Geuroverlast neemt niet af ffff automondo Onze mensen kiezen 22 zeeland ZMf brengt lichthinder in kaart £?3 THERMPHOS Fosforfabriek overschrijdt normen Met 170 km per uur over 60-weg www.automondo.nl STICHTING VOOR REGIONALE ZORGVERLENING Mirjam Drost neemt afscheid als directeur van de SVRZ. Zij was de drijvende kracht achter de omvorming naar kleinschalige zorg. expert Morgen vriPTTT lagaanbieding! donderdag 22 september 2011 door Nadia Berkelder breda - Fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost produceert nog net zoveel stank als een jaar gele den. In Middelburg, Vlissingen en alle dorpen rond de fabriek wor den de normen die de provincie stelt aan geur overschreden. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de pro vincie. Het resultaat kwam giste ren ter sprake tijdens een kort ge ding bij de rechtbank in Breda. Thermphos protesteert via de réch ter tegen eisen die de provincie het bedrijf oplegt. Het bedrijf vindt dat niet zeker is dat de maat regelen die worden geëist ook re sultaat opleveren. De provincie eist dat Thermphos de geuroverlast voor omwonen den beperkt. De klachten over de stank van de fabriek zijn de laatste jaren sterk toegenomen. In 2010 werd er 351 keer geklaagd; dit jaar zijn er 148 klachten binnen geko men. De fabriek bestrijdt niet dat de geur hinderlijk is, maar verzet zich tegen de maatregelen die de provincie nu eist. Volgens Thermphos is niet aange toond dat de maatregelen die de provincie eist echt werken. Bij an dere bedrijven worden ze wel toe gepast, maar nog niet bij fosforfa- brieken. Thermphos doet nog on derzoek naar de effectiviteit, maar aardenburc - Een twintigjarige automobilist uit de gemeente Sluis scheurde begin deze week met 135 kilometer per uur over de Oost- burgseweg bij Aardenburg. Agenten namen zijn rijbewijs af, omdat zestig kilometer er de maxi mumsnelheid is. Een agent zag hem met hoge snelheid rijden over de parallelweg vanuit Oost burg. Hij volgde de auto in de rich tingvan Draaibrug, waarbij een pieksnelheid van 170 kilometer per uur werd bereikt. Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder Berend Jan Meijering d.d. 16-09-2011 blijkt, dat t.v.v. Johannes Pieter Klaas- sen, Suzanna Klaassen en Frank Klaas- sen, allen wonende te Middelburg aan MICHEL DROST, geboren op 12-08-1978, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het proces-verbaal waaruit blijkt dat er executoriaal beslag is gelegd op de daarin genoemde onroerende zaken. M. Drost, voornoemd kan een afschrift krij gen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 WestsingeM32 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 ALLEEN IN SEPTEMBER: PANDA ACTIVE ITALIA 8.945,' EN RIJ BELASTINGVRIJ! SB Gemiddeld brandstofverbruik: 4,81/100 km (1 op 20,8). C02:110 g/km. Fiat. De laagste gemiddelde COz-uitstoot van Europa.* Prijs incl. BTW, excl. alleveringskosten en verwijderingsbijdrage. Actie loopt tot en met 30 september 2011 (uiterste registratie datum 31 december 2011). Niet In combinatie met financieringsacties. Oe afgebeelde auto kan afwijken van de daadwerkelijke uitvoering. Vraag naar de voorwaarden Voordeel is gebaseerd op Active Italia 150 pakket. Bron: JATO Dynamics. Gebaseerd op de volumegerelateerde gemiddelde CO^uitstootfg/km) van de best verkochte Europese automerken in 2010. www.automondo.nl die onderzoeken zijn nog niet klaar. De investeringen zouden de fabriek wel 'enkele tonnen' kosten. Dat is ook de reden dat het bedrijf de rechter gisteren om een snelle uitspraak vroeg. De fabriek werkt aan een installa tie die de geur voor een groot deel moet beperken: de aanbesteding voor die installatie loopt inmid dels, zeiden medewerkers van het bedrijf na afloop van de rechtszit ting. Maar die installatie is pas eind 2014 in bedrijf Het bedrijf zegt in de tussentijd wel maatrege len te willen nemen, maar alleen als die effectief zijn. De provincie is er in tegenstelling tot Thermphos wel van overtuigd dat de geëiste maatregelen helpen. „We weten dat Thermphos een unieke fabriek is", zei een ambte naar van de provincie. „Maar we verwachten dat het rendement hoog is. En ook al zou het rende ment zestig procent zijn, dan zou dat nog een hele grote verbetering zijn ten opzichte van de huidige si tuatie." Als de rechter het verzoek van Thermphos toewijst, duurt het nog maanden voor er definitief een besluit wordt genomen over de maatregelen. „De termijnen schuiven steeds op", zei een ande re medewerker van de provincie. „En Thermphos komt in de tussen tijd niet met alternatieven." De uitspraak is op 5 oktober. door Nadia Berkelder In Zeeland is de verpleeghuis zorg echt beter dan in de rest van het land, vindt Mir jam Drost. „De zorg is klein schalig en het is verspreid, mensen kunnen daardoor heel lang thuis blijven wonen. En als het niet meer gaat, blijven ze in hun eigen omgeving." Drost was als directeur van de Stichting Voor Regionale Zorgver lening (SVRZ) verantwoordelijk voor de omschakeling van grote verpleeghuizen naar kleinere wo ningen, waar bewoners in huiselij ke sfeer samen wonen. Toen ze bij de organisatie kwam, was Der Boe- de, het oude verpleeghuis net bui ten Koudekerke, haar schrikbeeld: grote zalen, zonder privacy. Nu ze - vanwege haar pensionering - ver trekt is de omschakeling naar klein schalig bijna voltooid. „Ik vind het nog steeds een goed idee. De zorg is dichtbij, mensen wonen zoals ze thuis zijn. Of het beter gaat met de mensen in zo'n kleinschalige woning? Dat is moei lijk te meten, maar normaal ge sproken zijn ze heel tevreden. In het begin, toen we nog grootschali ge verpleeghuizen naast de klein schalige centra hadden, bleek dat de klanttevredenheid significant groter was bij de kleinere eenhe den dan bij de traditionele instel lingen." Bij de S.VRZ wonen dementeren de ouderen in groepen van zes. Het leven speelt zich zoveel moge lijk in de huiskamer af. Er wordt gekookt waar mensen bij zijn, be woners eten gezamenlijk aan tafel. Iedereen heeft daarnaast een eigen slaapkamer. De huizen staan niet meer in afgelegen parken zoals Der Boede, maar in woonwijken en dorpen, zodat de bewoners on derdeel blijven uitmaken van de vlissingen - De Zeeuwse Milieu federatie (ZMf) wil lichthinder en onnodig licht in Zeeland in kaart brengen. Iedereen kan lichthinder vanaf nu melden op een digitale kaart op de website www.nachtvandenacht.nl. Tijdens de Nacht van de Nacht - op 29 oktober aanstaande - maakt de ZMf bekend wat de drie meest hinderlijke categorieën in Zeeland zijn. Vervolgens wil de ZMf mini maal drie van deze zaken samen met Zeeuwse gemeenten oplos sen. Aanstaande vrijdag wordt de kaart om 20.00 uur gepresenteerd in dijkpaviljoen 't Puntje in Vlissin gen. Aansluitend houdt de ZMf een gratis rit per zonnetrein voor iedereen die op zoek wil naar licht hinder. Mirjam Drost bij het oude Der Boede. De villa staat te koop. gemeenschap. Nog steeds is er veel scepsis over kleinschalige zorg. Drost is ervan overtuigd dat het kan, voor hetzelfde budget als grootschalig. „Maar dan moet je het wel conse quent doorvoeren. Het gaat niet als je linnenkamers en productie keukens handhaaft. Ja natuurlijk heb je nooit genoeg personeel, maar dat is bij grootschalige zorg niet anders. Natuurlijk kunnen we altijd meer personeel gebruiken, daar zit geen grens op, mensen wil len aandacht. En aandacht kost tijd. Je hebt één of twee mensen op een groep. Dat betekent dat je niet kunt gaan wandelen als je dat kijk op www.expert.nl MEENEEMPRIJS DAGAANBIEDING ZANUSSI 1400 toeren wasautomaat ZANUSSI ZWF5140. Mei 5 kg vulgewicht, Easy Iron, Fuzzy Logic, beveiligd tegen overlopen Errergieklasse A-10% Startuitslel Flexi dose doseersysteem Prijs- en modelwljzigingen en eventuele druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46