'Dit is mooi toch? Beter dan 181 zeeland Ton voor verhogen leefbaarheid Goeree Ondernemer Z'zee kan niet opladen Hospice viert eerste lustrum met open huis De Careclowns hielden gisteren een Tournee van de lach. De clowns deden twaalf zorginstellingen aan in Nederland. In Zeeland waren ze bij verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. op"merk"elijke collectie berco Rijbanen Hellegatsplein afgesloten donderdag 22 september 2011 door Frank Balkenende KORTCENE - Het oplaadpunt voor elektrische aiito's in Kortgene keert pas medio volgend jaar te rug. De gemeente liet vlak voor de zomer de in de Hoofdstraat ge plaatste 'tappaal' verwijderen na klachten van omwonenden. Ton Schroër van het bedrijf Ton's Mos terd uit Zierikzee dacht onlangs in Kortgene te kunnen 'tanken', maar trof slechts een dichtgegooid gat in het plaveisel aan. De paal stond nog wel op de lijst van Stich ting e-laad.nl Het oplaadpunt zou onnodig een parkeerplaats in beslag nemen, was de algemene klacht van om wonenden. Volgens wethouder Kees van der Weele van openbare werken van Noord-Beveland is be sloten de oplaadpaal weg te halen. „Over de plek was niet gecommu niceerd met omwonenden, noch met de dorpsraad. We vonden dat we daar als gemeente niet moeilijk over moesten doen. Om die reden hebben we de paal verwijderd. Hij ligt nu bij gemeentewerken." Volgens Van der Weele keert de oplaadpaal wel terug in Kortgene, maar pas medio 2012 als de ge meente een aantal straten op de schop neemt. „We zullen dan de oplaadpaal een nieuwe plek geven." Dat kost wel 5000 euro. De stichting e-laad.nl heeft aan ge meenten gratis oplaadpalen voor elektrisch auto's verstrekt. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het hospice Kaaskens- huis bestaat volgende maand vijf jaar. Dat wordt gevierd met een open dag op zaterdag 8 oktober. Vanaf tr.oo uur zijn bezoekers wel kom in het pand aan de Maurit- slaan in Zierikzee. Het gaat goed met het hospice, zegt voorzitter Adriaan van den Berge. „We hebben de afgelopen tijd een goede bezetting gehad. We denken dat de weg naar het hospice wat gemakkelijker gevon den kan worden." Het afgelopen jaar is hard gewerkt om het hospice verder op de rails te zetten. De financiën zijn in ba lans gebracht en er is een nieuwe coördinator aangesteld. Carien Cancrien is door het bestuur vraagd haar bestuursfunctie in te wisselen voor het coördinator schap. „Maar we blijven uitdagingen hou den voor het tweede lustrum", zegt Van den Berge. „De financiën blijven een zorg." Het hospice is afhankelijk van do naties en krijgt een Rijksbijdrage. De verwachting is alleen dat deze laatste bijdrage kleiner zal uitval len. „Dat betekent dat we meer af hankelijk worden van donaties en giften van bedrijven. Het zou dan ook fijn zijn als de gemeente wat meer zou doen. Die doet nu nog niet zo veel." CARECLOWNS door Melita Lanting Het is een hele gewo ne woensdagoch tend in verpleeghuis Cornelia- in Zierik zee. In een van de huiskamers van de afdeling voor dementerende ouderen zitten twee groepjes vrouwen stilletjes rond een tafel. De een zit te knik kebollen met de ogen dicht, de an der staart voor zich uit. Er gebeurt weinig. Verzorgenden in steriele witte pakken lopen ge haast over de gang of trekken kar ren met schoon linnengoed voort. Het uitzicht naar buiten biedt ook al weinig vertier. En dan klinkt ineens in de verte muziek. Iemand speelt op een uke- lele. Hier en daar gaan de ogen open. Een vrouw die wat onderuit gezakt zit, richt zich op. Vanachter het muurtje die de 'huiskamer' scheidt van de gang komen twee clowns te voorschijn. „Pom pom pom, tiep tieperdie. zingen de Careclowns Lucie en Pief zachtjes. Rustig lopen ze al zingend de huiskamer binnen. Vanaf een tafel wordt gelijk gerea geerd. „Dat je dat durft", ver trouwt een van de vrouwen Lucie toe. Even daarvoor leek ze nog wat te dommelen, nu is ze klaarwak ker. „Geweldig hoor, hier gaan we voor klappen." „Hoe heet u?", vraagt Lucie. „Ik heet Bep", antwoordt de vrouw en naadloos gaan Pief en Lucie over op een liedje over Bep. De vrouw geniet zichtbaar. Ze klapt en lacht. „Dit is mooi toch? Beter dan de he le middag stil zitten. Lachen is leu ker." De zang wordt wat luider, de clowns hebben de aandacht van de groep goed gevangen. Een van de vrouwen krijgt de ukelele in de handen gedrukt. „Wilt u muziek maken dan kunnen wij dansen", vraagt Pief. Hij trekt een dame voorzichtig overeind en zwiert even later door de kamer. Ook Lu cie maakt met een bewoner een wals. De huiskamer is van een stil le ruimte omgetoverd tot een vro lijke, bijna uitgelaten bende. Ieder een lacht en praat. Een van de vrouwen krijgt de muts van Pief op haar hoofd. Haar gezicht verandert in één grote lach. Ze steekt de handen in de lucht en neuriet mee met het lied je dat Pief zingt. De Careclowns verleggen hun aan dacht naar de andere, stillere groep. Hun benadering verandert ook. Het wordt tederder, zachter. Zo knielen ze bij een vrouw die haar ogen de hele tijd gesloten houdt. Lucie praat zachtjes tegen haar. Ook Pief doet een duit in het zakje en dan ineens komt er een reactie. Ze opent haar ogen en glimlacht. Pief en Lucie betrekken de andere vrouwen bij het gesprek en dat lukt. De aandacht is gevan gen en het lijkt alsof de energie te rugkeert. Terwijl de clowns lang zaam afscheid nemen, zitten twee bewoners ineens gezellig te klet sen. „Wat leuk hè", zegt de een. „En jij had die muts op je hoofd." De andér kijkt verbaasd. „Had ik een muts op mijn hoofd? Daar weet ik niets van. Kom ik ga maar weer eens naar huis." Careclowns Careclowns is het 'zusje' van Clini- clowns. Beide organisaties hebben samen één directeur, maar zijn wel finan cieel gescheiden. Net als bij de Cliniclowns zijn ook de Careclowns beroepskrachten. De Careclowns zijn geen circus clowns die rare fratsen uithalen. Ze zijn gespecialiseerd in het ma ken van contact met dementeren de of zieke ouderen. Bij Careclowns werken vijftien clowns die ouderen bezoeken in heel Nederland. Informatie, www.careclowns.nl „Is deze gieter van u? Heeft u de plantjes water gegeven?" De Careclowns lopen zingend richting 'huiskamer'. ge- door Ton van den Nouweland GOEDEREEDE - De gemeente Goed ereede en woningbouwvereniging Beter Wonen trekken nog voor dit jaar een ton uit om de leefbaar heid te verhogen. Inwoners mo gen suggesties doen voor de beste ding van dit geld. Het moet dan gaan om een pro duct of een dienst, waarmee de leefomgeving beter kan worden ge maakt. Het idee moet wel realis tisch en uitvoerbaar zijn. „Buurtbewoners weten het beste wat er in hun buurt speelt. De be trokkenheid van buurtbewoners is onmisbaar voor een prettige leefomgeving in de buurt. Ideeën en initiatieven van buurtbewoners zijn dus waardevol", zegt de Goe- reese wethouder Peter Feller, die sociale zaken in zijn portefeuille heeft. Ook op Schouwen-Duiveland wer ken gemeente en woningbouwver eniging samen aan de leefbaar heid. Dat gebeurt onder meer via droomprojecten, waarin bewoners hun wensen voor dorp of buurt kenbaar kunnen maken en vervol gens (laten) uitvoeren. Inwoners van Goedereedé kunne hun idee doorgeven aan ambte naar Ada Overwater: 0187-497772 of aoverwater@goedereede.nl FRANKWAIDER, GERRY WEBER. TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele "andere OOLTGENSPLAAT - Twee rijbanen van het knooppunt Hellegatsplein zijn volgende week enkele uren af gesloten wegens werk aan de open bare verlichting. Dinsdagavond 27 september gaat de afslag op de A29, naar Zierikzee komende vanaf Rotterdam, tussen 22.30 en 01.30 uur dicht. Twee avonden later - donderdag 29 september - gaat de baan in de andere richting, op de N59 vanaf Zierikzee naar Rotterdam, dicht. De afsluiting duurt dan langer, na melijk van 21.00 uur tot vrijdagoch tend 05.00 uur. Het verkeer wordt omgeleid. Van uit de richting Rotterdam met gele borden Omleidingsroute M en van uit Zierikzee met het bord Omlei dingsroute R. Hulpdiensten mogen met aange paste snelheid wel langs het werk rijden. Meer informatie is op te vragen via het e-mailadres: verkeersloketzuidholland@rws.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50