verovert de wereld zeeland 127 Kennismakingscursus 'Goed gebekt Gespreksgroep in Zeeuws dialect' in Zierikzee voor lotgenoten brieven vrijdag 23 september 2011 Dagelijks worden ongeveer zeventig gehoornde koeien gemolken. sen een goed product kunnen kie zen. Dat betekent dat onze kazen niet alleen bij natuurvoedingswin kels te koop moeten zijn. Dat we met Treur een overeenkomst heb ben gesloten is een grote stap voor waarts om uit de niche te treden." Moerman heeft geen missie, in die zin dat hij 'iedereen aan de biolo- gisch-dynamische kaas wil hel pen'. „Ik kan alleen maar zeggen dat ik onze kaas het lekkerst vind. ik wil graag uitleggen dat de koeien een goed leven hebben en dat we kaas bereiden op een na tuurzuivere manier." Hij zal nooit de 'gangbare boeren afVallen'. „Ik ken geen boer die niet van zijn koeien houdt." Laatst hield Loverendale een open dag en er kwamen ook boeren uit de buurt. „Ze begrijpen vaak niet dat onze koeien hoorns hebben. Als wij dat doen, zeggen ze, dan heb ben we rooie melk. Ik vind het in teressant om dan met hen in ge sprek te gaan en over onze metho de te vertellen." Het complex Loverendale is volle dig ingericht voor een biolo- gisch-dynamische bedrijfsvoering. In de winter leven de koeien in een grote potstal, waar elke dag twee keer vers stro op de koeien- poep wordt uitgestrooid. „Op die laag leven de koeien. Elke dag ko men Ze een stukje hoger in de .put en aan het einde van de winter is de put vol met mest en stro en kunnen ze zo de stal uitstappen. Dan gaan ze naar buiten." De mest wordt gebruikt om het bodemleven van de akkers op Loverendale te voeden. De knolsel- derie, pastinaak, bieten, pompoe nen en aardappelen gedijen er goed op. De koeien in de wei eten zelfgeteelde klaver en gras. „Daar krijgt de melk een zachte smaak van en de kaas ook." Rauwmelkse kaas Rauwmelkse kaas wordt gemaakt van gethermiseerde melk, zuur sel, vegetarisch stremsel en zout. (géén salpeter, lysozyn of cal- ciumchloride toegevoegd). Bij thermiseren wordt de melk 20 sec. verwarmd tot 63 graden. Bij pasteuriseren wordt een hogere temperatuur bereikt en gaan de rauwmelkse kwaliteiten verloren. Stremsel zet melkeiwitten om in ei witketens en wordt een 'pudding'. De wrongel wordt gescheiden van de wei. Wrongel tot massa ge perst, die versneden wordt. De kazen staan anderhalf uur on der de pers en krijgen hun vorm. Ze gaan 2 dagen het pekelbad in. Te koop in natuurvoedingswinkels en Loverendale-boerderijwinkel. Open: di. vrij. zat. 9.00-13.00 uur. ZIERIKZEE - De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) begint op 5 oktober voor het tweede jaar een kennismakingscursus over het Zeeuwse dialect. Deze keer vinden de lessen plaats in Zierikzee, drie avonden in oktober en vier avon den in november van 19.00 tot 21.00 uur. Tijdens de lessen wordt uitgelegd hoe het komt dat er dia lectverschillen zijn tussen het Land van Hulst en Noord-Beve land en waarom er zoveel gelijke nissen zijn tussen Walcheren en het Land van Axel. Aandacht wordt ook besteed aan het feit dat er in Frans-Vlaanderen ook Zeeuw se woorden te horen zijn. Vorig jaar volgden twintig cursis ten de lessen in Middelburg. Voor de cursus in Zierikzee zijn nog en kele plaatsen vrij. Inschrijven kan op www.volksuni- versiteitzeeland.nl/algemeen/ zeeuwse-dialecten. In het voorjaar 2012 is de cursus in Terneuzen. foto Marcelle Davidse GOES - Op 20 oktober begint in Goes in lotgenotengroep voor vol wassenen die iemand hebben ver loren door zelfmoord. In de groep kunnen zij ervaringen met elkaar bespreken. Er zijn zes tot acht bij eenkomsten. De kennismakingsge sprekken beginnen ook in okto ber. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Indigo Preventie via 0118-625113 of preventie @indigozeeland.nl Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Regiotaxi Als ik me niet vergis, werd de Re giotaxi (17 september) opgezet om lichamelijk en/of geestelijk gehan dicapten de mogelijkheid te bie den zelfstandig boodschappen te doen of op bezoek te gaan. Door een aantal foute beslissingen is het nu een rommeltje geworden. Mijn advies: stoppen en opnieuw opstar ten en alleen pasjes uitgeven na een medische keuring. En daarbij niet beoordelen op inkomen, maar op handicap en de mogelijkheid om terug te vallen op partner/ fa milie (zo was de opzet immers). Hoe moeten alleenstaande oude ren hun boodschappen in huis krij gen nu er in de dorpen geen win kels meer zijn, maar 7 tot 10 kilo meter lopen verder? 1,30 euro per kilometer heen terug, kost tussen de 18,20 en 26 euro. Dat is bijna de helft wat alleen staanden aan eten te besteden heb ben. L. E. Beekman Mr. P. Moggestraat3-16, Dreischor Rietshelmen Woensdag 21 september las ik een artikel over een fietshelmproject bij basisscholieren. Er werden gra tis fietshelmen uigereikt.Wat mij betreft een project ontstaan uit pas siviteit en angst. 'Je moet het ver plichten', zegt een verkoopmede werker van Piet Voskamp. Stop met die onzin. Hou er mee op en laat onze kinderen weer vaar digheden leren. Onze jeugd sport en beweegt veel te weinig. Uit on derzoek blijkt dat de kinderen in 1980 sneller, krachtiger en leniger waren dan nu. Straks moet een kind nog een loop helm op, want je kan maar over een stoepje vallen of je struikelt over een losse tegel of over je eigen voeten en wat dan? Stop dus met die fietshelm-onzin en stimuleer kinderen weer om te bewegen te klimmen te klauteren en te vallen. Niek Knol Verl. Dishoekseweg 2, Koudekerke Troonrede Ook op het woord 'cultuur' werd bezuinigd in de Troonrede, want het komt er niet in voor. Educatie is ook cultuur. Wie de website van de Zeeuwse Volksuniversiteit daar op checkt, doet een bijzondere ont dekking. Terwijl een derde van de totale Zeeuwse bevolking in Zeeuws-Vlaanderen woont, telt Walcheren en de Bevelanden 115 verschillende ZVU-cursussen en Zeeuws-Vlaanderen slechts zeven. Misschien moet de naam veran derd worden in Walcherse Volks universiteit, want toen ik begin dit jaar het idee opperde aan de ZVU om in overleg met de provincie te onderzoeken, of een gratis tunnel doorgang in combinatie met een cursus kon worden aangeboden, omdat mijn cursus 50 procent duurder was door hoge tolkosten, kreeg ik een brutaal mailtje terug. 'Zeeuws-Vlamingen hebben vol doende goedkoop cursusaanbod in België', stond er. Misschien mogen we dan nu in ruil wat meer steun voor Porgy en Bess, ondanks jazzclubs in de rest van de wereld? Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Keuzevrijheid (3) Op Valentijnsdag werd ik verrast met een hartinfarct. Zowel mijn huisarts, de ziekenbroeder/ chauf feur en de verpleegster van de am bulance stelden zonder discussie: direct naar Terneuzen! En wat trof ik daaraan: een gewel dig centrum, een warme ontvangst door een deskundig team van hard werkende cardiologen en verpleeg sters, zelfs één alleen voor de pa tient. Goede uitleg zowel monde ling als door middel van een groot scherm. Daarna een aantal dagen gevolgd door een hartverwarmende, serieu ze en plezierige verpleging. Laten wij als Zeeuwen trots zijn op dit centrum en het verder steunen om zijn bestaansrecht te rechtvaardi gen. Zij verdienen het daar in Terneu zen! Dan Kersten 1 e Deltaweg 3, Kats Algemene Beschouwingen Welke Henk en Ingrid kunnen nu, na de beschamende Algemene Be schouwingen (22 september) nog met volle overtuiging achter hun keuze staan om zo'n ongemanier de, haatzaaiende vlegel in het plu che van ons parlement te helpen? Wie koestert er nog de droom waarin een blonde held de regen- tenkliek in Den Haag aanpakt en de maatschappij transparanter en veiliger maakt? Wie is er nu nog niet wakker geschrokken uit die nachtmerrie, waarin Achmed en Fatima voor stemvee worden uitge maakt en de laatste gentlemen in onze volksvertegenwoordiging te kakken worden gezet? Moet het nog gekker worden voor wij tot het besef komen dat dit mooie land door een stelletje hoog betaalde ongemanierde parlemen tariërs en brievenbuspissers naar de knoppen wordt geholpen? Elke euro die we aan deze club spende ren resulteert in een verlies aan goodwill dat de Griekse schuld ver te boven gaat. Dat zullen Henk en Ingrid in elk geval wel gaan mer ken. Pieter Ham Wagenaarstraat 18, Veere New York Moet toch uit te leggen zijn dat zes Zeeuwen naar New York gaan (17 september) voor het eren van een paar local hero's uit New York. Een beetje vreemd is dat de heer Van Beveren er ook weer bij zit. In twaalf maanden ging hij al twee keer naar China en nu weer naar Amerika. Nog eventjes wachten en dan komen de orders binnen en gaan we de welvaart tegemoet. Misschien dat de heer Van Beve ren, als hij zijn schriftelijke uitleg voorlegt over zijn bezoek aan Chi na ook wat kwijt wil over zijn erva ringen in New York. Behalve het provinciaal bestuur zijn ook de in woners benieuwd naar wat hij er allemaal heeft opgestoken. Want de omzetting naar resultaten wacht nog op zich. We gaan bezui nigen. Alleen de politiek weet het nog niet. Abko Paauwe 's-H-Hendrikskinderenstraat 63, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51