Chaotisch optreden van Stones kijktip kijken luisteren zaterdag, 21.20 uur Een subjectief overzicht van zestig jaar tv, geschreven door een man die het medium maar eigenaardig vond. Zo omschrijft Mies Bouwman het boek Mies - 60 jaar televisie in het voorwoord. Toch is ze er blij mee. door Rivka Croenier keurig verslag van haar tv-carrière. Van de eerste verschijning op het scherm op 16 oktober 1951 tot de viering van haar 80ste verjaardag, op oudjaarsdag 2009. Het boek is rijk geïllustreerd met krantenknip sels, foto's, fragmenten uit stapels aantekeningenblokjes en brieven die zelfs met slechts haar voor naam op de envelop nog de weg naar haar brievenbus vonden. Ook haar 'warme, gezellige jeugd', maar ook de bak ellende die ze als keurig katholiek meisje over zich heen kreeg toen ze de getrouwde Leen Timp uit een 'vuurrood vrij denkersgezin' leerde kennen, ko men aan bod. Bouwman was nim mer scheutig over haar privéleven. „Maar als je een volledig boek maakt, moet dat er ook in. Zeker omdat het alles te maken heeft met de tv van toen. Dat Pater Kors, toenmalig voorzitter van de KRO, zich met mijn persoonlijke leven bemoeide, daar kun je je nu toch niets meer bij voorstellen? Bij de KRO zijn ze tegenwoordig al lemaal gescheiden en hertrouwd." Bij het lezen van het eindresultaat viel ze bijna van haar stoel van ver bazing, bekent de oermoeder van de Nederlandse tv. „Ik was verbijs terd, er is werkelijk niets overgesla gen. Er staan programma's in die ik al lang was vergeten. Ik moet wel heel hard hebben gewerkt, al heeft het zo nooit gevoeld." Ze was een presentatrice die niets aan het toeval overliet en het beste ■van haar mensen eiste. „Ik was een lastpak. Maar als je een pro gramma voor miljoenen mensen maakt, dan is dat toch een verant woordelijkheid?" Het boek over de loopbaan van Mies Bouwman is rijk geïllustreerd met krantenknipsels, fragmenten uit aantekeningen, brieven én foto's, foto GPD Ze maakte de nodige pieken en da len mee. Van bijkans hysterische verering nadat ze miljoenen bin nenhaalde met de marathonuit zending Open het Dorp, tot van haat druipende brieven als reactie op de beruchte Vara-talkshow Zo is het toevallig ook nog eens een keer. Haar gezin kreeg zelfs politie bescherming. Dat was eng, bekent ze. Toch kon ze er beter mee om gaan dan met de adoratie. „Omdat ik daar wel een antwoord op had. Bij die verering had ik dat niet. Na tuurlijk had ik het goed gedaan, Open het Dorp was de enige uit zending uit mijn carrière waarbij ik niet één fout heb gemaakt. De reacties waren ongelooflijk lief en hartelijk, maar het moet een keer ophouden. Ik was opeens heilig. 'Je kunt nu een hele tijd niet op het scherm verschijnen', zei mijn baas Ger Lugtenburg. Nou, be dankt. Dolle drift voelde ik." Anno 2011 stromen de verzoeken voor mediaoptredens nog steeds binnen. „Bij elk jubileum word ik opgetrommeld, ik zeg bijna altijd nee. Er is nu dit boek en er zullen ter ere van het zestigjarig bestaan van televisie wel oude fragmenten worden getoond. Ik schuif aan in De wereld draait door en misschien in nog een programma. Maar dan hebben we het wel weer gehad." Ze volgt de ontwikkelingen wel. „Ik ben geen verslaafde, maar kijk uiteraard tv. Nieuws en voetbal. De serie In therapie vind ik prach tig, Man bijt hond is ook fijn. Ver der kijk ik alles één keer en dan valt 75 procent weer af. Ik vind de presentatrices tegenwoordig wel erg op elkaar lijken. Alsof er een prototype wordt gebruikt." Ze lacht: „Ach, er zijn natuurlijk veel zangers en die hebben alle maal vrouwen die ook iets willen op tv. Van mij mogen ze hoor, ik vind het best. Ik erger me wel aan de autocue. Dat een nieuwslezer zo'n ding gebruikt begrijp ik, maar waarom moet je 'goedenavond da mes en heren, fijn dat u er bent' voorlezen? Zelf heb ik dat nooit ge daan. Goed, je maakt misschien ra re pauzes of gebruikt een paar keer hetzelfde woord, maar het is wél jouw tekst. En die komt aan." Omzien in verbijstering, de onderti tel van het boek, bedacht ze zelf Toen ze voor het eerst op televisie kwam, telde Nederland vijfhon derd televisietoestellen. Nu zitten er vijfhonderd kanalen op haar ei gen tv. „Als je het zo bekijkt, is het een lange weg. Maar zeker geen vervelende." E Mies 60 jaar televisie - Omzien in verbijstering van Jan Juffermans verschijnt komende donderdag (29 september) bij A.W. Bruna Uitgevers. Prijs: 24,95 euro. Reageren? redactie.media@wegener.nl Een boek, daar was ik niet mee bezig. Terugkijken is niks voor mij, mórgen vind ik leuker. Tot dat ik bedacht dat ik de enige overgeblevene ben op het scherm die het allemaal heeft meegemaakt. Wonderlijk. Jan, zei ik, jij kent me het beste van ieder een, ga jij maar schrijven." Ian juffermans, de auteur van Mies - 60 jaar televisie, Omzien in verbijs tering en een zeer goede vriend van Mies Bouwman en haar man Leen Timp, maakt hefverschijnen van het boek niet mee. Afgelopen juni overleed hij aan kanker. „Toen hij aan het boek begon, was hij al ziek, maar we wisten niet hoe erg. Hij is als een waanzinnige gaan schrijven, ik mocht me nergens mee bemoeien. Drie weken vöor zijn dood was het af Het ging heel slecht met hem, dus je begrijpt dat het boek me op dat moment even niets meer kon schelen." Juffermans kreeg de verzameling foto's, brieven en aantekeningen die Mies in haar carrière bij elkaar sprokkelde mee naar huis. „Ik gaf hem mijn complete archief Nou ja, archief. Een verzameling dozen waar we af en toe wat in gooiden. Als ze vol waren, gingen ze naar zolder. Ik vertrouwde jan er mee. Dat blijkt terecht, hij heeft zijn huiswerk voortreffelijk gedaan." Mies - 60 jaar televisie is een nauw-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103