Kampioen Martin is nog niet v 241 sport Fitte Sven Kramer wil weer dominant worden Ophef over marathonrecord van vrouwen De Duitser Tony Martin wordt in Kopenhagen wereldkampioen tijdrijden. Al zijn concurrenten, onder wie Fabian Cancellara, klopt hij met meer dan een minuut verschil. Davis Cupteam tegen Finland donderdag 22 september 2011 ROTTERDAM - Het besluit van de in ternationale atletiekfederatie IAAF om de regels voor wereldrecords bij wegwedstrijden voor vrouwen aan te passen heeft tot ophef ge leid. De organisatoren van de vijf grootste marathons (World Mara thon Majors) en het verbond van internationale marathons hebben gisteren samen een kritische reac tie gepubliceerd. De IAAF wil het record alleen err kennen als dat is gelopen in een wegwedstrijd met louter vrouwen. Dat zou betekenen dat de Engelse Paula Raddiffe haar wereldrecord uit 2003 (2.15.25 in Londen) kwijt zou raken. Ze werd toen geholpen door mannelijke 'hazen'. In 2005 liep ze in de Engelse hoofdstad, in een veld met alleen vrouwen, 2.17.42. Dat zou onder de nieuwe regels van de IAAF het wereldre cord worden. De 2.15.25 gaat de boeken in als 'world best'. Volgens de organisatoren van de marathons zorgen de regels voor verwarring en zijn ze oneerlijk. Bo vendien vinden de meeste weg wedstrijden voor vrouwen in de wereld 'gemengd' plaats. Zo ook in Rotterdam. En daar gaan ze niets aan de huidige opzet veranderen, liet directeur Mario Kadiks gisteren weten. „Technisch en logistiek is het voor ons niet mogelijk om een aparte race te houden." WK WIELENNEN Tony Martin toont de pers zijn gouden medaille. BANGKOK - De Nederlandse tennis sers spelen begin volgend jaar te gen Finland voor de Davis Cup. Dat heeft de loting in Bangkok gis teren uitgewezen. Beide landen ontmoeten elkaar in de eerste tonde van groep I van de Europees/Afrikaanse zone. Het duel wordt op 10,11 en 12 februari gespeeld op Nederlandse bodem. Jarkko Nieminen is de bekendste speler van de Finnen. Hij is de nummer 46 op de wereldranglijst. door Ad Pertijs KOPENHAGEN - Daar zaten ze dan op de persconferentie. Zij aan zij, achter een tafel in het monumen tale raadhuis van Kopenhagen. De jonge triomfator Tony Martin en Fabian Cancellara, de man die door de Duitser pijnlijk onttroond was op het WK tijdrijden. „Ik vind het jammer voor Fabian", klonk het oprecht en respectvol uit de mond van Martin. Toen hij daar aan toevoegde dat de derde plaats 'ook mooi' is, kreeg de nieu we 26-jarige wereldkampioen on bedoeld de lachers op zijn hand. „Ik meen het", reageerde Martin serieus. „Ik ben de laatste jaren zelf ook twee keer derde geweest. Hij moet hier blij mee zijn." Viervoudig wereldkampioen Can cellara is overtuigd van de goede bedoelingen van zijn vier jaar jon gere opvolger, maar 'blij' is niet het woord dat bij hem als eerste boven kwam toen hem de bronzen me daille werd omgehangen. Hoe groot de afstraffing ook was in de straten van Kopenhagen, de we reld moet niet denken hij, Sparta- cus, zich neerlegt bij de machtso vername die zich gisteren voltrok. „Zelfs een tsunami kan me niet kraken", sprak Cancellara op verbe ten toon. „Kom op zeg. Tony was vandaag de enige die de wereldtitel verdiende, maar ook Federer geeft niet op nu hij wel eens verliest van Djokovic of Tsonga. De uitdaging, het gevecht, dat is de motivatie. Wij zijn geen machines." De manier waarop Martin zijn voorganger van de troon stootte (met meer dan een minuut voor sprong) was indrukwekkend, maar ook weer niet verrassend. Het hele jaar is de uit Cottbus afkomstige Duitser in de tijdritten sneller dan Cancellara. Afgelopen maand nog in de Vuelta. „Toch voelde ik dat ik een kans had", zei de Zwitser. „Thuis op de training was het ge voel gewoon goed." Tijdens de eer ste kilometers al sloeg dat volledig om. „Ik kwam niet in mijn ritme en merkte dat het een dag was1 waarop ik niet alles kon geven. Dat gaat op den duur ook in je kop zit ten." Hoe anders was het in het hoofd van Martin. „Na twee kilometer al voelde ik dat ik vandaag goede be nen had", zei hij. „De snelheid, de kracht, het ritme, het was er alle maal. Ik wist dat het mijn dag en mijn race was. Het was gewoon perfect." Cancellara belandde in de finale door een stuurfoutje tegen de hek ken en verloor daarmee de tweede plaats aan Bradley Wiggins. Mar- door Johan Stobbe ORANJEWOUD - Het meest verve lende jaar uit zijn loopbaan is ach ter de rug. Aan een lange lunchta fel in Hotel Tjaarda te Oranje woud kijkt Sven Kramer met een lach op zijn gezicht om zich heen. Een lach die het afgelopen jaar wel eens verdween. Dan vroeg de 25-jarige Fries zich af of de zenuw blessure in zijn bovenbeen ooit nog zou verdwijnen. Nu heeft hij het antwoord op die vraag. „Ik ben er helemaal vanaf', stelt hij ferm. Het was best wel spannend, vier weken terug in Minsk en nu ook weer in Heerenveen. Want hoe wel Kramer in de loop van de zo mer zijn individuele programma meer en meer losliet en zich weer bij de ploeg aansloot, was het de vraag hoe het op het ijs zou gaan. Ook dat antwoord is bekend. Hij zwiert weer als vanouds over de baan. „Ik kijk graag naar hem", stelt zijn coach Gerard Kemkers. „Ik zie een zeer goed schaatsende Sven Kramer." Het herstel is volgens Kemkers spoediger verlopen dan aanvanke lijk gedacht. „Hij is veel verder dan ik zes maanden terug ver wachtte. Het trainingsniveau is hoog." Dus Kramer is er weer. De dictator van de laatste vier jaar gaat weer met harde hand verder met regeren? Ho! Daar trapt Kra mer op de rem. „Het is echt niet zo dat ik meteen weer de sterren van de hemel schaats." Daar is hij conditioneel nog niet klaar voor. Kramer mist een jaar wedstrijden in zijn benen. Een specifieke hard heid waar niet op te trainen is. In de eerste wedstrijden van het sei zoen hoopt hij die hardheid weer terug te vinden. „Ik moet met de billen bloot", weet Kramer. Win nen van de vijf kilometer op het NK afstanden is geen vanzelfspre- Sven Kramer kendheid. „Ik ben nu nog niet het krachtmens van drie jaar gele den." De blessure heeft Kramer duide lijk veranderd. In het verleden ging het alleen om winnen. Waar Kramer startte, wilde hij, nee móest hij als snelste de finishlijn passeren. Nu kan een vijfde of ze vende plek ook voor bevrediging zorgen. Als hij er maar beter van wordt. Eerlijk? „De aard van het beessie verandert niet", zegt Kem kers. „Ja", beaamt Kramer, „ik ben wel competatief ingesteld. Als ik schaats, wil ik er in knallen. Ik sport om te winnen. Er is niets mooiers dan de hele tent aan puin te rijden." Maar niet weer op de manier zo als hij dat in de vier jaar voor de Olympische Spelen van Vancou ver deed. Kramer vergde voortdu rend het uiterste van zijn lichaam. „Misschien heb ik sommige mo menten wel te belangrijk ge maakt. Had ik de handrem moe ten aantrekken." Hij heeft die mo menten wel herkend, maar ze niet erkend. Alleen het heilige doel, olympisch goud, telde. Alles wat niet in de tunnel daar naartoe pas te, werd genegeerd. Langzaam sloop de blessure zijn lijf in. „Het hele team had hetzelfde doel. Mis schien was het wel goed geweest dat er een buitenstaander bij geko men was die had gezegd: vergeet niet dat je ook nog mens bent." Dus gaat het in de drie jaar die res ten tot de Spelen in het Russische Sotsji anders. Niet dat hij bang is dat de blessure terugkomt. „Daar gaat het gewoon te goed voor." Maar Kramer gaat beheerster met zijn sport om. Niet meer zich vol ledig blindstaren op dat ene doel en niet meteen er weer vol invlie gen. „Dat is niet verstandig. Ik moet mezelf zo nu en dan inhou den." Dat moet uiteindelijk leiden tot een nieuwe piek in 2014. „Al hoop ik natuurlijk dat er in de ja ren tussen nu en Sotsji ook nog genoeg mooie wedstrijden zitten. Want ik wil weer dominant wor den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56