongerencentrum ont wikkelde zich in de loop der jaren echter tot een volwaardig podium voor muziek, theater, dans en film. Komende week begint het nieuwe seizoen met filmvoorstellingen en twee muziekoptredens. „We zijn zo blij dat 't Beest weer op eigen benen staat en dat er een volledig nieuw bestuur is dat er zijn schouders onder wil zetten", zeggen coördinator Anita Berre- voets en programmeur popmuziek /film, Frank Harthoorn. Tot die enthousiaste bestuursle den behoren onder meer Eugène de Kok en Roos van Stuyvenberg. Beiden hechten als jarenlange trou we bezoekers veel waarde aan het voortbestaan van dit podium. Van Stuyvenberg hoopt hier boven dien praktijkervaring op te doen nu ze haar studies Theaterweten schappen en Cultuur Media heeft afgerond. Allen zijn het er over eens dat bin nen 't Beest destijds niemand zat te wachten op de fiisie met De My the, waardoor dit podium onder deel werd van Theater Exploitatie Zeeland (TEZ). „Bestuur en vrij willigers hebben daar lange tijd twijfels over gehad. Uiteindelijk ging het toch de kant op dat het niet anders kon en omdat het alle maal voordelen zou opleveren", memoreert Berrevoets. Uiteindelijk hield de fusie maar an derhalfjaar stand. Met het ter ziele gaan van de TEZ, kwam 't Beest weer los van De Mythe. Onderdeel worden van de nog grootschaliger Theater BV onder bewind van Frans Lievens zagen de honderd vrijwilligers van 't Beest niet zit ten. Bovendien gaf Lievens zelf op voorhand al aan geen belangstel ling te hebben voor de exploitatie van een dergelijk klein podium. „Maak van 't Beest geen aangescho ten wild", luidde de slogan waar mee wethouder Jan de Pooter van Goes een petitie kreeg aangeboden van de vrijwilligers. Zij opteren voor een zelfstandig voortbestaan met een eigen identiteit van dit po dium dat in het Nederlanse clubcir cuit grote bekendheid geniet. Zonder structurele financiële steun van de gemeente zal dat niet lukken. „Tot nu toe krijgen wij cir ca 2,5 ton per jaar. Dat geld wordt uitgekeerd in vier keer 60.000 eu ro elk kwartaal. We betalen wel weer 30.000 euro terug als huur aan de gemeente", becijfert Berre voets. 't Beest draait naast de vele vrijwilligers op zes betaalde krach ten (4,6 fte) voor coördinatie, ad ministratie, programmeur muziek /film, artistieke leiding Jeugdthea- terschool, beheer, techniek en schoonmaak. Met de subsidie en inkomsten uit kaartverkoop kon de organisatie het net redden. Maar de toekomst baart zorgen: hoger btw-tarief, landelijke om schakeling naar digitale projectie voor alle bioscopen, minder lande lijke bijdrage op bandoptredens. „Evenals bijna alle instellingen die met cultuur bezig zijn, staan ook wij voor een grote uitdaging", zegt bestuurslid De Kok. De gemeente verwacht per 1 november een doortimmerd bedrijfsplan voor Po dium 't Beest. Een status aparte neemt de [eugdtheaterschool in. Deze voorziening kreeg op initia tief van toenmalig gedeputeerde Harry van Waveren inmiddels een provincie brede opzet. „Hoe het daarmee, na 2012 verder moet, is nog even de vraag",erkent provin ciaal ambtenaar Natasja Koole. Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 24 SEPTEMBER Burgh-Haamstede Dansmarathon voor Kika in dorpshuis De Schutse. Van 10.00 tot 18.00 uur. After summerparty. Jeugdsoos Big-S, 20.30 uur. Kapelle Taptoe Kapelle 2011. Gratis toegang Vroonlandse weg 53 (bij de korfbalvel- den). Bij slecht weer: Sportpunt Groene Woud. 19.00 uur. Middelburg Het IVN Walcheren houdt in het park van buitenplaats Toorenvliedt een rondlei ding. Verzamelen bij de hoofdingang van het park aan de Koudekerkseweg. 13.30 tot 15.30 uur Oostburg Uitmarkt, de kramen van de week markt staan opgesteld om u te informe ren over het culturele leven in de ge meente Sluis. Ook is er een Open Po dium mét optredens en demonstraties. Meer info op www.cultuursluis.nl. Ledelplein, 14.00-19.00 uur. Oost-Souburg Straatfestijn met activiteiten voor kin deren, demonstraties en optredens. Centrum, 10.00 uur. Renesse North Sea Beach Golf met aansluitend beach party. Verklikkerstrand (Watergat), 10.00 uur. Sint-Annaland Workshop Chinees schilderen door Ruomei Tan bij atelier Jos Boogaard, Anna van Bourgondiestraat 58.10.30-16.30 uur. Aanmelden: 0166-652179. ZONDAG 25 SEPTEMBER Goes Boekenmarkt van vrijmetselaarsloge Scaldis, logegebouw De Steen, Beesten markt 5, 11.00 - 13.00 uur. Zonnemaire •Natuur- en Recreatieschap Herfstwandeling langs De Grevelingen omgeving Brouwershaven/ Bommenede. Volwassenen 1 euro, kinderen tot 12 0,50 euro. Haven van Bommenede, star ten tussen 11.00-15.00 uur. PODIUM ZATERDAG 24 SEPTEMBER Brouwershaven De coverband Harry The Poor Boys speelt covers uit de jaren zestig en zeven tig van Creedence Clearwater Revival Eetcafé 't Opstapje, Den Osse, 21.00 uur Coiijnspiaat Molly Malone, Ierse folk, feestmuziek en covers, Café de Patrijs, 21.00 uur. Ellewoutsdijk De Quatre Mains Groep Zeeland treedt op tijdens open middag. Kerkje, 13.30-16.00 uur Goes Concert Amsterdam Staff Band samen met Brassband Excelsior uit Kloetinge. Gebouw Leger des Heils, 19.30 uur Kapelle Taptoe met bekende topkorpsen Daar naast laat Showkorps Jonge Kracht een nieuwe show zien. Korfbalterrein, 19.00 uur Middelburg Zeeuwse rootsband Champagne Char lie presenteert nieuwe cd Hobo Signs Railroad Lines. Koorkerkhof (bij Desafinado), 14.00 uur Buurman en Buurman gaan verhuizen. Musical door de twee onhandige klussers uit de animatieserie van de VPRO. Stadsschouwburg, 14.00 en 16.00 uur. Najaarsconcert Zeeuws kamerorkest TY, m.m.v. Christian Blaha (dirigent), Ma rianne Boer (piano) en Rob van der Meu- le (bariton).. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Drum 'n Bass in your Face. De Spot, 21.00 uur Oostburg Optreden singer-songwriter Wendy Co- lonna. The Lane, 20.00 uur Ovezande Hollandse feesthits met Gerry's Inn On Tour. Podium de Klomp, 21.00 uur. Terneuzen Najib Amhali vertelt met veel vaart en een flinke dosis elfspot aangrijpende ver halen die uit zijn leven zijn gegrepen. Uit verkocht. Scheldetheater, 20.00 uur Optreden Coppersky en SIOS. De Pit, 22.00 uur Vlissingen Bob Fosko (bekend van de Raggende Manne) treedt op met zijn tienkoppige orkest. De Piek, 22.00 uur De CIA (Under) Coverband treedt op in café De Concurrent in Vlissingen. Zan geres Monique kan er dit keer niet bij 'zijn, maar het publiek kan wel kennisma ken met de nieuwe vaste saxofonist, Rob. De Concurrent, aanvang rond 22.30 uur Zaamslag Piet Brakman met zijn programma 'Twee Polders Ver!'. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee DruMa festival voor drumbands en ma jorettes. Sporthal Onderdak, 10.45-17.00 uur Concert ensemble Kupalje, De Rode Kamer, Havenpark 13-15, 20.00uur. ZONDAG 25 SEPTEMBER Ellewoutsdijk Zeeuwse muzikanten brengen eerbe toon aan Bob Dylan. Kerkje, 14.30 uur Goes Pianiste Mitsuko Saruwatari en violuste Marijn Mijnders. Kamermuziekconcert met werken van Beethoven, Brahms en Kes. Theater de Mythe, 15.00 uur. De Commissie Manhuistuin Concerten organiseert het laatste Manhuistuincon- cert 2011Amsterdam Staff Band, Leger des Heils o.l.v. Olaf Ritman. Toegang is gratis. Bij minder goed weer wordt uitge weken naar de Grote kerk. Manhuistuin, 12.00-13.00 uur. Openluchtconcert Amsterdam Staff Band (alleen bij goed weer) Hollandse Hoeve, 15.00 uur AvtvmnA, brugconcert van altvioliste Melanie van Overbeeke en violiste Marie ke Brol en akoestische pop van Fragile, met strijkkwartet. Stenen Brug, 20.00 uur. Hulst X3 Kleinkunst, met Anneriek Bekhuis, Merrill Abrahams en Linnet van der Wal. Den Dullaert, 15.30 uur Koudekerke Koninklijke Harmonie Ons Genoegen sluit jeugdweekend af met concert. Vakantieoord Broedershoek, 15.30 uur Kwadendamme Zeeuws Byzantijns Koor Sretenje. Bonifaciuskerk, 10.45 uur Middelburg Opening sessieseizoen Grandpa Nick Sessieband. Gastzanger Steffen de Wolf doet special met songs van Al Jarreau. 't Schuttershof, 17.00 uur Oost-Souburg Chong Liu en Edgar van Boven spelen pianowerken van o.a. Bach, Chopin en De bussy. Historische Kerk, 11.30 uur Retranchement Marieke zingt Frans-Vlaamse liedjes. NH kerk, 11.00 uur Vlissingen Optreden Big Chief Sugar. Panta Rhei, 17.00 uur Herinnering aan festival Funfest in 't Beest. Het podium bood met dit evenement een ontmoe ting van allerlei vormen van kunst. foto Willem Mieras Voorstelling van de Jeugdtheaterschool Zeeland in Podium 't Beest. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17