Een maandag in Rome 15 reizen KERST VOOR HET HELE GEZINI Wat is leuker dan het onbekende Rome ontdekken? Annemarie Haverkamp zag de pracht van een vuilnisbelt, proefde Italiaanse delicatessen in Testaccio en ging shoppen in het verborgen wijkje Monti. 0 reizen@wegener.nl 151 024-3650360 l:::S Zaterdag 24 september 2011 Aan de voet van de schervenberg liggen nachtclubs en cafés. Testac- cio is een van de meest populaire uitgaanscentra voor de jeugd. We lopen langs restaurant Chec- chino, dat deels in de 'afvalberg' is gebouwd. „Checchino betekent kantine", zegt mijn gids. Ze wijst naar de overkant van de weg. „Het was de kantine van het voormali ge slachthuis, dat je daar ziet lig gen." In het vroegere abattoir is nu on der meer Macro Testaccio, een mu seum voor moderne kunst, geves tigd. De 'kantine' werd een restau rant van naam. Ingewanden die de slachters vroeger uit arrenmoede aten, staan nu voor schrikbarend hoge prijzen op de kaart. Premier Berlusconi is vaste klant. Voor we de wijk verlaten, loodst Susan Wright ons naar de unieke Italiaanse delicatessenzaak Volpet- ti. We stappen binnen in een we reld van ham, salami, kaas en truf fels. Achter de toonbank staan keu rige heren op leeftijd, met een po chet in hun witte overjas. De win kel aan de Via Marmorata is be kend in heel Italië, weet de Austra lische. Alessandro Volpetti, zoon van de eigenaar, beaamt dat. „Klan ten komen van ver naar ons toe vanwege onze service, maar ook omdat ze weten dat wij ze advise ren bij het samenstellen van een bijzonder gerecht." Hij snijdt een plakje salami af Gemaakt van een loslopend, gestreept varken uit Sienna. Verrassend mals en smaak vol. Volpetti is geen goedkope zaak, maar absoluut een bezoek waard. Op het heetst van de dag is het fijn even verkoeling te zoeken. Dat doen we in Giardino degli Aranci, oftewel de sinaasappeltuin. Het is een romantisch parkje vol bankjes en schaduwplekken. Het uitzicht over de stad en de Tiber, die als een verloren schoenveter tussen de monumenten kringelt, is feno menaal. Het lawaai en de hectiek van het drukke leven beneden, dringt niet door op deze heuvel. De cicaden spelen een prachtig concert in de hoge cypressen. Uitgerust na onze pauze op de berg, rijden we wat later met de bus langs Circus Maximus en het Colosseum naar een ander 'verbor gen wijkje'. In Monti smullen we onder grote parasols van een lunch met sappige mozzarella en smaakvolle tomaten. De sfeervolle bar aan het Piazza Madonna dei Monti heet La bottega del caffe. Ook hier zijn de toeristen ver te zoeken. De bar is ook een bed breakfast, jammer dat we dat niet eerder wisten. Het moet prachtig zijn om hier, midden in het histo risch centrum van Rome, aan een pleintje met kasseien en een fon tein, de dag te beginnen. Monti barst van de ateliers en (al ternatieve-) kledingzaken. Wright neemt me mee naar Tina Sonder- gaard, een Deense, die een piep klein winkeltje achter een glazen pui bestiert. Achterin staan twee naaimachines, in het kledingrek hangen slechts enkele, kleurige jur ken. Alle kledingstukken hebben een eigen naam. Een chique Itali aanse klant krijgt een groene gala jurk aangemeten, die Tina en haar medewerkster ter plekke op maat maken. Monti is ook een goed adres voor hoeden, schoenen, tas sen, huisdecoratie en kunst. Na het shoppen, strijken we met volle tassen en vermoeide voeten in de namiddag neer bij Ai Tre Sca- lini (Bij de drie treden). Bij deze knusse bar leunen 's avonds de Ita lianen loom met een drankje in de hand tegen de auto's op straat. Hier kun je ontelbaar veel verschil lende soorten bier en wijn proe ven. Wright, wijzend op de kleine hapjes op de tafels: „Weet je waar om ze die hier serveren? Zodat je niet dronken wordt. In Rome is dronken worden not done. Dron ken mensen vinden ze gênant. Vooral als het vrouwen zijn." We worden dus niet dronken en lopen na een bezoek aan de in drukwekkende basiliek Santa Ma ria Maggiore, aan het begin van de avond naar de Tiber. Middenin de rivier ligt het eiland Isola Tiberina, waar het barst van de neonverlich- te bars en restaurants. Er staat een megascherm, waar films pp wor den geprojecteerd bij wijze van buitenbioscoop. Als we Italianen waren, zouden we nu gaan dine ren. Maar na de late lunch en bar- hapjes hebben we geen trek meer. De Tiber bij avond is een attractie. In de zomer staan overal witte tentjes met terrassen langs het wa ter. Er heerst een festivalachtige sfeer. Club La Maison ter hoogte van de Engelenburcht heeft zelfs een buitenzwembad. Wie zichzelf wil verwennen en nog een dag langer in Rome lo geert, moet zeker vroeg opstaan en naar de Monte Pincio wande len. Kijk vanaf deze heuvel hoe de ochtendzon de historische stad in goud verandert. Misschien dat je dan, net als Susan Wright, Rome nooit meer verlaat. DIVERSE (MEERDAAGSE) ARRANGEMENTEN VANAF €150 P.P. Ind: Kerstontbijt sfeervolle diners met live muitek Elke dag variërend activiteitenprogramma Diverse wellness verwenarrangementen Vrij gebruik van aquacenter fitness club RESERVERINGEN: RESERVATIONS@PALACEHOTEL.Nli TEL 071 365 3016 VOOR MEER INFORMATIE: PALACE H©TEL WWW.PALACEHOTEL.NL i_v HOORDWIJK AAN ZEE Exclusief stadsbelasting reserveringskosten. Diverse kamertypes beschikbaar. Hoe mooi kan een vuil nisbelt zijn? In Rome is er een die prachtig is. Hij heet Monte Testaccio en bestaat uit potscherven van bijna tweedui zend jaar oud. De Romeinen gooi den hier hun kruiken, waarin olijf olie had gezeten, weg. De berg van 50 meter hoog ligt in Testaccio, de gelijknamige wijk op nog geen half uur lopen van het Colosseum. De buurt ligt op de route die de Australische fotografe Susan Wright heeft uitgestippeld en die ze 'maandag in Rome' noemt. Het idee achter de wandeling is dat tijdens een weekendje Rome de zaterdag en zondag meestal worden besteed aan de 'verplichte' nummers: Vaticaan, Engelen burcht, Forum Romanum en Tre- vifontein. Maar wat doen we op maandag? Door de straten van Testaccio mar cheren geen Japanners met came ra's. Dit is een wijk van en voor de Romeinen. Hier kun je, bij het bar retje Zi Elena bijvoorbeeld, voor nog geen 4 euro een cappuccino met water én croissant bestellen. Je kijkt er uit over de markt, waar knalrijpe tomaten en blozende hammen van eigenaar wisselen. „Testaccio is een voormalige arbei derswijk", vertelt Wright. De Australische streek vijfjaar gele den in Rome neer nadat ze tijdens een Europese reis verliefd werd op de stad. Nu werkt ze er als fotogra fe voor buitenlandse bladen. „De laatste jaren wordt Testaccio ook een wijk van schrijvers en kunste naars. En je vindt hier de beste res taurants." De vuilnisbelt zeifis helaas afgeslo ten met een groot ijzeren hek. De ze vreemde archeologische puist is alleen te bezoeken op afspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 117