Personages van bordkarton boeken117 5^ M M Oorlog blijft rondspoken Liefde overwint in het getto boeken kort vrijdag 23 september 2011 Een feelgood-boek moet het hart verwarmen. Maar de ijsregens in Vissen veranderen bij kou van zwemrichting laten de lezer uiteindelijk Siberisch. door Jasper Henderson De pepernoten liggen sinds een paar weken bij de Albert Heijn, de open haard is in augustus al weer in gebruik genomen en voor de komende zeven maanden is re gen en kou voorspeld. Kortom, het is tijd om je te verheugen op de be tere kerstfilm. A Christmas carol, It's a wonderful life, Miracle on 34th street en natuurlijk de moeder al- ler moderne kerstfilms: Love actu ally. Films waarin een in potentie sombere Kerst door een mirakel wordt omgetoverd in de Beste Kerst Aller Tijden omdat het mira kel het mooiste in de hoofdrolspe lers naar boven haalt. Vissen veranderen bij kou van zwem richting, het debuut van de Cana dees Pierre Szalowski, zou prima in dit rijtje kerstverhalen passen. Als je tenminste alleen de achter flap leest. Het verhaal voldoet na melijk aan alle eisen: een u-jarig jongetje hoort op eerste kerstdag dat zijn ouders uit elkaar gaan. Dat wil hij niet en daarom smeekt hij de hemel er een stokje voor te ste ken. De hemel luistert en teistert de woonplaats van de jongen met ijsregens; de stroom valt uit, ieder een zit vast, de normale gang van zaken raakt verstoord. mammmsmmssmmmmmmmismtimm! Het extreme weer heeft ook in vloed op de levens van de buren: de bozige en onhandelbare boe zemvriend van de verteller en zijn mislukte vader; een nachtclubdan seres op zoek naar liefde; een homopaar dat niet voor zijn ge aardheid durft uit te komen en een Russische wetenschapper die al jaren probeert aan te tonen dat vissen in een aquarium altijd het zelfde parcours afleggen. Daarbij houden ze alleen rekening met de positie van andere vissen, 'bij elke nieuwe bewoner moet de vis zijn vertrouwde parcours veranderen'. Wel is cruciaal dat het water een constante temperatuur heeft, het mag niet te koud worden want dan - precies, zie de titel van het boek. Het verloop van het verhaal is even voorspelbaar als de gemiddel de romantische komedie of kerst film; dat is niet erg, het zijn vaak hele prettige films om naar te kij ken, als ze maar goed worden ver teld. En dat is zo ontzettend jam mer aan Vissen veranderen bij kou van zwemrichting. Szalowski heeft zijn best gedaan een fijne genreroman te schrijven en had daartoe de ingrediënten in handen. Maar hij is er niet in ge slaagd het verhaal tot leven te brengen. De personages zijn van het spreekwoordelijke bordkarton, opgebouwd uit louter clichés - de nachtclubdanseres draagt de hele dag niets anders dan ultrakorte ne gligés, de Russische wetenschap per zegt alleen 'da' of'njet'; de scè nes zijn schematisch en houterig, en hebben de kinderachtige ge woonte om te eindigen met de zin die tegelijk de titel van het hoofd stuk is. Elke vorm van humor ont breekt, of je moet het leuk vinden dat als een van de personages in een benarde situatie 'Help!' roept, de ander antwoordt met: 'I need somebody'. Het lijkt er voortdurend op dat de auteur zijn lezers niet helemaal se rieus neemt. Krakkemikkige zin nen en rammelende vergelijkin gen: 'De liefde is net een taxi: als hij niet stopt en je erachteraan moet rennen, is dat omdat hij al bezet is. Om hem aan te houden, moet je gewoon weten waar je hem moet opwachten'. Verder is Szalowski dol op regieaanwij zingen. Als bijvoorbeeld de nacht clubdanseres Julie aan de Rus Bo ris (een Rus heet nu eenmaal Bo- ris) vraagt of hij een verloofde heeft, komt de auteur er dwars doorheen: 'Open je ogen, Boris, je kent haar, ze zit tegenover je!' En mocht de lezer niet weten hqe het klinkt als je een trap afrent of als foto Robin Utrecht/ANP er op de deur wordt geklopt, geen nood, de schrijver zet het er voor de zekerheid altijd bij: respectieve lijk 'Boem! Boem! Boem!' en 'Klop! Klop! Klop!' Afijn, als de ijsregens ophouden en de temperatuur weer stijgt, is de levensloop van de personages drastisch van richting veranderd. Het is tijd voor het leermoment: 'Het leven biedt je altijd een nieu we kans'. Hoe goed bedoeld ook, tegen zo veel onbenul i's geen gla zuur bestand. Vissen veranderen bij kou van zwemrichting bezorgt het feelgood kerstverhaal een slechte Pierre Szalowski - Vissen veranderen bij kou van zwemrichting. Vertaling Richard Kwakkel, Lebowski, 17,50 euro. GEVOEL - In 'Alles over de lief de' beschrijft Lisa Appignanesi het hele spectrum van de liefde en de wijze waarop zij met al haar tegenstrijdigheden ons le ven lang een rol speelt: verliefd heid, huwelijk, overspel, fami lie en vriendschap. Maar ook de keerzijde van de liefde komt aan bod: jaloezie en haat Het boek onderzoekt de continuï teit en veranderingen in de lief de door de tijden heen, van de oudheid tot nu, en is gebaseerd op de literatuur, de beeldende kunst en de mythologie. Lisa Appignanesi - Alles over de liefde. Vertaling Pon Ruiter. De Bezige Bij, 24,90 euro. ON - 'De dag waarop ik Johannes Klein doodreed' van Elle van Rijn gaat over schuld en verlangen. Vanessa, jeugd boekenschrijfster met een harts tochtelijke kinderwens, wordt wakker in de meest gewilde wijk van Haarlem. John, globe trotter, wacht op de luchthaven van New York weer eens op een vertraagde vlucht naar huis. En de kleine Johan maakt zich klaar om naar school te gaan. Terwijl de klok doortikt, nemen de gebeurtenissen een onverwachte wending. O Elle van Rijn - De dag waarop ik Jo hannes Klein doodreed. Ambo/Anthos, 18,95 euro. Vjj. kiu. OBSESSIE - De Noorse schrijf ster Tove Nilsen maakte van 'De vleugeldief een spannend kat-en-muisspel. Henry lijkt een gewone vogelaar, met zijn fototoestel en verrekijker. Maar de reden waarom hij dagelijks een wandeling vlak bij zijn ap partement, is om Regine te kun nen zien. Elisabeth is met haar dochter Regine in de buurt gaan wonen. Haar huis is gezel lig, haar nieuwe vriend toege wijd en ze heeft een interessan te baan bij een uitgeverij. Hen ry en Elisabeth hebben niets met elkaar te maken. Toch dringt stap voor stap de een de wereld van de ander binnen. O Tove Nilsen - De vleugeldief. Vertaling Kim Snoeijing. Querido, 21,95 euro Q Violet Leroy - Medelijden met de duivel Verbum, 14,95 euro door Mieske van Eek ensen die de oorlog als volwassene heb ben meegemaakt, zijn er niet veel meer. Toch blijft de Tweede Wereldoor log een bron van inspiratie voor schrijvers en andere kun stenaars. De verschrikkingen van toen grijpen ons nog steeds bij de keel, al is onze kijk op goed en kwaad de af gelopen decennia veranderd. Er worden nog steeds hoogbe jaarde oorlogsmisdadigers voor de rechter gesleept. De roep om vergelding blijft waarschijnlijk klinken tot de allerlaatste is gestorven. En zelfs dan blijft behoefte aan wraak bestaan. Violet Leroy schrijft er over in haar debuutroman Medelij den met de duivel waarin naza ten van de derde generatie te maken krijgen met de gevol gen de oorlog. In haar thriller gaat het meer om familieban den en de psychologische ont wikkeling van personages dan om spannende verwikkelin gen. Dat neemt niet weg dat Leroy voor een spannende ontknoping zorgt, waarin al les op zijn plaats valt. Een jonge vrouw, Sara Hirsch, wordt doodgeschoten in haar winkel. Haar vriendin Isabel Jansen met wie ze een bijna symbiotische relatie heeft, stort bijna in. Zij ver moedt dat het niet zomaar een roofoverval was en wijst inspecteur Hofman op een verband met het verleden. In het verhaal spelen niet al leen de oorlog en wraakgevoe lens een rol, maar ook heb zucht, kunstzwendel, kinder misbruik en het ongeluk met de veerboot Herald of Free Enterprise. Dat geeft Medelij den met de duivel wel iets ge kunstelds, hoe boeiend het ook is! door Mieske van Eek Marek Edelman - Er was ook liefde in het getto. Vertaling Ad van Rijsewijk. Marmer, 16,95 euro ensen tonen in tij den van crisis en oor log vaak onvermoe de krachten. De Pool Marek Edelman (1922-1999) getuigt ervan in zijn levensverhaal Er was ook liefde in het getto, dat is opgetekend door Paula Sa- wicka. Het boek is versche nen in een Nederlandse verta ling van Ad van Rijsewijk. Het getto in Warschau levert niet de vrolijkste literatuur op. Indrukwekkend zijn ze wel, de verhalen over de strijd van Joden om het naak te bestaan. Toch kan het lij den zo groot niet zijn of er zijn lichtpuntjes. Honger naar liefde, die de meeste mensen eigen is, wint het vaak van haat of angst voor de dood, meent Marek Edel man. Hij was laatste comman dant van het getto en overleef de als een van de weinigen de oorlog. Hij werd een bekende hartspecialist en schreef twee boeken over zijn oorlogserva ringen. Uit het getto herinnert Edel man zich tal van mensen die in moeilijke jaren troost en houvast vonden in de liefde en daardoor de dood in de ogen durfden te zien. De dochter die haar moeder niet alleen naar het kamp wil la ten gaan of een onderwijze res die bij haar klas blijft tot in de dood. En dan zijn er de mensen die elkaar vinden in barre tijden, en zich gelukkig prijzen met slechts enkele maanden lief desgeluk. Zoals de moeder die de kans krijgt aan het get to te ontkomen. Maar ze laat alleen haar kinderen naar een vertrouwde vriendin gaan. Edelman: „Sinds een jaar is ze met iemand en dat is het gelukkigste jaar van haar le ven. 'Ik blijf, zei ze." KKf .f! 1 ■'9.0 QW,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17