DLG biedt oplossing voor zoute kwel Schip plankje voor ffif automondo 221 zeeland Lezing Rouwzorg 0114 door Manu Keirse Geitenwol I PERKPOLDER Akkerbouwers gerustgesteld Succesvolle Breskens-quiz op herhaling almanak www.automondo.nl vrijdag 23 september 2011 door Sheila van Ooorsselaer KLOOSTERZANDE - Een brede kwel- sloot, kwelbuizen en jaarlijkse mo nitoring van de situatie moeten het hoofd bieden aan de grootste angst van akkerbouwers wiens gronden na de voltooiing van Plan Perkpolder pal achter de waterke ring liggen; zoute kwel en daar mee verzilting van landbouw grond. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft de oplossingen geopperd aan de gebruikers van de poldergron- den. Net zoals nu het geval is ach ter de huidige Zeedijk, komt ach ter de nieuw aan te leggen waterke ring ook een kwelsloot. Deze wordt aan de bovenkant tien me ter breed. „We verwachten dat daar het merendeel van het kwel water in opgevangen kan wor den", zegt Rinus Meeuwse van de DLG. Ook zijn de maatregelen erop ge richt de zoetwaterbei onder de per celen te behouden. Akkerbouwers mogen die bel aanwenden voor de beregening van hun grond als die bel tenminste vijftien meter 'dik' is. De zoetwaterbei ter plaatse meet twintig meter, maar deze dik te kan sterk gereduceerd worden als teveel zoute kwel onder de nieuwe Zeedijk doorkomt. Zoet water drijft op zout water en zo kan het zoete water omhoogge- stuwd worden tot er een te dunne laag overblijft. Meeuwse: „Om de bel te bescher men, gaan we daarom kwelbuizen aanleggen. Met Waterschap Schel- destromen is afgesproken dat ze die kwelbuizen gaan beheren. Om ons ervan te verzekeren dat we op de goede weg zitten, hebben we met de gebruikers van de land bouwgronden afgesproken dat we de situatie ter plekke jaarlijks mo nitoren en met hen bespreken. On ze oplossingen zijn door de gebrui kers goed ontvangen." De DLG was gisteravond, evenals Rijkswaterstaat, in Kloosterzande aanwezig tijdens een inloopavond over de aanpassingen aan de water keringen ten behoeve van natuur- en recreatieproject Plan Perkpol der. Omdat er een bres van vier honderd meter in de bestaande Zeedijk wordt geslagen om een nieuw nat natuurgebied te creë ren, moeten er nieuwe dijken wor den aangelegd. Tegen deze plan nen kunnen nog tot 20 oktober zienswijzen worden ingediend. In 2013 begint de uitvoering. KLOOSTERZANDE - Op de lezing van Rouwzorg 0114 op dinsdag 27 september spreekt professor klini sche psychologie Manu Keirse. Hij is een bekend schrijver en gewaar deerd spreker over rouw en pallia- tieve zorg in België en Nederland. Het thema is 'Rouwen in de tijd', over verdriet dat als een schaduw met de achterblijvers meegaat in Het scheepswrak uit de dertiende eeuw is zorgvuldig uitgegraven en is nu goed te zien. Plankje voor plankje wordt de tijd na het verlies van een dier bare. De lezing vindt plaats in WZC Antonius aan het Pastoor Versterplein in Kloosterzande en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis, maar wel van tevoren aan melden bij Maggie Sandkuijl, 0114-315149, msandkuijl@zeeland- net.nl of Fien Martinet, 0114- 364050, l.martinet @zeelandnet.nl. door Eugène Verstraeten Plankje voor plankje probe ren gespecialiseerde ar cheologen deze week de oude scheepsresten die zijn opgegraven bij de Nieuwe Bierkaai in Hulst veilig te stellen. Het scheepswrak uit de dertiende en veertiende eeuw is nu zorgvul dig blootgelegd en wordt schoon gemaakt. De archeologen tekenen nauwge zet alles op voordat planken wor den verwijderd. Het scheepshout wordt voortdurend nat gehouden, anders wordt het aangetast en ver gaat het sneller. Dat is ook de re den dat alle planken die worden geborgen meteen in een bak met water worden bewaard. Later wor den ze naar een depot afgevoerd voor nader onderzoek door een scheepsarcheoloog. Er wordt beke ken of het hout weer in elkaar ge puzzeld kan worden tot een heus schip. De berging vindt plaats in nauw overleg met de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Het schip uit de dertiende eeuw is het oudste schip dat ooit in Zee land is gevonden. De boten zijn ge bruikt als fundering voor huizen die langs de vroegere haven wer den gebouwd. De oude haven die vroeger in de Hulster binnenstad lag, is van oorsprong een natuurlij ke kreek. In de dertiende eeuw is in de buitenbocht van die kreek een wal aangelegd. In de zestiende eeuw is de haven voorzien van een zware bakstenen muur, be kleed met natuursteen. De toe gang tot de stad werd toen afgeslo ten door de Bollewerckpoort. De ouden haven is in 1596 gedempt en wordt nu weer gedeeltelijk uit gegraven. BRESKENS - De Breskens-quiz was vorig jaar met het 500-jarig be staan van Breskens zo succesvol dat die op herhaling gaat, vrijdaga vond 7 oktober in De Hooge Pla ten. Om niet-Bressiaanders te trek ken, zal maximaal twintig procent van de vragen over Breskens gaan. Aanmelden tot vandaag, leentfaart @zeelandnet.nl of 0117-381895. Ze staat te boek als een milieubewus te vrouw. Afval wordt in het huis houden van de Scharendijkse dan ook keurig gescheiden. Iédere week gaat ze op pad met de fietstassen vol glas, plastic en papier en doet ze 'een rondje containers'. Dit milieubewuste gedrag gaat niet onopgemerkt voorbij aan haar huis genoten. Haar man noemt haar gek scherend weieens een geitenwollen sok-type. Die opmerking werd on langs opgevangen door haar zoon, alleen is het nog wel de vraag of hij helemaal heeft begrepen wat hier mee bedoeld wordt. Toen hij laatst gezellig bij haar op de bank zat, kroop hij nog eens even tegen haar aan en zei: „Jij bent echt een gebrei de sok." Tip? redactie@pzc.nl VIDEO Zie hoe hagelschadeexperts in Ter- neuzen deuken uitdeuken op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STELLING Reageer op de stelling: 'Porgy Bess is meer subsidie dubbel en dwars waard' op www.pzc.nl TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto m een album op www.pzc.nl/foto ALLEEN IN SEPTEMBER: €8.945,- PANDA ACTIVE ITALIA iUIOMONDO ACTIEPRIJS 7.490," EN RIJ BELASTINGVRIJ! Gemiddeld brandstofverbruik: 4,81/100 km (1 op 20,8). G02:110 g/km. Fiat. De laagste gemiddelde C02-uitstoot van Europa.* Prijs incl BTW, excl, atleverlngskosten en verwijderingsbijdrage. Aclie loopt lot en met 30 september 2011 (uitersle registratie- datum 31 december 2011) Niet In combinabe met financieringsacties De atgebeelde auto kan afwijken van de daadwerkelijke uitvoering. Vraag naar de voorwaarden Voordeel is gebaseerd op Active Italia 150 pakketBron JATO Dynamics. Gebaseerd op de volumegerelateerde gemiddelde C02-uilstoot (g/km) van de best verkochte Europese automerken in 2010. r www.automondo.nl foz.fo!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78