zeeland 121 Bevelandse regio moet bouwdrift temperen Mini-brandweerauto's te kijk in De Blikvanger Diamanten paar: 'We zijn in die zestig jaar naar elkaar toe gegroeid' Het vertrouwde adres voor al uw glaswerk! ftïi tilroeoptiek brilmode contactlenzen" donderdag 22 september 2011 ssm&mxés Hardglazen deuren, schuifdeuren en douchedeuren We leveren en monteren alles op maat en naar uw wens. Ook alle soorten, maten en kleuren spiegels uit voorraad. PRINS Tel.: 0118-413351 www.prins-glas.nlinfo@prins-glas.nl waarvan de opbrengst ten goede komt aan het goede doel van Sister's Hope. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende GOES - De Bevelandse gemeenten moeten hun woningbouwplannen snel bijstellen. Het is noodzakelijk 25 tot 30 procent van de 4800 ge plande woningen in de komende tien jaar weg te strepen. Er dienen de komende jaren min der huizen te worden gebouwd en er moet veel beter worden geke ken waar kopers en huurders be hoefte aan hebben. De Goese bur gemeester René Verhulst vindt dat de Bevelandse gemeenten daar op zeer korte termijn afspraken over moeten maken. Verhulst liet dat maandag doorsij pelen tijdens een Prinsjesdagdebat in de Zeeuwse Bibliotheek. „Het gaat erom dat we snel duidelijk ma ken wie wat minder gaat bouwen. Het doel daarbij is niet langer groei, want niemand wil bouwen voor leegstand. We moeten ons richten op leefbaarheid en werkge legenheid. Ik snap wel dat nie mand graag iets inlevert, maar we moeten voorkomen dat het ieder voor zich wordt." Het is overigens niet zo dat de Be velandse gemeenten allerlei wo ningbouwplannen ontwikkelen zonder overleg met buurgemeen ten. Al een aantal jaren maken ze gezamenlijk een regionale woning- bouwplanning. Uitgangspunt daar van is dat 70 procent van het aan tal geplande woningen in stedelijk gebied wordt gebouwd. Daartoe wordt niet alleen Goes gerekend, maar ook de gemeente Kapelle en de groeikernen 's-Gravenpolder en Heinkenszand van de gemeente Borsele. Dertig procent kan in ove rig Beveland verrijzen. De laatste woningplanning van vorig jaar wordt als niet meer realistisch be schouwd. Die planning gaat nog uit van gestage groei. De crisis en de moeilijke woningmarkt verei sen dat er veel scherper en realisti scher wordt gepland. Dat betekent dat gemeenten woningbouwplan nen moeten beperken. Goes is bij voorbeeld bereid het woningbouw project De Goese Schans in plaats van 1900 woningen in tien tot vijf tien jaar, een looptijd van mini maal twintig jaar te geven. door Ali Pankow RENESSE - Hoe werden vroeger brandweerslangen gemaakt? En waar werden ze te drogen gehan gen? Antwoorden op die vragen zijn te krijgen in museum De Blik vanger in Renesse, waar een nieu we wisselexpositie over de brand weer is ingericht. De presentatie biedt onder meer honderd mi ni-brandweerauto's. „Ik heb de afgelopen zomer diver se andere musea in het land be zocht, onder meer het brandweer- museum in Borculo. Daar heb ik zelf heel wat informatie kunnen opdoen", zegt gastvrouw Annema- rie Heiligers. De wisselexpositie biedt naast de mini-brandweer auto's wetenswaardigheden over de hoeveelheid water die de Ah- rend Fox, een brandweerauto uit Amerika, kon bevatten en over hoeveel vergoeding de blussers vroeger kregen. Kinderen kunnen verkleed als brandweerman op de foto. Naast de vaste collectie van 4000 blikken biedt het museum een winkeltje waar ouderwets snoepgoed te koop is. Ook is er een verkoopexpositie met sieraden uit de periode i960 tot heden. Voor de verzamelaars is er een ver- koophoek met dubbele blikken en andere curiosa. De tentoonstelling is te zien tot en met 19 oktober, din. van 10.00 - 12.00 uur, woe. van 14.00 - 17.00 uur en zon. 16 okt. van 12.00 - 17.00 uur. door Ton van den Nouweland In die zestig jaar is er natuurlijk wel eens wat voorgevallen. Maar bij ons is het eigenlijk vanzelf gegaan", vertelt Marie Steenpoorte-Van der Have. „We hadden wel eens oorlog over wie de baas is", grapt haar man Thee- uw. „Maar nee, dat valt wel mee hoor. Wij zijn naar elkaar toege groeid. Hoe ouder je wordt, hoe beter je verstand gaat werken. Ik denk dat dat het geheim van een lang huwelijk is." Theeuw en Marie Steenpoor te-Van der Have uit Oosterland wa ren gisteren zestig jaar getrouwd en dat werd met koffie, gebak, een liedje en een borrel gevierd in De Saele. Wethouder Gilles Houteka mer kwam het stel feliciteren: „Ei genlijk had collega Wim Stouten dit moeten doen, want die heeft op Viane lang naast de boerderij van het bruidspaar gewoond. Maar Wim heeft helaas een verga dering." Marie (83) en Theeuw (86) heb ben altijd een boerenbedrijf „Eerst gemengd, maar vanaf de ja ren zestig alleen akkerbouw. Daar was de tijd toen goed voor. De jon gens (het stel heeft twee zonen, drie kleinkinderen en drie achter kleinkinderen) moesten er op za terdag ook altijd aan geloven. Maar alleen tot de middag, want dan was het voetballen. Marie was de motor van het bedrijf," voegt Thee uw daar zachtjes aan toe als zijn vrouw even niet kijkt. Theeuw was ook actief buiten de boerderij. Hij was ouderling en BETAALBARE BRILMOOE topcollecties modernen betaalbaar l walsi walstcaatSI vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl twitter/tilroeoptiek kerkvoogd van de Hervormde Ge meente, voorzitter van de Oranje vereniging, vice-voorzitter van de muziekvereniging en consul van de voetbalbond. „Ik was ook 36 jaar bij de bietencontrole van de CSM en zat landelijk in de federa tie." Toen Theeuw en Marie dertig jaar geleden met boeren stopten, nam zoon Han het bedrijf over. Inmid dels is hij ook gestopt en zit een kleinzoon van de Steenpoortes in de boerderij. Bij de familie was altijd wel volk over de vloer. Marie: „Als mensen wat kwamen bestellen, deden ze dat natuurlijk altijd op koffietijd." „We hebben jarenlang op zaterdag tien tot twaalf sportvissers uit Bre da op bezoek gehad," vult Theeuw aan. „Dan was het gezellig. Een paar van hen bespeelden het har monium." Sinds 1997 woont het stel in een aanleunwoning van De Saele. Theeuw doet het huishouden na dat Marie vorig jaar werd getroffen door een hersenbloeding. Koken hoeft niet, want de warme maal tijd komt van Tafeltje Dekje. Ma rie: „En drie keer per week eet ik op de opvang. Dan heeft Theeuw wat tijd voor zichzelf." Om de krant te lezen bijvoorbeeld. Het stel is meer dan 50 jaar PZC-abon- nee en mocht daarnaast graag de Zierikzeesche Nieuwsbode lezen. Het diamanten paar Theeuw en Marie Steenpoorte: „Er waren bij ons altijd wel mensen over de vloer." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53