buitenland 19 druk Frankrijk worstelt met boerkadraagsters N u gratis monteur service f? Blogger onthult dure smaak Chinese bobo's ^irKvïllH ling Assange tegen publicatie memoires VERBOD Justitie niet happig op vervolging gesluierde vrouwen /mnd* kpn winkel kpn.com 0800 0115 Bij Kei Alles-in-één Pakket met Interactieve TV, Internet en Bellen donderdag 22 september 2011 standige staat, kwam het elders op de foto Jim Hollander/EPA ren. Als Abbas het verzoek indient maar vervolgens niet actief VN-er- kenning nastreeft, stelt dat de Pa lestijnse president in staat gezichts verlies in de Palestijnse gebieden te vermijden. Een nederlaag van Abbas bij de VN zou de rivaal van zijn Fatah-partij, de militante Ha rnas, in de kaart kunnen spelen. De VS, de Europese Unie en Israël zien Harnas als een terreurorgani satie. De vredesonderhandelingen tus sen Israël en de Palestijnen zitten al maanden muurvast en het Mid den-Oostenkwartet - de VS, de VN, de EU en Rusland - probeert nu nogmaals de onderhandelin gen op gang te brengen. Volgens bronnen betrokken bij de onder handelingen wil het Kwartet een verklaring doen uitgaan waarin wordt ingegaan op de Palestijnse en Israëlische belangen en concre te afspraken worden gemaakt over het hervatten van de vredesonder handelingen. De Franse president Nicolas Sarko- zy stelde Abbas voor om in plaats van volledige erkenning een op waardering van de Palestijnse sta tus in de Algemene Vergadering na te streven. Voor deze opwaarde ring is geen stemming in de Veilig heidsraad vereist en er kan dan ook geen veto over worden uitge sproken. Als de Palestijnen ak koord gaan met deze status, dezelf de status als die van de Heilige Stoel bij de VN, kunnen ze zich aansluiten bij diverse VN-organisa- ties en -verdragen, waaronder het Statuut van Rome dat de basis vormde voor het Internationaal Strafhof iri Den Haag. Op de Westoever zijn gisteren tien duizenden Palestijnen'de straat op gegaan. Ze wilden hun steun betui gen aan het VN-streven van Ab bas. Er waren demonstraties in ste den als Nablus, Ramallah, Hebron, Jericho en Bethlehem. Grootschali ge ongeregeldheden bleven uit. zie onze website:buitenland Israëlische nederzettingen gezien vanuit de lucht LONDEN - De langverwachte me moires van WikiLeaks-voorman Julian Assange worden eindelijk uitgegeven - zonder toestemming van Assange zelf Dat heeft de Brit se uitgever Canongate gisteren be kendgemaakt. Volgens de uitgeve rij is het boek, dat wordt aangekon digd als 'ongeautoriseerde biogra fie', vanaf vandaag te koop. Vorig jaar kocht Canongate de Frankrijk kent een boerka- verbod, maar tot vervolging komt het zelden. „Een ge sluierde vrouw is minder ge vaarlijk dan een dubbel ge parkeerde auto." door onze correspondent Cees van Zweeden Op 5 mei wandelde Hind Ahmas met een amandeltaart naar het stadhuis van Meaux, een stadje ten oosten van Parijs. Het gebak was bedoeld voor burge meester Jean-Francois Copé, maar de 32-jarige Fran^aise kwam niet ver. Haar werd de toegang ont zegd, omdat ze een boerka droeg. De burgemeester was als rechter hand van president Nicolas Sarko- zy de auteur van de anti-boerka- wet, die op het dragen van dit kle dingstuk een boete van 150 euro zet. De overhandiging van de amandel taart had een ludiek protest moe ten worden; het Franse woord 'amende' betekent zowel amandel als boete. Maar die humor ontging de politie van Meaux, die Ahmas prompt verbaliseerde. Vandaag moet Ahmas als eerste vrouw voor de rechter verschijnen wegens het dragen van een boer ka. Het lijdt weinig twijfel dat ze wordt veroordeeld, maar de trage rechtsgang heeft vraagtekens ge plaatst bij de wet. Tegenstanders zeggen dat het niet aan de staat is om kledingvoor schriften uit te vaardigen. „Sommi ge mensen nemen misschien aan stoot aan een boerka", schreef Ro nald Sokol, een advocaat in Aix-en-Provence. „Maar datzelfde geldt voor tattoos en piercings. Zolang de boerka geen gevaar voor de veiligheid of publieke gezond heid vormt, is er geen reden voor een verbod." Copé, voorzitter van de regerings partij UMP, verdedigde in de krant Le Figaro de wet met het veilig heidsargument. „Je kunt niet van een onderwijzer verwachten dat hij een kind meegeeft aan een vrouw van wie hij het gezicht niet kan zien." Maar Thomas Hammar- berg, Commissaris voor Mensen rechten bij de Raad van Europa, vindt dat een slecht argument. Frankrijk kan bij wet iemand ver plichten de sluier af te nemen ter legitimatie. Maar een algeheel ver bod op het dragen van een boerka, schreef hij, 'is een droevige capitu- 'Droevige capitulatie voor de vooroordelen van racisten' larie voor de vooroordelen van ra cisten.' De wet verbiedt niet alleen het dra gen van de boerka, maar ook het verplichten daartoe door de man: boete 30.000 euro. Maar die geval- len lijken uiterst zeldzaam. De Open Society Foundation, ge sticht door de Amerikaanse zaken man George Soros, interviewde 32 vrouwen in Frankrijk van wie er niet één zei onder dwang het kle dingstuk te dragen. Sommige Fransen zien de wet als een vrijbrief om boerkavrouwen verbaal of fysiek aan te vallen. Ah mas, een gescheiden moeder van drie kinderen, moest in aanwezig heid van haar dochter een klap in- t casseren van een echtpaar dat haar adviseerde 'terug te gaan naar Af ghanistan'. De politie mag boerkavrouwen niet beboeten, maar moet het pro- 'ces-verbaal doorspelen aan de pro cureur. Sinds de wet in april in werking trad heeft de politie hon derd processen-verbaal opge maakt. In slechts tien gevallen heeft het Openbaar Ministerie ac tie ondernomen. Net zoals de poli- v tieagenten hebben ook de procu reurs wel belangrijker zaken aan hun hoofd. Een procureur in Nice weigerde een boerkavrouw voor de rechter te brengen. Aan de loka- le krant, de Nice Matin, legde hij uit waarom: „Een gesluierde vrouw is minder gevaarlijk dan een dubbel geparkeerde auto." rechten op de memoires van As sange. De WikiLeaks-baas begon daarna met een ghostwriter aan het boek. Canongate verkocht de rechten aan ruim dertig uitgevers wereldwijd. Assange probeerde la ter van het contract met Canonga te af te komen, maar omdat hij de aanbetaling niet wilde terugbeta len, besloot Canongate de kladver sie van het boek uit te geven. SJANGHAI - 'Wie zegt er dat vrou wen minder zijn dan mannen? De blogger, een 31-jarige directeur van een softwarebedrijf, somt op zijn website het ene na het andere du re horloge op dat hij tegenkomt aan de pols van Chinese leiders. Hij zocht op internet op de ter men 'partij-secretaris', 'gouver neur' en 'afdelingshoofd' naar fo to's van Chinese bobo's en vond een uitgebreide collectie peperdu re horloges aan de polsen van de meeste leiders, in enkele weken was zijn collectie zo gegroeid, dat hij conclusies ging trekken. 'Ze schamen zich niet, of snappen niet dat het niet goed overkomt om dure horloges te dragen, ter wijl je salaris als bestuurder op pa pier slechts een paar duizend yuan is'. Het blog van de horlogekenner leidde tot een golf van woede over de spilzucht en corruptie binnen de Chinese overheid. Maar het leidde ook tot een voorspelbare reactie van de overheid: die draai de de knop van het blog om. *De eerste 3 maanden is interactieve TV gratis, daarna betaal je voor het Alles-in-één Pakket Basis inclusief 2 tv-ontvangers 45,- /mnd. Vraag de verkoper naar de voorwaarden enbeschikbaarheid of kijk op kpn.com Nu de eerste 3 maanden 15,- korting Kijk Interactieve TV standaard op 2 tv's, iPad en laptop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9