r maken dan het is' sport 133 Ibrahim Afellay loopt zware knieblessure op Jeffrey Telussa valt af voor WK turnen Doelman Petr Cech met de schrik vrij Vinokoerov fietst nog een jaartje door FC Sion daagt Platini voor de rechter Foto's relschoppers Feyenoord op website vrijdag 23 september 2011 'Ik geloof niet dat ik tot de favorieten, zelfs niet eens de outsiders behoor.' Lars Boom over zijn WK-kansen door Ad Pertijs RUDERSDAL - In de boxen achter de Hans Christian Andersens Boule vard van Kopenhagen kijken de kenners voor een tv-scherm naar de afloop van de tijdrit. Fabian Cancellara verliest steeds meer ter rein. Leo van Vliet (55) reageert met een dolletje in de richting van Dirk Demol, volgend jaar bij Ra- dioShack de ploegleider van de Zwitser. „Ik zie dat het tijd is ge worden dat jij hem weer scherp krijgt. Vrienden onder elkaar kun nen dat niet." Demol lacht. Zo immers kent de hele wielerwereld Leo van Vliet, oud-prof, organisator van de Am- stel Gold Race, bondscoach, West lander en ondernemer. Altijd op zoek naar de lach. „Misschien zien sommigen me als een vreemde vo gel, maar ik doe mijn werk wel se rieus. Ik ben zoals ik ben. Dit is mijn manier van werken. Als ik vrolijk ben, ben ik op mijn best. Wat ik ook zeg, ik heb ook nog nooit ruzie met iemand gekregen door een bepaalde opmerking." Ook niet met Dirk Demol. „Nee, want Dirk weet dat ik hem niet al leen dol, maar dat het ook klopt wat ik zeg. In 1984 heb ik met de eerste ploeg van Jan Raas hetzelf de meegemaakt. In een vrienden- ploeg durft niemand elkaar de waarheid te zeggen. Je hebt een echte baas nodig die je scherp houdt." Leo van Vliet was een verdienstelij ke tot goede prof in de tijden van Post, Raas en Knetemann. Thuis in Naaldwijk, in het transport- en containerbedrijf van zijn vader, had hij leren werken. Toen de zaak in 1993 verkocht werd, was Van Vliet op slag miljonair. Het veranderde zijn kijk op het leven niet. „Ik ben geen man die dag in dag uit niets kan doen. Ik ben een man die steeds wat anders wil aan pakken. Ik kan heel snel switchen. Als renner heeft me dat ook wel parten gespeeld, omdat ik moeite had om geconcentreerd te blijven in een koers." Rijkdom'staat voor hem niet gelijk aan niet meer hoe ven werken. „Er is niets erger dan niet meer kunnen werken. Ik vind het leuk om te presteren. Ik kan knokken voor een paar knaken." Hij denkt te weten waar dat van daan komt. „Thuis waren we heel arm. Die ellende wil ik niet meer meemaken." Hij draagt het nu weer over op zijn eigen kinderen. Iets presteren in het leven is be langrijker dan de buitenkant. „Ik kick niet op dat blingblinggedoe. De auto die ik rijd, heb ik al vijf jaar. Op Curasao (waar hij een huis heeft) zie ik mensen bezig zijn met hun jachten. De een nog groter dan de andere. Dan denk ik: laat mij maar lekker op mijn sho vel bezig zijn met het aanleggen van de tuin. Daar word ik blij van." Op het Caribische eiland bouwde hij langs de kust een rijtjes villa's. „Ze vonden het geloof ik maar raar dat ik zelf bezig was om iets van die tuinen te maken. Zonder tekening of zoiets. Maar ondertus sen worden mijn huizen wel het best verhuurd van allemaal. Dat wil ik maar zeggen. Soms weet ik ook niet waarom ik dingen op een bepaalde manier doe. Ik weet ech ter ook dat het op een of andere manier toch goed uitpakt. Dan doe ik het dus goed." Als bondscoach is het net zo. Van Vliet werkt vooral op het gevoel. „Je moet het niet ingewikkelder maken dan het is. Ik ben echt se rieus bezig met het maken van mijn selectie, maar als Stef Cle ment en Lieuwe Westra hun tijdrit gaan rijden, is het toch lo gisch dat ze op die dag het liefst werken met de mensen die ze het hele jaar al om zich heen hebben. De mensen van hun eigen ploeg dus. Moet ik dan zeggen: dit is mijn feestje, ik doe het zelf Nee toch?" Zondag in de wegwedstrijd werkt hij volgens hetzelfde principe. „Vo rig jaar heb ik tijdens de hele wed strijd geen renner meer gesproken. Echt veel invloed op de koers heb ik niet. Is niet erg. Wat heb je een aan een renner die je 26 keer moet vertellen wat hij moet doen? Je hebt mannen nodig die de koers aanvoelen en zelf weten wat er moet gebeuren." Het enige wat hij als bondscoach zegt te kunnen doen, is de goede mensen selecte ren en die binnen een week tot een team zien te smeden. 'Sfeer maken' heet dat in het jargon van de Westlander. „Mijn eerste WK was dat van Mendrisio in 2009. De profs kwamen donderdagavond laat aan. Wat kan ik dan nog, dacht ik toen. Vorig jaar had ik ze een hele week bij me en hebben we in de koers toch iets weggezet. Je moet die gasten zien te motive ren. Daar gaat het vooral om." Voetbalbondscoach Bert van Mar wijk eist zijn geselecteerde spelers op. Van Vliet kon alleen vriendelij ke verzoeken of de heren maandag al naar Kopenhagen wilden afrei zen. De meesten deden dat ook, ondanks de scepsis daarover in het wereldje van de profploegen. Tege lijk wil hij geen softe coach zijn. „De wielersport is zo hard dat je daarin geen zoete broodjes moet bakken." Zijn gedachten gaan te rug naar de mensen die hem vorm den: „Mijn oudste broer en Peter Post. Daarmee te moeten werken, was heel moeilijk. Het waren har de bazen, maar later neem je wel zoveel van ze over. Ik sprak er giste ren nog over met Allan Peiper (ploegleider van Mark Cavendish). Hij zei: ik denk nog vaak hoe Post het gedaan zou hebben." LONDEN Doelman Petr Cech van Chelsea is met de schik vrijgekomen na een botsing met Orlando Sa van Ful- ham. De Tsjech moest woensdaga vond met een hoofdblessure naar het ziekenhuis, maar gisteren bleek dat de sluitpost komende weekeinde waarschijnlijk gewoon kan spelen. Cech speelt altijd met een beschermend hoofddeksel sinds hij vijf jaar geleden een breukje in zijn schedel opliep. ASTANA Aleksandre Vinokoerov verlengt alsnog zijn wielerloopbaan met een jaar. De Kazachse renner maakt zijn rentree in het peloton op 15 oktober in de Ronde van Lombardije. Hij stortte in de Ron de van Frankrijk in een afgrond en brak onder meer zijn dijbeen. De 38-jarige renner kondigde vrijwel meteen zijn afscheid aan, maar liet vorige maand al doorschemeren dat hij terugwilde op de racefiets. GENEVE Als het aan het bestuur van FC Sion ligt, verschijnt Uefa-voorzitter Michel Platini half oktober voor een rechtbank in Zwitserland. De Franse preses zou dan moeten uit leggen waarom de Zwitserse club dit seizoen niet alsnog mocht deel nemen aan de Europa League (EL). Sion werd gediskwalificeerd we gens het opstellen van voetballers die niet speelgerechtigd waren. Cel tic heeft de plaats ingenomen. ROTTERDAM De politie heeft foto's van vijf men sen gepubliceerd die worden ver dacht van betrokkenheid bij de rel len bij het Stadion Feijenoord vori ge week. De foto's zijn te zien op de websites www.politie-rotter- dam-rijnmond.nl en www.Rijn- mondVeilig.nl. Dat liet de politie gisteren weten. De vijf verdachten staan op beeldmateriaal dat is ge maakt tijdens de ongeregeldheden bij het Maasgebouw van de Kuip. BARCELONA - Ibrahim Afellay kan geruime tijd niet voor Barcelona en voor Oranje uitkomen. De voor malige middenvelder van PSV heeft gisteren tijdens de training een zware knieblessure opgelopen. Volgens de website van Barcelona gaat het om een gescheurde kruis band in zijn linkerknie. Afellay on dergaat vandaag in Spanje een ope ratie. Hij is mogelijk een halfjaar uitgeschakeld. Afellay had bij Barcelona vorige week als invaller zijn rentree ge maakt in de thuiswedstrijd tegen AC Milan voor de Champions Lea gue (2-2). Hij stond ruim een maand aan de kant door een ham stringblessure, die hij eind juli op liep in een oefenwedstrijd tegen Manchester United. Afellay mocht afgelopen zaterdag in de thuiswed strijd tegen Osasuna (8-0) na een uur invallen. In het duel woensdag met Valencia (2-2) bleef hij op de bank. Bondscoach Bert van Marwijk nam Afellay woensdag weer op in zijn voorselectie van het Neder lands elftal voor de EK-kwalificatie- duels met Moldavië en Zweden. De onfortuinlijke international miste de voorgaande twee wed strijden van Oranje door zijn ham stringblessure. Trainer lan Poortvliet is met Tel star op een blamerende wijze uit geschakeld in de beker. Na straf schoppen was topklasser Achil- les'29 de gelukkigste. Na 120 minu ten was de stand ï-t. In de straf- schoppenserie ging het van kwaad tot erger. Maar liefst zeven van de tien strafschoppen werden gemist. Telstar miste er vier, Achilles'29 'slechts' drie. BEEKBERGEN - Jeffrey Telussa uit Middelburg is afgevallen voor de Nederlandse selectie die volgende maand deelneemt aan het WK tur nen in Japan. De Zeeuwse gym nast viel samen met Glenn Smink af uit de aanvankelijke groep van tien turners. De Zeeuwen Antho ny van Assche (Sas van Gent) en Carlo van Minde (Goes) behoren tot de acht overgebleven turners. Jeffrey Telussa sprak vorige week nog de hoop uit dat hij boven Yuri van Gelder zou worden verkozen. Beide turners hebben exact hetzelf de takenpakket in het team. „Yuri is natuurlijk op ringen beter", zei de Middelburger, „maar ik kan dat compenseren op sprong en vloer." Daar dacht de technische leiding anders over. Hoofdcoach Sadao Hamada heeft besloten met acht in plaats van ze ven turners naar Japan te gaan. Hij zal pas rond 1 oktober de laatste af valler bekendmaken omdat een aantal turners nog kampt met fy sieke problemen. Met name Epke Zonderland, Bart Deurloo en Michel Bletterman suk kelden de afgelopen weken of maanden met blessures, maar vol gens topsportmanager Ad Roskam is het drietal op de goede weg. „Toch willen we niet het risico ne men dat we straks iemand moeten invliegen." De groep bestaat ver der uit Jeffrey Wammes, Arjen Butter en Yuri van Gelder. De WK-ploeg bestaat uiteindelijk uit zes turners en één reserve die tot kort voor het toernooi stand-by is. De WK zijn van 7 tot en met 16 oktober. Zaterdag oefe nen de mannen tegen België in Al phen aan den Rijn. Theo Janssen gebruikt handen en voeten om Zakaria Labyad van PSV in bedwang te houden, foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89