1000 kleinschalige zorg zeeland 123 Eis 43 maanden voor golf aan auto-inbraken Het nieuwe jaar gevangen in nostalgische beelden brieven donderdag 22 september 2011 Ruim duizend mensen wonen in een zorgcentrum van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening. 'De klanttevredenheid bij bewoners van kleinere eenheden is groter dan bij die van traditionele instellingen' Mirjam Drost, directeur SVRZ wik. Daar hebben we vrijwilligers voor." De vrijwilligers dienen zich geluk kig ook aan, zoals in Aagtekerke, waar zich na de recente opening van het zorgcomplex vijftien men sen meldden. „Dat komt ook om dat we in het dorp zitten. Maar de basis moeten we zelf doen, anders foto Marceile Davidse wordt het wel heel erg schraal. Na tuurlijk is het ideaal als er twee of drie mensen in een woning wer ken, maar er zijn nog een heleboel andere dingen die moeten in deze economie. Dat gaat allemaal niet lukken." Het personeel van SVRZ was voor al in het begin kritisch over de ver anderingen. „Het was toch een soort opstand. We zijn begonnen met proefprojecten, om de men sen te laten zien dat het kon. Waar het over ging? Over kleding bij voorbeeld. Ons personeel had al tijd schorten aan, van die witte. Die moesten uit, want die draag je thuis ook niet. Onze medewerkers vonden dat ze die nodig hadden. Er zijn mensen vertrokken. Gelei delijk aan kwam er meer enthou siasme. Nu kiezen mensen die bij ons komen werken echt voor kleinschalige zorg. Als mensen zelf kunnen bepalen hoe ze werken, zijn ze tevredenen Dat heeft ook effect op het ziekteverzuim. Dat zien we." Ze verwacht veel van wat ze in de zorg 'domotica' noemen: automati sering: camerabewaking op ka mers bijvoorbeeld. „Dat wordt vaak gezien als een vorm van be zuinigen, maar het is écht veiliger. Personeel kan niet de hele tijd kij ken of iets goed gaat. Een camera kan dat wel." Drost stapt midden in het proces op: er wordt nog vol op gebouwd en niet alle grootscha lige tehuizen zijn ontmanteld. „Het is frustrerend", zegt ze. „Je kunt niet afbouwen in deze func tie. We zijn nog met zoveel projec ten bezig. Ik heb het gevoel dat ik van een rijdende wagen afspring. Er moet nog heel veel gebeuren. En ja: dat mis ik dan. Dat is dan maar zo. Het belangrijkste is dat de de organisatie staat." Drost, van oorsprong Brabantse, heeft de afgelopen twaalf jaar van Zeeland leren houden. Ze blijft. „Dat was niet mijn bedoeling, maar ik blijf Ik ga een kaveltje zoe ken en een huis bouwen. Wat wij gedaan hebben met de zorg, was trouwens nergens anders gelukt. De lijntjes zijn hier zo kort, je kunt hier met iedereen praten, van gemeenten tot woningcorpora ties. Dat kan alleen in Zeeland." door Jan van Damme De kalender Historisch Zeeland begint zo lang zamerhand een traditie te worden. Voor de vijfde keer op rij bladeren we lekker vroeg in het oude jaar al in het nieuwe. Zo kunnen toeristen - zegt uitgever Anthoni Fierloos van Het Paard van Tro- je in Goes - een mooi aandenken aan hun deze zo mer niet zo zonnige vakantieland meenemen. Maar de kalender is natuurlijk vooral bedoeld voor in woners van het deltagebied. Het principe is steeds hetzelfde: ansichtkaarten van voor de TXveede Wereld oorlog uit de collectie van Hans Lindenbergh - be kend van de Raadkaart in de krant - vormen de basis. Die worden in een nostalgische stijl nagetekend. Danker Jan Oreel en Erwin Tramper nemen voor 2012 ieder zes tekeningen voor hun rekening. Ze bie den beelden van onder meer: Goes Opril Grote Markt 1932, Terneuzen Noordstraat 1900, Zierikzee Nieuwe Haven met Zuidpoort 1904, Middelburg Lan ge Viele met Binnenbrug 1900, Vlissingen Nieuwen- dijk 1906. Verder nog een aantal dorpse taferelen. Het beeld van 't Goese Sas valt op door de datering: 1940. Zou er net na de Duitse inval zo gerecreëerd zijn? Historisch Zeeland - Kalender 2012 - Uitgeverij Het Paard van Troje, 10,95 euro. Zie ook www.pzc.nl/zeelandgeboekt Straatje schuren, circa 1930. illustratie Erwin Tramper Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Wielrenners Zondagmorgen was het weer zo ver. Ik kom van de bakker met ver se broodjes en croissantjes en rij met de auto naar huis. In ons dorp geldt een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur en voor de veiligheid houd ik me hieraan. In mijn spiegel zie ik wielrenners snel naderen. Ze beginnen al van verre te gebaren dat ik sneller moet rijden. Er komt een aantal naast me rijden en ik word op een on aangename wijze verzocht harder te rijden. Ik vertel dat ik de maxi mum toegestane snelheid rij en niet harder ga. Dit valt niet in goe de aarde. Ik heb geen zin in een confrontatie en ben verder gere den. Omdat dit soort situaties ook in de polder voorkomen tijdens het wan delen met de hond moet er iets ge beuren. Een bel op de fiets? De wielrenners denken blijkbaar nog steeds dat verkeersregels voor ande ren gelden. Herman Theunissen Zandpad 4, Koewacht Hedwigepolder ren een nadelige invloed kan heb ben op andere onderhandelingen met Vlaanderen. Daarmee wordt de ontpoldering als wisselgeld be schouwd. Vinden wij dat dan op rechte politiek? Jaap Schijve Markt 18, Retranchement Vuurwapen Afgelopen zondag werd in Vlissin gen iemand neergeschoten. Zeer triest voor het slachtoffer en zijn fa milie. Feit is dat dit incident net als 99,99 procent met een illegaal wa pen is gebeurd. Schattingen van justitie geven aan dat er meer dan een miljoen illegale vuurwapens in Nederland rondzwerven. Wat gaat de politiek daaraan doen? Nu hebben we daar mede dankzij Tristan vd V. die nooit een wapen verlof had mogen krijgen een ant woord op. Ze gaan de sportschut- ters aanpakken, want daar weten ze de vuurwapens te vinden Dat is makkelijker dan achter illega le vuurwapens aan te jagen. Nederland wordt dan weer een stuk veiliger! Met meer dan een miljoen illegale vuurwapens in Nederland? P. J. Maljers Okkerlust 5, Veere Verdieping Volgens de krant (20 september) stelt gedeputeerde De Reu: 'Men vindt in Vlaanderen oprecht dat de Nederlandse overheid onbetrouw baar is'. Die onbetrouwbaarheid heeft betrekking op het mogelijk niet willen ontpolderen van de Hedwigepolder. Aantoonbaar is dat die ontpoldering milieutech nisch riskant is. Het verdrag met Vlaanderen staat alternatieve na tuurcompensatie niet in de weg. Bovendien heeft de minister-presi dent van Vlaanderen, Peeters, re cent herhaald dat hij daarover aan spreekbaar is. De door De Reu genoemde oprech te Vlaamse gedachte is derhalve een misvatting. De gedeputeerde stelt ook nog dat het niet ontpolde- De Westerschelde is op logistiek ge bied de 'goudader' van Europa en zou als vaarweg opgewaardeerd moeten worden. Dat vindt de Ant werpse havendirecteur, want de rest interesseert hem en-zijn haven baronnen niet. De haven van Ant werpen respecteert de natuur en heeft de veiligheid van de scheep vaart hoog in het vaandel? Zolang die natuur maar in Neder land gecompenseerd wordt. Nu gaat hij nog zielig doen door te melden dat Antwerpen sinds 1984 als speelbal gebruikt wordt. Nog even en ik krijg tranen in mijn ogen. Ben benieuwd hoeveel ver diepingen we nog voor de kiezen krijgen. Onze politici zijn al beslui teloos over Griekenland, laat staan over verdieping van de Wester schelde, je gaat je afvragen wie daar allemaal beter van wordt. A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht door Ad Roos 't Goese Sas, 1940 illustratie Danker Jan Oreel MIDDELBURG - Officier van justitie G. van der Hofstede schiet zelden uit zijn slof, maar gisteren, bij de behandeling van een 59-jarige man die tijdelijk in Zoutelande ver bleef was het raak. „Tenenkrom mende verhalen, te bespottelijk voor woorden en het meest leu genachtige dat ik ooit heb ge hoord. U zou openheid van zaken geven en in plaats daarvan krijgen we sprookjes!" De man, tegen wie hij het had, werd verdacht van dertig autokra ken, twee keer opzetheling van ge stolen auto's en kentekenplaten en pinnen met 'een gestolen pas. Te gen de ontkennende man werd een celstraf van 47 maanden waar van vier voorwaardelijk geëist, plus het betalen van zo'n 47.000 euro aan schadevergoeding. Eind 2010, begin 2011, werd met name Walcheren en de Kop van Schouwen overspoeld door au to-inbraken. Steevast op dezelfde manier: achterruit ingeslagen en spullen die van buitenaf niet te zien waren omdat ze in de koffer bak lagen werden eruit geroofd. Op basis van getuigenverklaringen lette de politie extra op 'een man met een hondje', die mogelijk met een vertekijker parkerende auto's in de gaten hield en toesloeg zodra de kust vrij was. Volgens de alles ontkennende man waren de echte schuldigen ene Izaak en Robbie (volgens de officier imaginaire figuren), wiens achternamen hij niet wist en al leen wist waar ze ongeveer in Bel gië woonden. Een 47-jarige vrouw uit Zoutelande zal voor aan moge lijk aandeel later terechtstaan. Uitspraak over vier weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47