Vettel krijgt snel zijn tweede bolide 361 sp© Met een beetje geluk kan Sebastian Vettel dit weekeinde in Singapore al zijn titelfeestje in de Formule 1 vieren. Alonso gooit de handdoek De vraag is niet óf Sebastian Vettel wereldkampioen wordt, maar wannéér. foto Stephen Morrison/EPA door Johan Stobbe SINGAPORE - Een kwestie van tijd, meer is het niet. Of dit weekeinde, of tijdens de volgende race in Ja pan en misschien moet hij zelfs nog wachten tot de Grote Prijs van Korea. Maar Sebastian Vettel wordt dit seizoen wereldkampi oen in de Formule 1. De dominan tie van de Duitser doet terugden ken aan het begin van deze eeuw, toen Vettels landgenoot Michael Schumacher de Formule 1 in zijn Ferrari een ijzeren greep had. Dus Sebastian Vettel wordt in zijn Red Buil dit weekeinde op 24-jari- ge leeftijd de jongste tweevoudig wereldkampioen ooit? Het kan, maar dat heeft hij (nog) niet in ei gen hand. Er zijn verschillende sce nario's die de Duitser zijn tweede kroon nezorgen. Hij heeft zes races voor het einde 112 punten meer djn nummer twee Fernando Alon so en hoeft er nog maar 23 meer dan te Spanjaard te veroveren om hem definitief voor te blijven. Als Vettel in Singapore wint, Fernan da Alonso buiten de top vier rijdt en Mark Webber en lenson But ton het podium missen, is Vettel kampioen. Het feestje barst ook los als Vettel tweede wordt, Alonso buiten de top acht rijdt en Webber en But ton zevende of lager eindigen. Le wis Hamilton mag in dat geval de race niet winnen. Bij een derde plaats van Vettel, moet Alonso ne gende of lager eindigen, Webber en Button buiten de top zeven zit ten en Hamilton mag in dat geval geen podiumplaats opeisen. Bij die laatste twee scenario's is wel een flinke portie geluk nodig. Vettel kan dus vijf races voor het einde al wereldkampioen zijn. Dat* doet verdacht veel denken aan de dominantie van Michael Schuma cher. Sinds de alleenheerschappij van Schumacher aan het begin van deze eeuw is niemand er meer in geslaagd zo snel in het sei zoen wereldkampioen te worden. Zeven keer pakte Schumacher de titel en de komende jaren zou Vet tel die prestatie wel eens kunnen benaderen. Maar hij heeft nog een lange weg te gaan. De titel van dit seizoen wordt pas zijn tweede en bovendien komen de overwinnin gen hem minder gemakkelijk aan waaien dan Schumacher in zijn topperiode. In 2004 won Schumacher twaalf van de eerste dertien races en was er nauwelijks spanning. De num mer twee finishte meestal op een halve minuut of meer. Vettel moet er meer voor werken. In Spanje fi nishte Hamilton binnen een secon de, in Monaco was Alonso slechts een tel trager. Geen saai seizoen dus? Nee, eigen lijk niet. Vettel wint dan wel veel, acht GP's inmiddels, maar er ge beurt van alles op de baan. Dat heeft ook alles te maken met de re gelgeving. In Schumachers tijd perk was bijtanken nog toege staan. Daar paste Ferrari de tactiek altijd op aan. Na de eerste stop lag Schumacher steevast op kop en zag niemand hem meer terug. En als er al eens een ander leidde, was het de twee de Ferrari, die vervolgens opdracht kreeg om uit de weg te gaan. De ra ces waren voorspelbaar. Vettel moet nog wel eens inhaalacties maken om de zege te claimen. Bovendien is het achter Vettel ook spectaculair. Door DRS, de vleugel verstellen op de lange rechte stuk ken voor meer snelheid, en KERS, een extra snelheidsboost, zijn er overal inhaalacties op de circuits. Ook de banden van Pirelli dragen bij aan spektakel. De GP van Duits land was geweldig, die van China enerverend en de Canadese GP was zelfs een van de spectaculair ste races in jaren. Met crashes, re gen en uitvallers. Kan dat misschien het kampioen schap nog spannend maken? Ook Vettel is een mens en zijn wagen kan toch technische problemen krijgen? Geen kans. Vettel en zijn Red Buil zijn een uiterst betrouw bare combinatie. Zelden is de Duit ser op een slippertje te betrappen. En de auto heeft weliswaar proble men gekend met KERS, de be trouwbaarheid is verder enorm. Vettel finishte in alle races. Hij won er acht, werd vier keer twee de en eindigde alleen in Duitsland (vierde) naast het podium. Nee, Vettel wordt wereldkampioen, de concurrentie heeft de titelhoop al lang opgegeven en strijdt alleen voor plaats twee. Dit weekeinde of later, maar het gebeurt. Dan krijgt Vettel van zijn werkgever als belo ning voor zijn tweede wereldtitel wederom een Formule r-bolide voor in zijn eigen garage. Stand en kalender Stand na 13 races: 1Sebastian Vettel (Dui) 284 2. Fernando Alonso (Spa) 172 3. Jenson Button (GBr) 167 4. Mark Webber (Aus) 167 5. Lewis Hamilton (GBr) 158 6. Felipe Massa (Bra) 82 7. Nico Rosberg (Dui) 56 8. Michael Schumacher (Dui) 52 9. Vitaly Petrov (Rus) 34 10. Nick Heidfeld (Dui) 34 Resterend programma: 25 september: Singapore 9 oktober: Japan 16 oktober: Zuid-Korea 30 oktober: India 13 november: Abu Dhabi 27 november: Brazilië ■■rijdag 23 september 2011 FORMULE 1 Hoewel Fernando Alonso in theorie nog niet is uitge schakeld, is zijn antwoord op de vraag of hij de wereld titel heeft: opgegeven duidelijk: Ja". „Vettel rijdt fan tastisch. Hij heeft dit jaar nauwelijks fouten ge maakt." aldus de wereldkampioen van 2005 en 2006.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 76