221 zeeland automondo Trobeer te luisteren -o rfo;/ 1 J®L>\ RECLAME Bevelands goud Voor 1 f 2 5 Akoestische pop in Graaf van Buren Keramisten exposeren in het gemeentehuis Grote kleding- en speelgoedbeurs Betaalbare woningen in wijk Mannee Drieduizend euro voor veilingklok www.autohondo.nl SEKSUEEL MISBRUIK Reformatorisch symposium moet ertoe bijdragen f°; JL Verkoop huizen Oude Veiling verloopt goed Recht zo die gaat vrijdag 23 september 2011 .O >W e 'M IT 0 lilaibp-■ vrijdag en zaterdag: Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D. van Mellestraat 32 Goes tel. (0113) 21 56 14 UW WARME BAKKER www.densoeteninval.nl MEEST CELEZEN 1Oplaadpunt elektrische auto weg. 2. Waarschuwing voor zakkenrollers. 3. Na zes dagen huwelijk weer weg. TIPS? Mail: bevelanden@pzc.nl Volg het PZC videonieuws via www.z2.nl kortcene - Het Goese akoestische popduo Sense treedt zondag op in café Graaf van Buren aan de Kaai- oprit 8 in Kortgene. Sense is begin dit jaar opgericht en bestaat uit zangeres Annemiek van der Weele en gitarist Luc Oggel. Op het reper toire staan zorgvuldig uitgekozen nummers uit de afgelopen drie popdecennia, die door Sense in een akoestisch jasje zijn gestoken: van Heart via Avril Lavigne naar Bruno Mars. Daarnaast speelt Sen se eigen liedjes die met gemak kun nen concurreren met de grote hits. Het optreden begint om 16.00 uur, toegang gratis. Swww.myspace.com/senseduo www.graafvanburen.info KAPELLE De kermatisten Marijke Schoone en Henny Teunissen exposeren nog tot en met 21 oktober in het ge meentehuis van Kapelle. De expositie is tijdens de reguliere openingstijden te bewonderen. Maandag is dat van 9.00 tot 16.00 uur, dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur en donderdag van 9.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tot 20.00 uur. Het gemeentehuis is ge vestigd aan het Kerkplein. GOES In kerkgebouw De Levensbron aan de Mansholtlaan 1 in Goes wordt woensdag 28 september een grote kleding- en speelgoebeurs gehou den. De opbrengst van de beurs, tussen 9.00 en 12.00 uur, gaat naar ex-Goesenaren René en Janneke Don, die voor de stichting Mission Aviation Fellowship (MAF) sinds kort als piloot en zendingswerker onder de aboriginals in Australië zijn gaan werken. GOES Novaform Vastgoedontwikkelaars BV uit Best begint zaterdag met de verkoop van 25 betaalbare nieuw bouwwoningen in de Goese wijk Mannee. Het project 'Land van Straub' zal bestaan uit 9 rijwonin- gen, 6 hoekwoningen en 10 twee-onder-één kapwoningen. Geïnteresseerden kunnen van 10.00 tot 12.30 uur meer informatie inwinnen op locatie. De ontwikke laar en makelaar zijn aanwezig. www.landvanstraub.nl KAPELLE Het Fruitteeltmuseum in Kapelle heeft van Rotary Goes-Reimers- waal en Rotaract Goes een cheque ter waarde van 3000 euro gekre gen. Het is de opbrengst van het door de Rotary jaarlijks georgani seerde mosselfeest in Yerseke. Het bedrag is bestemd voor de restaura tie van de veilingklok. Het Fruit teeltmuseum wil in de toekomst het veilen van kleine hoeveelhe den fruit voor grote groepen mu seumbezoekers mogelijk maken. ALLEEN IN SEPTEMBER: AUTOMONDO ACTIEPRIJS €7.490, UW VOORDEEL 1.455,' EN BIJ BELASTINGVRIJ! Gemiddeld brandstofverbruik 4,8 1/100 km (1 op 20,8), C02:110 g/km. Fiat. De laagste gemiddelde COj-uitstoot van Europa.' Prijs incl BTW, excl. afleveringskosten en verwijderingsbijdrage Actie loopt tot en met 30 september 2011 (uiterste registratie datum 31 december 2011) Niet in combinatie met financieringsacties De afgebeelde auto kan afwijken van de daadwerkelijke uitvoering. Vraag naar de voorwaarden. Voordeel is gebaseerd op Active Italia 150 pakket Bron JATO Dynamics. Gebaseerd op de volumegerelaleerde gemiddelde C02-ultstoot (g/km) van de best verkochte Europese automerken in 2010. door Frank Balkenende Seksueel misbruik wordt in re formatorische kringen nogal eens met de mantel der lief de bedekt. Uit schaamte of soms ook uit goede bedoelingen. „We merken dat er binnen kerkgemeen ten fouten worden gemaakt. Die zijn ook dikwijls te begrijpen. Het gevaar bestaat wel dat je van een slachtoffer opnieuw een slachtof fer maakt. Het is al zo moeilijk over seksueel misbruik te praten. Daarom proberen wij ambtsdra gers in kerken handvatten te geven hoe hiermee om te gaan", zegt Ruth Wouters, orthopedagoog bij Eleos, stichting voor gereformeer de geestelijke gezondheidszorg. Eleos hield gisteren in Goes een symposium over seksueel mis bruik. Doelgroep vormden ambts dragers binnen de reformatische kerkgemeenschappen: predikan ten, ouderlingen, diakenen, pasto raal werkers. Een gevoelig onder werp. „Er bestaat echter veel be hoefte aan hierover te praten en er varingen en kennis te delen. Het ta boe is eraf. Vorig jaar hadden we een symposium over depressivi teit. Toen werd gevraagd naar een thema voor dit jaar, kwam sek sueel misbruik duidelijk naar vo ren", licht Bernadette van Rossum toe. Zij is GZ-psycholoog bij Eleos. De aanmeldingen voor het symposium bevestigen die behoefte. Ruim hon derd ambtsdragers in diverse kerk gemeenten, een aantal ook van buiten Zeeland, namen eraan deel. Als een geval van seksueel mis bruik bekend wordt, weten ambts dragers vaak niet precies hoe ze moeten handelen. Ze worstelen met hun attitude om alle gezinsle den recht te doen. Tijdens het symposium stond het slachtoffer van seksueel misbruik centraal. Seksuoloog en psychothe rapeut Piet Wagenaar maakte dui delijke welke enorme impact mis bruik heeft op het slachtoffer. Nog meer indruk maakte het relaas van een man die als jongen tweedui zend keer door een gezinslid was misbruikt. Van Rossum en Wouters: „Slacht offers van seksueel misbruik kun nen gaan twijfelen aan hun geloof Waarom laat God dit met me ge beuren? Het zijn begrijpelijke vra gen. De man die tijdens het sym posium zijn verhaal vertelde, wist uiteindelijk juist kracht uit het ge loof te putten. Hij voelde zich in de steek gelaten door de mensen om hem heen, maar niet door God. Het geloof wist hem over de drempel van de pijn te tillen. Uit eindelijk kon hij de dader ook ver geven. Dat was ook de reden dat hij tijdens dit symposium wilde spreken." Openheid is gewenst als een geval van seksueel misbruik in de geloofsge meenschap aan het licht komt. Er kenning van het slachtoffer is net zo belangrijk. Bij een deel van de ambtsdragers heerst 'onkunde' hoe te werk te gaan, zeggen Van Rossum en Wouters. „Er worden fouten gemaakt. Bijvoorbeeld een kerkenraad die vindt dat seksueel misbruik binnenskamers moet blij ven omdat de kerk anders een slechte naam krijgt. Ook schaamte speelt daarbij een rol. Of alles moet worden vergeven. Zo wordt seksueel misbruik met de mantel der liefde bedekt en dat kan na tuurlijk niet." Het symposium bevestigt dat sek sueel misbruik en alle gevolgen die dat heeft voor het slachtoffer, de dader, de relaties binnen de kerkge meenschap en de beleving van het geloof, de pet van de gemiddelde ouderling en diaken snel te boven gaat. „De realiteit is pijnlijk, ver warrend en gecompliceerd. Ze kun nen beter bijstand vragen van des kundigen." Eleos geeft na afloop ambtsdragers niet voor niets een aantal handvatten mee. Ze staan op een boekenlegger die ze in hun Bijbel kunnen stoppen: „Als ze op huisbezoek gaan, is het verstandig om afstand van een slachtoffer van seksueel misbruik te houden. Het slachtoffer moet zich in zo'n gesprek immers veilig voelen. Het is al moeilijk genoeg. Hou reke ning met de gevoelens van het slachtoffer. En probeer niet allerlei bijbelse adviezen mee te geven, want daar kan het slachtoffer op .dat moment waarschijnlijk niet zo veel mee. Probeer vooral te luiste ren." www.eleos.nl GOES - Deelnemers aan de 'fiets veilig en fit-dag' proberen hun evenwicht te bewaren in Sportpunt Zeeland in Goes. Veilig Verkeer Nederland district Zeeland hield de dag gisteren naar aanleiding van de vele ernstige ongeval len met oudere fietsers. Zij vallen vaker dan ze botsen, voornamelijk door dat ze sneller hun evenwicht verliezen. foto Willem Mieras -* KAPELLE - Het woonplannetje De Veiligmeester, op het terrein van de Oude Veiling in Kapelle, trekt voor deze tijden van crisis behoor lijk wat kopers. Zestien woningen- zijn verkocht, op zeven huizen rust een optie. Wethouder Evert Damen van de gemeente Kapelle (CDA, volkshuis vesting) is blij met de belangstel ling. „Zo zie je dat er op bepaalde plekken toch nog vraag is naar nieuwbouwwoningen." Er is met name belangstelling voor patio-, rijtjes- en starterswonin- gen. Opvallend genoeg is er min der vraag naar twee-onder-eenkap pers, die tot voor kort juist erg in trek waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46