41 binnenland 'Dierbare dingen 'Beatrix laat zich monteurser ïlll Halfjaar cel geëist voor schreeuwen op de Dam Jaar cel na doodrijden van cabaretière Fransen gooien kilo's drugs uit autoraam Neergeschoten verwarde man dood Ouder moet strenger zijn over alcohol BOEK Koningin Beatrix en prins Claus had den rond 1980 een huwelijkscrisis, meldt historica Dorine Hermans. PLICHTSBESEF Beatrix maakt haar grote liefde PAUL KUSTERS Bij het Alles-in-één Pakket met Interactieve TV, Internet en Bellen kpn winkel kpn.com. 0800 0115 vrijdag 23 september 2011 AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de man die cabaretière Floor van der Wal doodreed, ver oordeeld tot achttien maanden cel straf, waarvan zes voorwaardelijk, voor roekeloos rijgedrag en doorrij den na het ongeluk. Ook is de man vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid opgelegd. DORDRECHT De politie heeft woensdag twee Fransen (23 en 24 jaar) aangehou den op de A16 bij Dordrecht. Tij dens een korte achtervolging gooi den zij een tas met vier kilo hen- neptoppen uit het raam. In de auto lag 3,5 kilo wit poeder (amfetami ne of cocaïne). De auto viel op door het asociale rijgedrag. DEN HAAG De politie heeft gisteravond rond zeven uur een nog onbekende man op de Grote Markt in Den Haag neergeschoten. De man zwaaide met een mes en dreigde zich iets aan te doen. Toen de politie hem in zijn been schoot, stak hij het mes in zijn hals. Hij overleed later in het ziekenhuis. UTRECHT Jongeren drinken minder als hun ouders hen duidelijke regels stellen over alcoholgebruik. Dat conclu deert promovenda Ina Koning in een proefschrift dat ze volgende week vrijdag aan de Universiteit Utrecht presenteert Als ouders re gels stellen aan hun kinderen, be ginnen ze later met alcohol. AMSTERDAM - Officier van justitie Otto van der Bijl heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam twaalf maanden cel geëist tegen de zogenoemde Damschreeuwer. De helft van die straf is wat justi tie betreft voorwaardelijk - die maanden hoeft de 39-jarige man niet uit te zitten als hij zich houdt aan de bijzondere voorwaarde die de officier de rechtbank vroeg op te leggen: de man mag zich vijf jaar lang niet op de Dam laten zien tijdens de jaarlijkse dodenher denking. De man bleef onaangekondigd weg van zijn proces. Op 4 mei 2010 slaakte de 39-jarige tijdens de twee minuten stilte op de Dam een luide kreet. Daarop ontstond paniek en chaos onder de menig te, met tientallen gewonden als ge volg! Een aantal mensen liep ern stig letsel zoals botbreuken op, veelal door omvallende dranghek ken. De koningin en haar familiele den moesten in veiligheid worden gebracht. Volgens aanklager Van der Bijl is er een causaal verband tussen de kreet en het letsel en valt de man dat strafrechtelijk te verwijten. De 39-jarige staat te boek als veel pleger, die eerder onder meer ver nielingen, mishandelingen en dief stallen pleegde. Justitie is bezig ge weest om hem een speciale maat regel voor draaideurcriminelen op gelegd te laten krijgen, maar de man bleef nog net onder de norm. Het plichtsbesef van ko ningin Beatrix was zo sterk, stelt historica Do rine Hermans, dat ze haar grote liefde prins Claus onder geschikt maakte aan haar koning schap. „Claus had het gevoel: dit gaat helemaal mis." U zag koningin Beatrix eerder deze week de Troonrede voorlezen, nog on kundig van de storm die u nu aan wakkert met onthullingen over haar huwelijkscrisis in uw boek 'Wie ben ik dat ik dit doen mag'. Voelde u zich niet een beetje schuldig? „Door mijn onderzoek naar de in huldigingen besefik nu veel meer hoe stressvol het is om in het mid delpunt van dat circus te staan. Ik zat haar voor de televisie aan te vu ren, bewonderend. Ontroerd ook, door de traditie waarvan ze deel uitmaakt. 'Goed zo, je nu niet ver spreken!' Ze zal woedend zijn, het is natuurlijk een kwetsbaar punt voor haar. Heel moeilijk, om een ruzie van dertig jaar geleden opge diept te krijgen terwijl ze niks kan doen. En hun huwelijk is later ook weer heel hecht geworden." - Waarom dan toch oude wonden openrijten, op basis van één bron: een voormalige Scouting-medewer- ker bij wie prins Claus zou zijn leeg gelopen? t „Ik vond Huub van 't Hek een heel waarachtig iemand. Authen tiek en leuk om mee te praten, to taal niet geraffineerd. Ik kon me echt voorstellen dat zo'n Claus hem in vertrouwen neemt. Maar ik heb hem niet zomaar op z'n blauwe ogen geloofd. Ik ben uitge breid met hem gaan 'sparren' en heb zo veel mogelijk geprobeerd na te trekken. Zijn verhaal was heel consistent en wordt op pun ten gesteund door ander materi aal. Wat me ook ver de streep trok is een briefje van prins Claus waar in hij Van 't Hek dankt voor het De inhuldiging van Beatrix als konin gin in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, DEN HAAG - De mondhoeken even afhangend als zijn schouders be treedt Claus von Amsberg op 30 april 1980 de Nieuwe Kerk in Am sterdam aan de zijde van de kers verse koningin Beatrix. „Ik besef hoe gelukkig ik ben", verklaart zij in haar inhuldigingsrede, „dat naast mij mijn man staat, die mij steunt, aanvult en corrigeert." Bij dat laatste gaan zijn wenkbrau wen omhoog en er zweemt een lachje. Is het een gezamenlijk pret je? Óf de krampachtige hoon van een hoogst intelligent en getalen teerd man die zijn leven aan alle kanten ingeperkt ziet en zich steeds meer vervreemd voelt van zijn echtgenote? „Beatrix laat zich moeilijk corrige ren, dat is volgens mij nu juist het punt", zegt historica Dorine Her mans. Als we haar gedachtengang volgen was prins Claus al bij de troonsbestijging van Beatrix diep en diep ongelukkig. Zijn persoon lijke ontwikkeling gefnuikt, werd hij in 1982 voor de eerste keer be handeld voor depressie. Blijkens Hermans' boek Wie ben ik dat ik dit doen mag, was Claus vlak voor de ceremonie in de Nieuwe Kerk al te depressief om de Britse kroonprins Charles op Schiphol te verwelkomen. Hij kon zich niet verenigen met de traditionele op vattingen van Beatrix over haar ko ningschap en er was sprake van een diepe huwelijkscrisis. Het is een postume tirade van een prins-gemaal die zich ontkend en monddood gemaakt voelde. Claus' zelfbenoemde woordvoerder in de zen is Huub van 't Hek, oud-mede- werker van Scouting Nederland, bij wie Claus - beschermheer van de padvinders - zijn hart tijdens twee lange, vertrouwelijke gesprek- SROEIEN&E ZORSEN OUTERS OVER VERRUV/IN® TV &OE ES EFFE NORMAAL) ©EZINSPOEtSEL II TOOS EN HENK» ML Nu de eerste 3 maanden €15,-korting Kijk Interactieve TV standaard op 2 tv's, ->rO iPad en laptop *De eerste 3 maanden is Interactieve TV gratis, daarna betaal je voor het Alles-in-één Pakket Basis inclusief 2 tv-ontvangers f„45,-/mnd. Vraag de verkoper naar de voorwaarden eabesehikbaarheid of kijk op kpn.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4