naar échte drijfveer media Die hard TERUGGESPOELD media@wegener.nl C 1 024-3650570 Zaterdag 24 september 2011 ffli Rick Nieman (45) stu deerde journalistiek aan de Roosevelt University in Chicago en volgde aan de University of Southern California in Los Angeles een studie internationale betrekkin gen. Sinds 1996 presen teert hij het RTL Nieuws. Hij leidde voor RTL ver kiezingsuitzendingen en de discussieprogram ma's De kwestie en Nieuws aan tafel. Voor RTL Z maakte hij inter views met prominenten als Laura Bush, Condo- leezza Rice, Hillary Clin ton, Rem Koolhaas, Jan Peter Balkenende en Al bert Heijn. Over zijn in terviews met manage- mentdenkers schreef hij in 2008 het boek De goeroe-methode. Rick Nieman is sinds 2002 getrouwd met NOS- nieuwslezer en foto graaf Sacha de Boer. Rick Nieman start binnenkort met Een kwestie van kiezen. In gesprekken van een uur wil hij ontdekken wat mensen uit de tv-wereld, showbizz en journalistiek écht drijft, door Bert Pots n Een kwestie van kiezen krijgt de gast I drie sets van scherp geformuleerde di- I lemma's voorgelegd. Over privéleven, I over werk én over zaken die spelen in I de samenleving. „Het gaat niet altijd H om kritisch of hard geformuleerde di lemma's", legt interviewer Rick Nieman uit. „Maar ze moeten de keuzes die mensen ma ken inzichtelijk maken. Hopelijk helpen ze de geïnterviewde van een iets andere kant te zien. Voor mezelf heb ik besloten dat ik écht wil weten wat mensen beweegt." De nieuwe reeks omvat zeven afleveringen, leroen Pauw is de eerste gast. Albert Verlin- In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Dit stuk zou uitgebreid over Bruce Willis kunnen gaan. Vader van drie kinderen, ex-man van Demi Moore, maar vooral de acteur (56 nu) die beroemd werd als de heldhaftige New Yorkse agent John McClane in de film reeks 'Die hard'. Als hij weer eens een boef van een flatgebouw kieperde, liet hij dat vergezeld gaan van zijn zelfgenoegzame machokreet 'Yippiekayee, motherfucker'. Nu wil ik Willis' rol in de eerste 'Die hard' (1988) - de drie sequels zijn kwalitatief veel minder - niet bagatelliseren. Het is gewoon een erg goede actiefilm. Volgens het Ameri de, Reinout Oerlemans en Yvon Jaspers zijn ook van de partij. „We gaan bijna een uur praten, zo'n lang gesprek is niet makkelijk. Op tv duurt een gesprek doorgaans enkele minuten. Hooguit een klein kwartier. We moeten een dusdanig ritme kiezen dat het de kijker blijft boeien." Het gesprek met Verlinde dient als voor beeld. „Hij duikt in privélevens van beken de mensen, weet dat hij met RTL Boulevard leed aanricht als beelden worden getoond van een BN'er die in een parkeergarage over spel pleegt. Hoe zou hij het vinden als het over zijn partner zou gaan? Vindt hij het in door Branko Eijssen kaanse blad Entertainment Weekly in zijn genre zelfs de beste ooit. Succesvol boven dien. Willis werd er een veelgevraagd ac teur door. En dan te bedenken dat hij eigen lijk pas vijfde keus was van de producen ten, na Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Burt Reynolds en Richard Gere. Wie 'Die hard' heeft gezien, zal beamen dat Willis' Britse rivaal Alan Rickman mini maal gelijkwaardig is. Ik vind hem zelfs be ter. Hij speelt de Duitse terrorist Hans Gru- ber. Hoewel die naam associaties oproept met de verwijfde luitenant Hubert Gruber uit de hitserie 'Allo allo', is Rickman be paald niet zo zachtaardig. Zelden zo'n vilei ne kerel gezien. Hij is angstaanjagend kil, koel en berekenend. Hij mag dan het type 'bad guy' niet hebben uitgevonden, filmkenners zijn het er oyer eens dat Rickman de rol van slechterik op meesterlijke wijze heeft aangescherpt en uitgediept Hans Gruber staat zelfs in de orde voor die beelden te betalen? Gaat het om mooie kijkcijfers? Of dient dergelijke pu bliciteit een nuttig maatschappelijk doel? Ik wil echt weten waarom hij dat doet." Hij noemt het een eer dat RTL hem wil voor dit programma. „RTL verdient veel geld met het maken van programma's met een sterk commercieel karakter. Dit programma heeft geen sponsors. Het kost gewoon geld." Een kleine redactie is nu bezig het leven van de gasten uit te pluizen. Het program ma wordt op de middag voor uitzending op genomen, maar er zal volgens Nieman am per sprake zijn van montage. Kijkcijfers spe len geen voorname rol. „De directie zegt: 'dat maakt ons niks uit'. Maar als er 300.000 mensen kijken, ben ik dik tevreden." Nieman bekeek de oude afleveringen met Jeroen Pauw van ruim tien jaar geleden. „Mooi programma, wat was Jeroen goed. Ai mabel, charmant, maar vlijmscherp. Hij hoort wat mij betreft thuis in het rijtje met Ischa Meijer, Paul Witteman en Adriaan van Dis. En wat zijn die dilemma's leuk. Ik ben niet de allersoftste interviewer, al zegt mijn vrouw weieens dat ik te aardig ben om te interviewen, maar ik zal nooit tot op het bot doorduwen. Als ik naar vraaggesprek ken op televisie kijk, dan krijg ik vrij snel Hans Gruber (Alan Rickman) is in 'Die hard' angstaanjagend kil, koel en berekenend. top 50 grootste fïlmschurken van The Ame rican Film Institute. Later kroop Rickman vaker in de huid van onsympathieke hoofd rolspeler, zoals in 'Robin Hood: prince of thieves' als sheriff van Nottingham. last van plaatsvervangende schaamte. De di lemma's kunnen helpen er een goed ge sprek van te maken. Ik ben er van overtuigd dat het publiek een goed gesprek zal waarde ren. Het gaat er dus niet om dat we de vol gende ochtend op de voorpagina's van de dagbladen staan. Of pagina 101 van teletekst halen." Voor RTL Z maakte hij de afgelopen jaren een honderdtal inhoudelijke, serieuze inter views met internationale zakenmensen en politici. „Ik heb wellicht niet zo'n kritische toon - door collega's ben ik daar om bekriti seerd - maar in die gesprekken merkte ik wel oprechte interesse in de vraag waarom zij op bepaalde beslissingen namen. „Voor de komende afleveringen kiezen we gasten die bekend zijn bij een breed pu bliek, maar ik hoop stiekem op een volgen de serie. Dan is er wellicht ook ruimte voor de mensen die ik zelf bewonder: topkok lonnie Boer, ontwerper Piet Boon, architect Rem Koolhaas of acteur Pierre Bokma." Q Een kwestie van kiezen. Vanaf zondag 2 okto ber op RTL 4 om 22.30 uur. r(L) Reageren? media@wegener.nl In 'Die hard' wordt opvallend genoeg de eerste kogel pas na achttien minuten afge vuurd, maar dat is dan ook meteen het startsein voor een stevig potje actie. Willis, op een gegeven moment op blote voeten en in wit hemd, ontwijkt kogels en explo sies, de strak in het pak gestoken Rickman geeft vooral orders aan zijn terroristenhulp jes die een kantoorgebouw hebben bezet. Doel: honderden miljoenen dollars stelen. Als McClane bezig is met het uitschakelen van een terrorist, komt hij in contact met Gruber via een portofoon. Die vraagt hem cynisch of hij te maken heeft met 'just another American who thinks he's lohn Wayne' en laat hem weten dat hij zijn vrouw Holly, toevallig aanwezig op een feestje in het gebouw, gegijzeld houdt De onverschrokken McClane dendert door, staat pas in een van de laatste scènes oog in oog met Gruber en laat hem uiteindelijk te pletter laat vallen van de 23e verdieping. foto Nick van Ormondt/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 137