261 zeeland Geen extra trein België Cato van Loverendale Kandidaten Emergo bekend Vlissingse geweldpleger opnieuw onderzocht Zestien maanden geëist voor overval en geweld SPOOR Kabinet blijft zich inzetten BIOLOGISCH-DYNAMISCH Tim Moerman werd in juli de Zeeuwse held van de Smaak met kaas van Lover- endale. De nationale smaaktitel lonkt. vrijdag 23 september 2011 door Jeffrey Kutterink den haag - Op korte termijn komt er geen extra trein tussen Roosen daal en Antwerpen. Dat betekent dat er vanaf eind dit jaar niet twee treinen per uur rijden, maar slechts één. Dat schrijft minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur, WD) aan de Tweede Kamer. Tussen Roosendaal en Antwerpen rijden nu nog een intercity en een stoptrein. Met de ingebruikname van de hogesnelheidslijn wordt de intercity (de zogenoemde Benelux- trein) geschrapt. Daartegen is al tijd verzet geweest vanuit zowel de Tweede Kamer als het Benelux- parlement. Het Beneluxparlement geeft de regeringen van de drie lan den adviezen op het gebied van economische engrensoverschrij dende samenwérking. Dat parle ment adviseerde de regeringen door Ad Roos middelburg - Tegen een 31-jarige Vlissinger is gisteren in Middel burg een gevangenisstraf van twin tig maanden waarvan vier voor waardelijke geëist. Ook wil de offi cier van justitie dat hij een schade vergoeding van 2152 euro betaalt. In de nachtelijke uren van 20 maart zwalkte de Vlissinger met zijn even dronken zwager door Vlissingen en gaf een passerende bromfietser zonder enige aanlei ding een klap in het gezicht. Kort daarna trok hij - opnieuw zonder door Ad Roos middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de zaak tegen een 20-jarige Vlissinger maar weer eens aangehouden. Eind augustus vorig jaar werd er een celstraf van zeven jaar tegen hem geëist; twee weken later be sliste de rechtbank dat de man maar eens goed moest worden on derzocht. Sindsdien hebben psy chologen en psychiaters zich met hem beziggehouden. Zij kwamen tot de conclusie dat de man in aan merking moest komen voor tbs met voorwaarden. Kort daarna kwam er nog een an dere strafzaak bij - een gijzeling - en een verkrachting waarvoor hij zich ook moet verantwoorden. Hij is nu opnieuw door gedragsdes kundigen onderzocht en er hangt een tbs met dwangverpleging bo ven zijn hoofd. De eis van zeven jaar was destijds gebaseerd op dief- oktober is de nationale verkiezing Held van de Smaak. Stemmen kan via www.weekvandesmaak.nl van België en Nederland voor de zomer om een extra stoptrein tus sen Roosendaal en Antwerpen te laten rijden. Minister Schultz schrijft dat ze zich net als haar voorganger Eurlings blijft inzetten voor een extra trein. Maar de Bel gische spoorwegen zien op korte termijn geen mogelijkheid om die in de dienstregeling op te nemen. Het afsluiten van een nieuw be heerscontract per 2013 tussen de Belgische Spoorwegen en de Bel gische Staat kan een nieuwe aanlei ding zijn om hier opnieuw naar te kijken, aldus Schultz. Het doortrekken van de intercity Charleroi - Brussel - Essen tot aan Roosendaal is niet mogelijk, stelt Schultz. Dit heeft niet alleen te ma ken met technische zaken (aanpas sing van treinstellen), maar ook met logistieke (inpassing dienstre geling, opzetten deelparken en een te krappe keertijd in Roosendaal). Loverendale enige aanleiding - een 16-jarige- meisje van haar bromscooter, die daardoor ten val kwam en ernstig rugletsel opliep. Eind februari, op nieuw goed in de olie, dwong hij een plaatsgenoot zijn geld en pin pas met code af te geven. Zijn zwa ger, die bij de activiteiten van de Vlissinger betrokken zou zijn ge weest, werd dankzij ontlastende verklaringen van de man daarvan begin deze maand vrijgesproken. Zijn advocaat, C. Kouijzer, ver zocht de rechtbank hem een mil dere straf op te leggen. Uitspraak 6 oktober. Het biologisch-dynamische land bouwbedrijf Loverendale is opge richt in 1928 door Marie Tak van Poortvliet - lid van de antroposofi sche Vereniging Rudolf Steiner - Willem Zeylmans van Emmichoven en Ehrenfried Pfeiffer. Tak van Poortvliet hoorde via Pfeif fer van de nieuwe landbouwme thode en werd er door gegrepen. Ze wilde dat deze methode op Loverendale werd toegepast. Biologisch-dynamische landbouw is een teeltmethode die gestoeld is op visies van Rudolf Steiner en ho ge eisen stelt aan dierenwelzijn, ge sloten kringlopen en ecologie. Loverendale werd de voedingsbo dem voor aanhangers van de antro posofische leer en biologisch- dynamische landbouw, waar kun stenaars, medici en wetenschap pers elkaar ontmoeten. Loverendale heeft nog steeds lan delijke bekendheid als biolo- gisch-dynamisch bedrijf. Tim Moerman (links) en René Ko nijn staan tussen de Zeelandkazen, het huismerk van Loverendale-Ter Linde. foto Marcelle Davidse door Edith Ramakers stallen met geweld en overvallen of pogingen daartoe. In mei 2010 schopten en trapten de Vlissinger met een andere man een medebe woner van 'Het Witte Huis' in Vlissingen naar een pinautomaat en beroofden hem van circa 20 eu ro. Drie dagen later maakten ze met excessief geweld een dealer in zijn woning een tientje afhandig en dwong hij zijn oma eveneens geld af te geven. Medio november 2009 was hij ook nog betrokken bij twee pogingen om een snack bar in Heinkenszand en Oost-Sou burg te overvallen. In Heinkens zand ging de kassa niet open en in Oost-Souburg kreeg hij een meta len bak naar zijn hoofd geslingerd en nam hij de benen. Als motief gaf hij aan in de problemen te zit ten en geld nodig hadden. De huidige stand van zaken is dat - op verzoek van zijn raadsman - nieuwe gedragsdeskundigen hem nog eens gaan onderzoeken. Mest is het goud van ons bedrijf, gras en klaver de motor. Daar draait het ge mengde bedrijf Loverendale op", zegt Tim Moer man van Loverendale. Moerman is verantwoordelijk voor de koeien, het voer en de melk en coördineert de kaasmake rij, waar de kaasmakers René Ko nijn, Willeke van der Linden en Rikke Folkersma om de dag biolo gisch-dynamische kaas maken van de melk van zo'n zeventig koeien. Anderhalf jaar geleden nog maar werd Moerman 'boer bij Loveren dale'. Hij is Belg, studeerde sociolo gie in Gent, maar verkoos een an dere. richting. Hij vervolgde met een opleiding biologische land bouw. De opleiding was leuk, maar kort. Hij leerde het vak pas echt in de praktijk, waar hij op ver schillende adressen werkte. „Ik kwam bij Loverendale terecht, om dat ik voeling met de koeien wilde krijgen. Ik ben blijven hangen." Voeling heeft hij gekregen. Hij kent zijn koeien, waar hij rustig te genaan kan liggen en 'een dutje kan doen'. Zelfs al hebben ze spit se hoorns. Hij wijst op ringen op de hoorn. „Aan het aantal ringen kun je zien hoe vaak een koe drachtig is geweest. De eerste we ken na het krijgen van een kalfje treedt er een energietekort op en dat wordt zichtbaar op de hoorn." De koeien staan op een weiland bij Oostkapelle en herkauwen on gestoord verder als vreemden dich terbij komen. „Ze zijn mak, maar de hiërarchie is groot. Cato, onze oudste koe, is 16 jaar. Zij is de lei der van de kudde. Als zij er niet meer is, zal een andere leider op staan en moet er een nieuw even wicht komen. Best spannend hoe dat afloopt." Zover is het nog niet. Cato is zelfs drachtig en staat droog (twee maanden voor het kalveren.) Ze is een kruising van het ras Holstein en Fries-Hollands en is geïnsemi- neerd met het Flechviech ras. „Flechviech is een robuuster ras. We willen gezonde koeien, die sterk en zelfstandig zijn én een dubbel doel hebben, dus melk- en vleeskoeien tegelijk zijn." Na de bevalling geeft Cato weer melk. Dat is ongekend lang. In de reguliere veeteelt is de gemiddelde levensduur vijf tot zes jaar. Cato is 'een geval apart'. Naar haar is een merk genoemd. De Cato kaas is te koop bij kaas- en delica- tessenwinkels overal in Nederland. Cato wordt geleverd door een gro te 'gangbare' kaashandelaar, de fa milie Treur uit Woerden. „Ik wil dat zoveel mogelijk men- middelburg - Vijf ondernemingen zijn dit jaar genomineerd voor de Emergo, de prijs voor het bedrijf dat een succesvolle innovatie heeft gerealiseerd. De Emergo bestaat uit een kunstwerk en wordt op donderdag 21 oktober uitgereikt door gedeputeerde Ben de Reu (economische zaken). Genomineerd voor dit jaar zijn: ETS Supervision uit Hulst, dat een op infraroodtechniek gebaseer de cameratechniek ontwikkelde om met grotere nauwkeurigheid de breedte van warmgewalst staal te meten. LeanMen Services uit Zierikzee, bedacht een koppeling tussen TomTom-navigatie en boekhoud- pakketten die transportbedrijven grote besparingen kunnen opleve ren. LUXeXcel Group uit Goes dat een technologie ontwikkelde om optiek digitaal te produceren met een 3D-printtechniek. Het Zeeuws Hand- en Polscen trum uit Goes. Het centrum maakt gebruik van een, in de Vere nigde Staten ontwikkeld, evaluatie systeem waarbij metingen worden gedaan van bijvoorbeeld de knijp- kracht en de beweeglijkheid van gewrichten. Zeeuwse Knop uit Middelburg. De onderneming blies het Zeeuw se sieraad (de knop) nieuw leven in door het symbool te gebruiken in de vorm van een bakblik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26