Apfelstrudel in fietsstad Graz SS i7reizen Fietsen in Oostenrijk is niet altijd klimmen en afdalen. In het dal van de Mur, in het zuiden van Stiermarken, kun je ontspannen pedaleren. Bert Sitters genoot van de natuur en van de stad Graz. reizen@wegener.ni 024-3650360 Zaterdag 24 september 2011 Het is niet terecht, maar Graz - na Wenen de tweede stad van Oos tenrijk - is vrij onbe kend in Nederland. Een beetje bekend is de stad dank zij de klokkentoren op de Schlössberg. Waar je ook bent in Graz, je kunt de klokkentoren niet missen. Graz noemt zich dé fietsstad van Oostenrijk, legt onze gids Margot Bachbauer uit. In de oude binnen stad is het autoverkeer beperkt en dat zorgt ervoor dat je ontspannen kunt rondtrappen tussen de barok ke geveltjes en sierlijke kerkelijke gebouwen. Het Franziskaner kloos ter is een oase van rust. De monni ken schrijden geruisloos in hun traditionele pijen door de klooster gangen. In de stad ontdekken we tal van verborgen doorgangen. We duiken door een muizengaatje in een muur en staan ineens voor een aantal trendy terrassen op een in tiem binnenpleintje. Het blijkt niet het enige verrassende eet- en drinkpleintje. Omdat Graz gericht is op het zui den, staan er veel Italiaanse gerech ten op de kaart. Maar er is ook een keurmerk voor restaurants die uit sluitend streekgerechten serveren. De Krebsenkeller, onder de klok kentoren, serveert al sinds 1538 Hausmannskost. De streekproducten zijn volop te koop op de boerenmarkt op de Lendplatz. Kruiden zijn het ge heim van de keuken van Stiermar ken, legt Bachbauer uit. Op de markt vinden we een opmerkelij ke kraam. Karl Grabner verkoopt eigengestookte likeurtjes, alles van fruit uit eigen kweek, verzekert Grabner ons. Graz heeft de grootste, middel eeuwse binnenstad van Mid den-Europa. Hoewel oud, is de binnenstad ook bruisend jong door de vier universiteiten. Tussen alle gotiek, renaissance en barok springt het blauwglimmende Kunsthaus er onmiddellijk uit. Het futuristische bouwwerk uit 2002 komt over als een plotseling neer gedaald buitenaards ruimteschip. De rivier de Mur snijdt met veel geruis de stad doormidden. Kano vaarders trotseren de kolkende stroomversnelling onder de fiets brug. Buiten het centrum beginnen de groene randen langs de Mur. Ge liefde plekken voor recreatie en picknick. Bij Graz is de rivier in middels het hooggebergte uit. Daardoor zijn er volop fietsroutes waarbij je nauwelijks hoeft te klim men. Vooral rond Leibnitz geven de bordjes een scala aan bewegwij- zerde fietsroutes aan, zoals de Weinlandradweg. Leibnitz noemt zich de hoofdstad van de wijn van zuid-Stiermarken. Frau Andrea Felsner van het toeris tenbureau neemt ons mee naar een wijnkelder voor een Weinpro- be. De smaak van de wijn is inder daad uitstekend. Het zonnige kli maat aan de zuidkant van de Al pen zorgt voor de juiste omstan digheden. We fietsen verder en volgen de Mur. Aan eten en drinken is overal gedacht langs de fietsroute. Bij de lokale wijn worden koude gerech ten van plaatselijke producten ge serveerd, zoals een Bauernsalat mit Kaferbohnen. Dit zijn grote energie rijke bonen die, zoals de naam al verraadt, op een forse kever lijken. Maar de terrassen nodigen ook uit voor Kaffee mit warme Apfelstrudel. Vanaf Spielfeld is de Mur grensri vier met Slovenië. Een pont bij Westerfeld zorgt voor een verbin ding naar de overkant. Wij blijven aan de Oostenrijkse kant en fiet sen afwisselend door de bossen en tussen de velden naar Bad Radkers- burg. Even voorbij dit kuurstadje met haar heilzame, warme bubbel tjeswater verlaat de Mur Oosten rijk. rff - r' Grote fotoEen kunstmatig eilandje in de Mur. Kleine foto's van linksaf: De fietsbrug over de rivier. Het oude Graz. Het ei landrestaurant. foto's Bert Sitters - Graz ligt op 1.100 kilometer van Utrecht. Lufthansa vliegt (met een tussenstop) van Schiphol naar Graz. Fietsen (ook E-bikes) zijn te huur in Leibnitz (www.leibnitz.info). De fiets mag mee in de trein. De bewegwijzerde fietsroute langs de Mur begint op 1.765 meter hoogte bij Stickerhütte in de Hohe Tauern en eindigt 359 kilometer verder op 203 meter hoogte bij Bad Radkersberg. De rivier stroomt hier verder als Mura in Slovenië. www.austriatourism.com www.graztourismus.at www.steiermark.com www.murradweg.com M Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 119