cultuur 115 Leven aan het water daar en hier Keus uit acht bands voor 'Pop aan huis' 'Wisseling van de Wacht' in Slibreeks agenda vrijdag 23 september 2011 In een van de hallen van het Watersnoodmuseum prijken panoramatekeningen van de Chinese kunstenaar He Jiang. foto Dirk-Jan Gjeltema EXPOSITIE Panoramatekeningen Chinese kunstenaar in Watersnoodmuseum door Aii Pankow Een betere plek voor de pa noramatekeningen van het Chinese waterdorp Xi- tang is nauwelijks denk baar. De 12 tot 16 meter lange teke ningen van kunstenaar He Jiang hangen in de hal van het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. De expositie wordt vanmiddag geo pend door Chen Yahun, cultureel attaché en eerste secretaris van de Chinese ambassade in Nederland. „He Jiang werkt het liefst met sterk verdunde zwarte 'Tick Ink' in de droog/nat en dik/dun tech niek", zegt galeriehoudster Dimp Nelemans uit Middelburg: Zij be middelde bij de komst van deze ex positie in het Watersnoodmu seum. Haar opmerking vereist wat toelichting: „Tick Ink is een van de oudste tekentechnieken in China. He [iang bracht met een borstel pen in punten, lijnen en arcerin gen zijn verbeeldingen aan op pa pier. Het lijkt eenvoudig, maar het betreft een ambacht waar vele ja ren oefening en ervaring voor no dig zijn", zegt Nelemans. Zij vormt al negen jaar de spil van boeiende kunstuitwisselingen tus sen Nederland en China. Zo ont ving zij vorige maand nog een groep Chinese kunststudenten voor een tiendaags bezoek aan Zee land. In het kader daarvan werd ook het Watersnoodmuseum aan gedaan. „Tijdens de voorbereiding ontstond het plan hier de panora matekeningen van He Jiang te ex poseren. Zijn werk slaat een brug tussen twee werelden die duizen den kilometers van elkaar verwij derd liggen, maar veel overeen komsten vertonen in het leven aan het water", constateert Nele mans. Zo verwijst ze naar het feit dat Zeeland, net als de Chinese del tagebieden zijn ontstaan uit de ri vierenloop van het achterland. De waterstroom van Schelde en Maas zorgde er eeuwen geleden voor dat Zeeland werd verdeeld in e eilan den. Daar leven mensen langs en van het water. Het achterland van Shanghai kent datzelfde. Ook het patroon van handel die ontstaat op plekken waar mensen zich vestigen, vertoont overeen komst. In China ontwikkelden wa terdorpen zich dankzij hun gunsti ge ligging tot handelsrijke gebie den. In Zeeland waren zout en schapenwol ooit de belangrijke economische pijlers. Nelemans verwijst ook naar water dorpen als Hangzhou, Suzhou en Xitang in China. „Die dorpen heb ben hun bloei te danken aan zij derupsen, visserij en het subtropi sche klimaat. Toerisme vormt daar nu, net als in Zeeland, een grote bron van inkomsten. De bewoners in beide werelden door de jaren heen talrijke overstromingen moe ten trotseren. In de meterslange te keningen van He liang zullen de Zeeuwse bezoekers dus ongetwij feld veel herkenning vinden." De kunstenaar is zelf niet aanwe zig vanmiddag tijdens de opening van de expositie. Volgens Nele mans verblijft hij nu weer voor enige tijd in China voor het uitvoe ren van een opdracht. Hij is ge vraagd voor alle vijftig provincies daar een kenmerkende panorama- tekening te maken. Alle delen van het 'Panorama van Xitang' zijn t/m 15 november te zien in het Watersnoodmuseum. Bij de expositie draait ook een do cumentaire over leven aan de kust in China. Donderdag 14 oktober bezoekt een Chinese delegatie dit museum. Dan worden er tevens demonstraties naaldkunst en het maken van kleipoppetjes gegeven. Expositie, Watersnoodmuseum, Ouwer kerk, din. t/m zon. 11.00 - 17.00 uur. MIDDELBURG - De Zeeuws-Vlaamse popgroep Gork A27 is vorige week uitgeroepen tot de Zeeuwse Belof te van 2011. Daarmee zijn echter nog niet alle prijzen verdeeld. Zo dringt zich nu de vraag op wel ke van de acht bands die aan dat popconcours hebben deelgeno men een concert aan huis gaat ge ven. De nieuwe editie van 'Pop aan Huis', een project van Poppunt Zeeland en de PZC, sluit aan bij de Zeeuwse Belofte. Op de site van de PZC kunnen bezoekers een van die acht deelnemende bands selecteren. Zij kunnen daarbij aan geven waarom die bij hen thuis moet komen spelen. Kinderfeestje, unieke locatie, al jarenlang fan? Wie de overtuigendste argumen ten heeft wordt beloond met een popconcert aan huis van de door hem of haar geselecteerde band. Dat kan dus Gork A27 zijn, maar net zo goed Generation After, Ze brapad, Bloodshift, Zinkzand, Saint Helena Dove, Yellow of Six Hills Giant. Op www.pzc.nl/popaanhuis staan alle acht de bands gepresenteerd, inclusief video. Klik op de bijbeho rende knop en er opent zich een stemformulier. De actie duurt nog een week. Eind september is dui delijk wie een concert aan huis heeft verdiend. En wie daar komt spelen. De PZC-redactie maakt een video van het concert aan huis Zie ook: www.pzc.nl/popaanhuis door Ali Pankow VLISSINGEN - Aan de ene kant de stad met een prachtige historische kern, maar iets verderop een jaren zeventig winkelcentrum. Dit alles geflankeerd door een terrein waar eens scheepswerven lagen, maar nu wordt beheerst door kaalslag. Dichter Peter van Lier heeft zich door de talrijke tegenstellingen van de stad Vlissingen laten inspi reren tot zijn poëtische teksten in Wisseling van de wacht, nummer 134 in de bekende Slibreeks. Het betreft een duoproductie samen met beeldend kunstenaar Mach- teld van Buren. De makers zijn geslaagd in hun streven een bundel te maken waar in tekst en beeld elkaar nodig heb ben en wezenlijk met elkaar zijn verbonden. Iets te hecht verbon den soms voor wie de doorgaande lijn in de teksten niet als zoekplaat- je wil ontdekken. „Vlissingen is op zich al een colla ge", constateert van Lier. Zijn dichtregels getuigen van verwonde ring en zorg over de contrasten tus sen de I7e-eeuwse rust achter de dijk en de hedendaagse bedrijvig heid op het water. Hij Iaat daarin het 'luchtruim dat overweldigend schoon is, bevuilen met stookolie'. Hij dicht een kustvaarder 'de pre tenties van een diva' toe. Hij laat 'geliefden als schepen kapseizen' en beschouwt 'al die tintelende lichtjes als contouren van het men selijk falen'. Van Buren geeft er met haar teke ningen en beeldcollages een wel kom tegenwicht aan. Uit Van Lier vooral zijn bezorgdheid, Van Bu ren weet subtiel in zijn kielzog te blijven, maar tevens haar eigen ver trouwen te visualiseren. Dat levert een boeiende emotiewisseling op. 'Wisseling van de Wacht', 9 euro, ver krijgbaar via CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg, tel. 0118 - 611443 en via de betere boekhandel. De band Zinkzand is een van de deelnemers aan Pop aan Huis. Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. VRIJDAG 23 SEPTEMBER Goes Fashion Event, mode, muziek en ver- strooiiing met optreden van tenor Mario Veltman en JMT Gents. Grote Kerk, 20.00 uur. Kruiningen Mensenbieb, vluchtelingen vertellen over hun land van herkomst. Bibliotheek, 15.00-17.00 uur. Terneuzen Culturele avond met Sjorses Ambras Band. Georganiseerd door Stichting Wel zijn Ouderen Terneuzen. Oostelijk Bolwerk 22, 19.00 -22.00 uur. Vlissingen Woonbeurs 'Werelds Wonen Walche ren'. Gratis tóegang. Timmerfabriek, 11.00 uur. In Ter Reede wordt een mosselfeest ge houden. Tussen 11.00 en 16.00 uur is er een Zeeuwse markt met onder meer gar- nalenpellers, demonstratie roombabbe- laars maken. Atrium Ter Reede, 11.00-20.00 uur, toe gang gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15